US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-0,33 %
KB-0,69 %
Erste+0,25 %

Polsko tvrdí, že mu Gazprom v posledních dvou dnech snížil dodávky plynu o 20-24 %

Polská PGNiG ve středu oznámila, že v uplynulých dvou dnech dostala od Gazpromu o 20-24 % plynu méně. Gazprom odmítá, že by omezoval dodávky celé Evropě, podle prohlášení firmy pouze probíhají "udržovací" práce na plynovodu.

Redakce IW
Redakce IW
10. 9. 2014 | 14:29
Zemní plyn

Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom začal omezovat dodávky zemního plynu do Polska, aby zkomplikoval obrácený tok této suroviny ze západu na Ukrajinu. Podle ruské tiskové agentury RIA to ve středu sdělil šéf ukrajinského přepravce plynu Ukrtransgaz Ihor Prokopiv. Ukrajina je nyní kvůli sporům o cenu odříznuta od přímých dodávek plynu z Ruska.

Také polský plynárenský monopol PGNiG ve středu uvedl, že dostává z Ruska méně plynu, a to už od pondělí. V pondělí obdržel o 20 % méně plynu, než má ve smlouvě, v úterý to bylo o 24 % méně, sdělil podnik podle agentury Reuters.

"Rusko začalo omezovat dodávky plynu do Polska, aby narušilo obrácený tok z Polska k nám. Ve 14.00 (kyjevského času; 13.00 SELČ) Polsko zastavilo reverzní dodávky na Ukrajinu v objemu čtyř milionů krychlových metrů (denně)," řekl Prokopiv.

Rusko přerušilo vývoz plynu na Ukrajinu v polovině června a oznámilo, že dodávky obnoví, až Kyjev zaplatí miliardy dolarů, které dluží za předchozí dodávky. Kyjev tvrdí, že částka, kterou Moskva za plyn požaduje, je nespravedlivá a politicky motivovaná a odmítá ji zaplatit.

Ukrajina od září začala dovážet plyn ze Slovenska a může dovážet i z Polska a Maďarska. Obrácenými toky by mohla Ukrajina pokrýt až 20 % své spotřeby.

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan ve středu uvedl, že Ukrajina plánuje do listopadu zvýšit zásoby plynu ve svých podzemních zásobnících na 17,5 miliardy metrů krychlových z nynější úrovně 16 miliard kubíků. Další plyn by přitom Ukrajina měla získat hlavně ze Slovenska, řekl Prodan.

Ukrajina ročně spotřebuje zhruba 50 miliard metrů krychlových plynu. Země vytěží asi 20 miliard metrů krychlových, zbytek musí dovézt, převážně z Ruska.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

PolskoRuskoZemní plyn
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně