US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Americké akcie ve středu kvůli obavám z eboly výrazně oslabily

První případ eboly v USA, pokračující geopolitické napětí a nepřesvědčivá čísla z ekonomiky způsobily prudký středeční propad cen amerických akcií. Ztrácely hlavně letecké společnosti.

Redakce IW
Redakce IW
1. 10. 2014 | 22:15
Americké akcie

Index Dow klesl o 1,40 % na 16 804,51 bodu, index S&P 500 se propadl o 1,32 % na 1 946,16 bodu a Nasdaq ztratil 1,59 % na 4 422,08 bodu. Z maxima na začátku července o plných 10 % klesl index menších firem Russell 2000, čímž potvrdil propad do korekce, a to krátce poté, co na jeho grafu došlo k takzvanému "kříži smrti", kdy 50denní klouzavý průměr klesl pod 200denní klouzavý průměr.

Spojené státy oznámily v úterý první případ nákazy ebolou na svém území. Pacient s nákazou je hospitalizován v Dallasu ve státě Texas. Investoři v reakci na zprávu prodávali akcie leteckých společností v obavě ze snížení poptávky po letecké dopravě. Akcie společnosti Delta Air Lines například ztratily 3,5 %.

"Cesty do Afriky sice nejsou podstatnou součástí leteckého odvětví. Zdá se však, že některé části sektoru by to mohlo narušit," řekl agentuře Reuters Mitch Rubin z newyorské investiční firmy RiverPark Advisors.

Posilovaly naopak akcie farmaceutických firem, které vyvíjejí léky na ebolu, jako jsou Tekmira Pharmaceuticals (+18,2 %), Sarepta Therapeutics (+3,7 %) a BioCryst Pharmaceuticals (+3,83 %). Po zprávě, že texaské úřady žádné podezření na další případy nákazy nemají, ale akcie těchto firem sestoupily z počátečních maxim.

Špatnou náladu a výplach na trzích však nevyvolala jen ebola. Spíše šlo o kombinaci faktorů. Kromě pokračujících střetů na Ukrajině a leteckých útoků na území Islámského státu to byla i řada nepříliš uspokojivých makrodat.

Stavební výdaje ve Spojených státech v srpnu nečekaně klesly o 0,8 %, očekával se 0,5% růst (červenec: +1,8 %), meziročně vzrostly o 5 %. ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v září klesl na 56,6 bodu (odhad: 58,5 bodu, srpen: 59 bodů). Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v září zhruba 213 000 pracovních míst, tedy mírně více než v předešlém měsíci. Statistika z trhu práce tak mírně zachraňovala negativní vyznění zpráv, přesto bude mnohem zásadnější páteční číslo o nových pracovních místech mimo zemědělství.

Investory však na základě dat začala znervózňovat nadcházející výsledková sezóna. "Výsledková sezóna klepe na dveře a my vidíme zrovna taková slabá data. K tomu připočtěme slabost Evropy a nemůžeme se divit, že investoři mají obavy, že se to vše negativně promítá do zisků firem," říká Jim Dunigan z PNC Wealth Management.

V rámci indexu S&P 500 se nedařilo ani jednomu sektoru. Nejmenším poklesem si prošly akcie síťového odvětví, největší propad naopak zažily energetické akcie a akcie průmyslových firem.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Stavební výdaje ve Spojených státech v srpnu nečekaně klesly o 0,8 %, očekával se 0,5% růst (červenec: +1,8 %), meziročně vzrostly o 5 %.
  • ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v září klesl na 56,6 bodu (odhad: 58,5 bodu, srpen: 59 bodů).
  • Expanze amerického zpracovatelského sektoru v září podle finálních dat agentury Markit mírně zpomalila. Očekávalo se, že index nákupních manažerů bude stagnovat na srpnové 57,9 bodu, klesl však na 57,5 bodu. Produkce sektoru i nové zakázky rostou stejným tempem, zaměstnanost v odvětví v září rostla nejrychleji od března 2012. Ceny vstupů však v září vyskočily nejvíce za celý letošní rok. Číslo, přestože je mírně horší než předběžný odhad, stále signalizuje silnou expanzi sektoru a je výrazně vyšší než průměr 52 bodů.
  • Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v září zhruba 213 000 pracovních míst, tedy mírně více než v předešlém měsíci. Nad hranicí 200 000 tak zůstala tvorba míst v soukromém sektoru šestý měsíc po sobě. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila výzkumná organizace ADP.
  • Výrobci aut zveřejnili zářijové prodeje. Celkem se prodalo anualizovaně 16,43 milionu vozů, čekalo se 16,5 milionu po 17,45 milionu v srpnu. Chrysler a General Motors svými prodeji překonaly odhady, Ford naopak zaostal.
  • Zatímco pátý den za sebou trvají protesty v Hongkongu za demokracii a svobodné volby, tradeři hledají způsoby, jak na politickém neklidu vydělat. Protesty na Náměstí nebeského klidu "vytvořily příležitosti pro lidi, kteří měli dost silný žaludek na to, aby hledali vhodné akcie," říká John Buckingham, investiční ředitel Al Frank Asset Management. "Investoři budou očekávat události, které by mohly nastat, a obecně řečeno budou reagovat přehnaně. Toho je možné využít."
  • Zatímco fond, který spravoval Bill Gross ve společnosti Pacific Investment Management Co. (PIMCO), zažívá rekordní odliv peněz poté, co Gross v pátek oznámil svůj odchod z firmy, konkurenční iShares Core U.S. Aggregate Bond ETF společnosti BlackRock zaznamenal během dvou dnů od oznámení Grossova odchodu příliv rekordních 752,3 milionu dolarů. Za stejné období fond Total Return ETF, který spravoval Bill Gross, přišel o 544,2 milionu dolarů.
  • Kvůli přehmatu tradera na tokijské burze byly ve středu ráno zrušeny objednávky akcií v hodnotě 617 miliard dolarů. Podle zprávy London Evening Standard se jedná o nejextrémnější příklad toho, jak tradeři na finančních trzích vkládají špatná data, když pracují pod intenzivním tlakem.
  • Americká automobilka Ford Motor přijme do své továrny blízko kanadského Toronta 1 000 zaměstnanců. Ford před rokem investoval do závodu 700 milionů USD a hodlá zde vyrábět svůj nový model vozu Ford Edge pro globální trh. Uvedla to agentura AP. Ford již loni přijal do závodu 300 zaměstnanců a po dokončení nového najímání zaměstnanců by na konci letošního roku měl mít závod v Oakville 4 000 lidí. Ford má v Kanadě také závod na výrobu motorů a celkem v Kanadě zaměstnává zhruba 6 000 osob. V závodě v Oakville se nyní vyrábí modely Ford Edge a Flex a Lincoln MKX a Lincoln MKT. Nový model 2015 Edge se má ze závodu vyvážet do více než 100 zemí.

Dolar se stáhl z šestiletého maxima vůči jenu, proti euru ale americká měna zůstává blízko úterní nejvyšší úrovně za téměř dva roky.

Investoři se připravují na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky a páteční klíčové údaje o zářijovém vývoji amerického trhu práce. Evropskou měnu nadále podkopává další pokles inflace v eurozóně.

Ceny ropy ve středu zpočátku podpořily údaje o zlepšeném vývoji průmyslové aktivity v Číně. Odpoledne je pak vytlačily výrazně vzhůru nečekaná čísla o vývoji zásob v USA. Zásoby ropy zde minulý týden klesly o 1,36 milionu barelů a zásoby benzinu sestoupily o 1,84 milionu barelů na minimum od listopadu 2012.

Celkově stále přetrvává klesající trend. "Na trhu převládá nálada na pokles; poptávka nemá větší podporu, zatímco nabídka sílí," řekl agentuře Reuters komoditní analytik z Commerzbank Carsten Fritsch. Obavy ze slabé spotřeby posílila zpráva o poklesu ekonomické aktivity v eurozóně na minimum za více než rok.

Země ropného kartelu OPEC v září zvýšily těžbu na 30,96 milionu barelů, což bylo maximum za téměř dva roky. K růstu přispělo hlavně oživení těžby v Libyi a zvýšená produkce v Iráku. Pokud zůstane cena Brentu delší dobu pod hranicí 100 dolarů za barel, bude zřejmě organizace na konci listopadu ve Vídni diskutovat o snížení produkce.

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár