Americká ekonomika v září válela. Vytvořila 248 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 5,9 %

Americká ekonomika v září mimo zemědělství vytvořila 248 tisíc pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali přírůstek 210 tisíc míst po srpnových 180 tisících (revidováno z 142 tisíc, což je další příznivá zpráva). Celková míra nezaměstnanosti nečekaně klesla o dvě desetiny procentního bodu na 5,9 %, což je nejnižší úroveň od července 2008. Očekávala se stagnace na srpnové úrovni 6,1 %. Soukromý sektor vytvořil 236 tisíc nových pracovních míst.
"Po slabších údajích z trhu práce za srpen, které vzbudily obavy o stav americké ekonomiky, přinesla zářijová čísla výraznou úlevu," uvedl pro Investiční web Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. "Nejenže tvorba pracovních míst v září podstatně překonala odhady trhu a více, než se čekalo, klesla míra nezaměstnanosti, ale směrem nahoru byly podstatně revidovány i srpnové údaje. Kaňkou na kráse jinak pozitivní zprávy je pouze stagnace mezd, která implikuje spíše slabý růst osobní spotřeby, která je klíčovou komponentou amerického HDP. Z hlediska Fedu zářijové údaje potvrzují výhled růstu sazeb koncem prvního pololetí příštího roku. Finanční trh reagoval adekvátně - dolar posílil a výnosy dluhopisů šly mírně nahoru."
Průměrná hodinová mzda se v září ve srovnání se srpnem nezměnila. Očekával se přitom růst o 0,2 %. V srpnu se průměrná hodinová mzda meziměsíčně zvýšila o 0,3 % (revidováno z +0,2 %). Meziročně hodinová mzda vzrostla o 2 %.
Míra nezaměstnanosti 5,9 % je nejnižší od července 2008 a blíží se k úrovni 5,5 %, kterou mnozí ekonomové považují za známku zdravého trhu práce. K poklesu míry nezaměstnanosti ale opět výrazně přispěl úbytek počtu lidí v kategorii pracovní síly. Míra participace (podíl lidí hlášených v kategorii pracovních sil) se v září snížila o desetinu procentního bodu na 62,7 %, což je podle agentury Bloomberg nejnižší úroveň od února 1978. Vedle rostoucího počtu odchodů do důchodu to odráží zvýšené počty lidí, kteří hledání práce vzdávají.
Právě vývoj mezd nyní sledují americká vláda i centrální banka. Prezident Barack Obama v týdnu uvedl, že by se měla administrativa soustředit právě na platy, protože míra nezaměstnanosti je již velice daleko od krizových maxim. Guvernéři Fedu pak vedle inflace (spíše výdajů na osobní spotřebu měřenou indexem PCE) a nezaměstnanosti sledují také právě růst mezd, ani silné zářijové údaje tak příliš nemění názor trhu na to, kdy Fed zahájí etapu zvyšování sazeb.
"Zářijová data byla velice silná," řekl podle agentury Bloomberg krátce po zveřejnění statistiky Dean Maki, ekonom z Barclays. "Pracovní trh je v dobré kondici a podle našeho názoru je tempo tvorby pracovních míst dost silné na to, aby se celková míra nezaměstnanosti nadále snižovala."
Celkový počet lidí bez práce meziměsíčně klesl o 329 tisíc na zhruba 9,3 milionu. V meziročním srovnání klesla celková míra nezaměstnanosti o 1,3 procentního bodu a počet lidí bez práce o 1,9 milionu. Podíl lidí, kteří hledání práce úplně vzdali, a těch, kteří nedobrovolně pracují pouze na částečný úvazek, v září meziměsíčně klesl o dvě desetiny procentního bodu na 11,8 %, nejnižší úroveň za posledních šest let.
Finanční televize CNBC upozornila, že září patří z pohledu statistiky tradičně mezi slabší měsíce. Pokud tedy páteční data nejsou pouze neopodstatněnou anomálií, mohla by se situace na americkém trhu práce dále výrazně zlepšovat.
Podle středeční zprávy agentury ADP v září soukromý sektor ve Spojených státech vytvořil zhruba 213 tisíc nových pracovních míst, trhy počítaly s 205 tisíci míst. Nad hranicí 200 tisíc podle ADP zůstala tvorba míst v soukromém sektoru šestý měsíc po sobě. Srpnový přírůstek agentura opravila mírně dolů na 202 tisíc.
Americký dolar k euru v reakci na zprávu skokově posílil z 1,262 EUR/USD až pod 1,254 EUR/USD. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA krátce po 15.00 SELČ rostly o 4 bazické body na 2,46 %.
Zdroj: Bloomberg