US MARKETZavírá za: 1 h 53 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Kreditní karta může pohřbít vaše naděje na hypotéku

Hluboko v šuplíku máte kreditní kartu, kterou jste už dlouho nepoužili. I když s ní neplatíte a nevyužíváte služeb banky, neznamená to, že karta není aktivní. Zavařit vám tato malá plastová kartička a s ní související podepsaná úvěrová smlouva mohou hlavně tehdy, když žádáte o hypotéku.

Vy si sice na svou kreditní kartu v šuplíku vzpomínáte jen matně, ale banka, u které žádáte o hypotéku, o vašem dluhu-nedluhu ví všechno. Každá banka sice posuzuje bonitu klienta podle jiných kritérií, ale kreditní karty, kontokorenty nebo spotřebitelské úvěry mohou zapříčinit, že vám banka půjčí měně, nebo také vůbec. V praxi může kreditní karta způsobit, že klient dosáhne na hypotéku o čtvrtinu nižší.

"Co se týče kreditních karet a kontokorentů, některé banky je vůbec neřeší. Samozřejmě je důležité, když jsou korektně spláceny a když se jejich limity pohybují v rozumných a zdravých mezích. Pak kreditní karta vůbec nemusí být počítána k tíži bonity," vysvětluje Jan Kruntorád, předseda představenstva společnosti Gepard Finance.

Někteří lidé své finanční problémy řeší půjčkou kvůli půjčce, a tím se dostávají do dluhového kolotoče. Takovým klientům banky hypotéku určitě nedají. Právě neuvážené zacházení s kreditní kartou a s dalšími úvěrovými produkty mají za následek nekonečné finanční problémy.

Pozor si dávejte i na kreditky, které jsou nabízeny na ulicích jako slevové karty. "K jedné obyčejné kartě, na kterou se v obchodě načítají body a nic víc, jsem si vzala ještě jednu slevovou kartu. Prý když s ní budu platit, získám dvojnásobek bodů. Jenže kartu jsem nakonec vůbec nepoužila a někam založila. Půl roku potom jsem si chtěla vzít hypotéku a banka mi sdělila, že nejdříve musím tuto kreditku vypovědět, jinak mi hypoteční úvěr neschválí," popisuje svoji zkušenost Martina z Prahy.

Tyto karty určitě nejsou špatné, jen si podpis každé smlouvy pořádně rozmyslete a přečtěte si podmínky. Záleží také na typu karty a úvěrových limitech.

"Banky, které kreditní karty i povolené debety při posuzování bonity zohledňují, pak považují stanovené procento úvěrového rámce těchto závazků za měsíční náklad klienta. A nezáleží přitom na skutečnosti, zda klient z kreditní karty peníze skutečně čerpá. Bez ohledu na skutečnou výši zůstatku kreditní karty banka vychází z faktu, že dnes sice klient nemusí čerpat nic, ale hned zítra může klidně vyčerpat veškeré dostupné finance. Rázem by se tak klient mohl ocitnout v situaci, že se mu suma měsíčních splátek zvýší o tisíce, čemuž se banky kvůli jeho schopnosti splácet snaží předcházet," říká Kruntorád.

Pokračování článku najdete na serveru Hypoindex.cz.

Zdroj: Hypoindex.cz

Finanční gramotnostHypotékyPlatební kartyÚvěry
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika