Zisk italského Enelu ve třetím čtvrtletí klesl o 55 %

Největší italské energetické společnosti Enel klesl ve třetím čtvrtí čistý zisk o 55 % na 298 milionů eur. Důvodem byla nižší poptávka po elektřině a slabý výkon ve Španělsku a Latinské Americe, uvedla v úterý firma. Tržby klesly o 3,1 % na 18 miliard eur. Výsledky zaostaly za odhady analytiků, kteří v anketě agentury Bloomberg čekali zisk 320,4 milionu eur.
Firma uvedla, že prodej elektřiny se od počátku letošního roku snížil o 3,5 %. Enel trápí i posilování kurzu eura vůči měnám zemí Latinské Ameriky a rublu.
Enel je považován za nejzadluženější energetickou firmu v Evropě. Na konci září její dluh činil 44,578 miliardy eur, vzrostl tak ze 43,073 miliard eur na konci června. Skupina chce do konce letošního roku snížit dluh na 39 až 40 miliard eur.
Podnik se snaží snížit dluh pomocí prodeje majetku. Letos plánuje prodat aktiva za celkem 4,4 miliardy eur a v červenci již zahájil proces prodeje majetku v Rumunsku a na Slovensku.
Enel očekává závazné nabídky na koupi podílu ve společnosti Slovenské elektrárne (SE) do konce listopadu. Generální ředitel Francesco Starace tento týden uvedl, že firma již obdržela tři nabídky, další podrobnosti však nesdělil. Podle dřívějších zpráv se o koupi většiny ve slovenském podniku zajímají i české společnosti ČEZ a EPH a zájem o koupi části podílu dává najevo i slovenská vláda.
Zdroj: ČTK