Deflace v Polsku se v říjnu prohloubila na 0,6 %

Meziroční pokles spotřebitelských cen v Polsku se v říjnu prohloubil na 0,6 % a v záporném pásmu byla polská inflace čtvrtý měsíc po sobě. Oznámil to ve čtvrtek polský statistický úřad. Deflace se v Polsku letos objevila poprvé od roku 1982, kdy se začal meziroční vývoj cen sledovat v měsíčních intervalech. Celoročně se naposledy ceny snížily v roce 1971.
Inflace v Polsku spadla do záporných hodnot v červenci. V září se index spotřebitelských cen snížil o 0,3 %. Cenová hladina se v září ani říjnu proti předešlému měsíci nezměnila.
Deflaci v Polsku nyní prohlubuje pokles cen potravin kvůli srpnovému ruskému zákazu dovozu polského ovoce a zeleniny a následného ruského embarga na dovoz řady druhů potravin z celé Evropské unie. Ceny potravin a nápojů klesly v říjnu meziročně o procento. Druhým tahounem poklesu cen je zlevňování benzinu, které v říjnu snížilo ceny v dopravě o 3,8 %.
Pokles cen by měl polskou centrální banku podle analytiků přimět k dalšímu snížení úrokových sazeb. Banka v říjnu snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na nové rekordní minimum 2 % a tento krok odůvodnila důsledky ukrajinské krize a stagnace v eurozóně.
Banka již v září uvedla, že zahájí snižování úroků, pokud nové statistické údaje potvrdí oslabení ekonomické aktivity a inflace zůstane pod jejím limitem 2,5 %. Polská ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční tempo růstu na 3,2 % z 3,4 % v prvních třech měsících roku. Centrální banka v říjnu uvedla, že údaje o ekonomické aktivitě ve třetím čtvrtletí naznačují další zpomalení růstu.
"Toto je rozhodně argumentem pro další snížení úroků," řekl ke čtvrtečním údajům agentuře Reuters Michal Burek z Raiffeisen Polbank.
Zdroj: ČTK