Ropa Brent sestoupila poprvé za pět a půl roku pod 60 dolarů

Ceny ropy v úterý dále klesaly a severomořská ropa Brent sestoupila poprvé za pět a půl roku pod hranici 60 dolarů za barel. Ropu oslabily nepříznivé údaje z čínského průmyslu. Americké ropě se však podařilo kvůli vybírání zisků ztráty smazat a mírně posílila.
Cena severomořské ropy Brent klesla o 1,20 dolaru na 59,86 dolaru za barel. Během dne sestoupila až na 58,50 dolaru, nejníže od července 2009. Americká lehká ropa WTI mírně zdražila o dva centy na 55,93 dolaru za barel, když během dne se propadla až na 53,60 dolaru, nejníže od května 2009.
Aktivita v čínském zpracovatelského průmyslu v prosinci poprvé za sedm měsíců klesla, uvedla v úterý HSBC na základě ankety mezi nákupními manažery čínských firem. Údaje jsou dalším potvrzením toho, že druhá největší ekonomika světa, která byla dříve tahounem poptávky, ztrácí dynamiku v době kdy jsou slabé i další světové regiony.
Cenu ropy začaly podle analytiků podkopávat i oslabující měny a ekonomiky rozvíjejících se zemí, zejména producentů komodit. Markantním příkladem je Rusko, v posledních dnech ale zasahovala proti poklesu měny i Indie a indonéská rupie spadla na minimum za 16 let.
"Prudký pokles téměř všech cen komodit a oslabování měn jejich producentů podkopává poptávku po ropě v mladých tržních ekonomikách Latinské Ameriky a Středního východu. Z historického hlediska tyto oblasti k poptávce po ropě příliš nepřispívaly, nyní však ano," uvedla podle agentury Reuters banka Goldman Sachs.
Šéf Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Abdalláh Badrí v neděli uvedl, že kartel neplánuje změnit své listopadové rozhodnutí nechat těžbu beze změny, které zrychlilo propad cen ropy. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v pátek snížila odhad růstu světové poptávky po ropě na příští rok kvůli nižší spotřebě v Rusku a dalších zemích a označila za pravděpodobný další pokles cen.
Ke ztrátám trhu přispěl i neúspěšný pokus ruské centrální banky stabilizovat rubl pomocí nečekaného výrazného zvýšení úrokových sazeb. Investoři se zaměřili hlavně na bezpečnější investice jako zlato a japonský jen.
Zdroj: ČTK