Švýcarská národní banka vydělává mnohonásobně lépe než Fed. Uhájí hladinu 1,20 EUR/CHF?

Americká centrální banka v roce 2014 vydělala 98 miliard dolarů. Jak moc to je? Tato částka odpovídá kombinovanému rozpočtu států New York, Kalifornie a Texas. Také to znamená 300 dolarů na hlavu, případně 600 dolarů na každého amerického pracujícího. Je to více, než všechny velké banky označované jako too-big-to-fail vydělají za rok. Tento výdělek Fedu by pokryl téměř 50 % úroků z 18bilionového amerického dluhu. A přesto se jedná o drobné v porovnání s tím, co vydělala Švýcarská národní banka.
Švýcarská národní banka v roce 2014 vydělala neskutečných 38 miliard dolarů. Ve srovnání s výsledky Fedu tak Švýcarská národní banka v porovnání k HDP země vydělala devětkrát více než Fed. Znamená to 5 tisíc dolarů na osobu a 9 tisíc dolarů na každého švýcarského pracujícího. Výdělek švýcarské centrální banky by pokryl polovinu švýcarského státního rozpočtu, naproti tomu Fed by svým ziskem pokryl pouze půl procenta rozpočtu USA.
Pokud tedy patříte k těm, kteří se obávají velikosti rozvahy Fedu, Švýcarsko by vás mělo přímo děsit. Tato neuvěřitelná čísla z centrálních bank totiž nejsou signálem zdraví systému, jsou znamením slabosti a tlaku.
Zdá se však, že se blíží změna. Ekonom Ernst Baltensperger v článku pro Neue Zürcher Zeitung zmiňuje, že by Švýcarská národní banka měla opustit pevný kurz franku a eura. Tvrdí, že pevná hladina 1,2 franku za euro, kterou se centrální banka rozhodla po finanční krizi bránit zuby nehty, Švýcarsku skvěle posloužila, ale vždy se vědělo, že tento krok přináší určitá rizika.
Podle Baltenspergera by banka měla hladinu uvolnit, alespoň na nějakou dobu, a nahradit ji limitem pro celý koš měn. Tato změna by měla franku umožnit, aby vůči euru mírně posílil. Co se týče zisků centrální banky, podle Baltenspergera by bylo velice nebezpečné držet tento stav jako "normální". Na otázku, co by s kurzem EUR/CHF udělalo zavedení kvantitativního uvolňování ze strany Evropské centrální banky, Baltensperger odpověděl, že by v takovém případě nejspíše nevyhnutelně došlo k opětovnému otestování hranice 1,20 EUR/CHF.
V prosinci loňského roku Švýcarská národní banka snížila sazbu u vkladů na viděnou do záporu ve snaze tuto hladinu ubránit. Komerční banky tak budou od 22. ledna muset platit z krátkodobých vkladů u centrální banky úrok 0,25 %.
Zdroj: Zero Hedge