Akcie velkých švýcarských bank po opuštění fixace franku krvácejí

Nečekaný krok švýcarské centrální banky zrušit strop na posilování kurzu franku k euru a snížit úrokovou sazbu na -0,75 % závažně mění politiku velkých švýcarských bank, jako jsou UBS a Credit Suisse.
Zatímco švýcarský frank posiloval, akcie zdejších velkých bank se vydaly prudce na jih. UBS zareagovala 16% poklesem, nejhlubším od roku 2009, a stejným tempem padala i cena akcií Credit Suisse.
"Aktiva ve správě, která mají banky denominovány v eurech a dolarech, nyní ztrácejí na hodnotě," tvrdí Andreas Brun, analytik Zürcher Kantonalbank. "Velcí správci aktiv mají na těchto rizicích disproporční expozici." Dále poznamenal, že některé měny v Asii, kde mají UBS a Credit Suisse rozvinutý byznys správy aktiv, jsou zavěšeny k dolaru.
Silnější frank by mohl velké banky připravit o 7-10 % zisků, odhadují analytici ze Citigroup Kinner Lakhani a Nicholas Herman. Mírně by se ale podle nich měly zlepšit poměry zapákování.
Ještě před krokem centrální banky analytici z JPMorgan Chase & Co. v reportu zmiňovali, že UBS bude mezi bankami nejvíce profitujícími z posilujícího dolaru. Na konci roku 2013 bylo 34 % investovaných aktiv v divizi správy aktiv UBS (vyjma USA a Kanady) denominováno v dolarech.
Dřívější rozhodnutí o snížení sazeb do záporu banky přijaly s tím, že nebude mít na jejich byznys bezprostřední efekt. Součástí čtvrtečního rozhodnutí centrální banky Švýcarska bylo další snižování sazeb z vkladů na viděnou z -0,25 % na -0,75 %. Banky si tak za uložení peněz v centrální bance přes noc budou muset ještě více připlatit.
"Vzhledem k dalšímu snižování záporných sazeb jsou náklady politiky obrany švýcarského franku před posilováním přesouvány z centrální banky na banky komerční," oznámila Švýcarská bankovní asociace v e-mailové zprávě.
Zdroj: Bloomberg