Bankám a Kongresu se nelíbí záměr prezidenta Obamy zdanit bohaté

Bankovní sektor a republikáni v americkém Kongresu ostře kritizují návrh Bílého domu na zvýšení daní pro bohaté. Prezident Obama by měl tento plán upřesnit při úterním projevu o stavu Unie. Podle kritiků se jedná jen o snahu populisticky se zalíbit střední třídě.
Prezident Obama chce získat více než 300 miliard dolarů tím, že na nejbohatší americké finanční instituce uvalí novou daň a zároveň by mělo dojít k odstranění skuliny, která doposud umožňovala bohatým rodinám v některých případech dědického řízení neodvádět daně.
Výdělek z těchto daní by měl být použit pro střední třídu například ve formě daňových slev na děti, vysokoškolské vzdělání nebo důchody. Podle kritiků chce jen prezident získat další hlasy před prezidentskou volební kampaní v roce 2016.
Bílý dům oznámil, že daň z kapitálových příjmů a změny v dědickém řízení by se týkaly téměř výhradně nejbohatšího jednoho procenta Američanů a z 80 % by měly dopad dokonce jen na 0,1 % americké populace, tedy těch, kteří mají roční příjem v průměru nad 2 miliony dolarů.
Tyto změny však pravděpodobně neprojdou republikány kontrolovaným Kongresem. Republikáni totiž tvrdí, že zvyšování daní zpomalí ekonomický růst a v kritice se k nim přidává i bankovní lobby. James Ballentine, hlavní lobbista za Asociaci amerických bankéřů, prohlásil: "Tento návrh přichází v opravdu těžké době pro odvětví, které žene ekonomiku dopředu. Uvalit poplatky, plošnou daň, není rozhodně oprávněné a doufám, že Kongres to zamítne."
Bílý dům se domnívá, že jeho návrh odradí banky od přílišného zapákování a sníží tak riziko bankrotů, které by mohly způsobit katastrofální ekonomické škody.
Grover Norquist, který je součástí kampaně proti zvyšování daní, se domnívá, že plán prezidenta Obamy jasně ukazuje na jeho propojení s populisty. "Obama a celá Demokratická strana se tímto návrhem vyšších daní a regulace vracejí k politice ze 70. let."
Dan Pfeiffer, hlavní poradce prezidenta, v rozhovoru pro CBS v neděli prohlásil: "Jedná se o jednoduchý návrh, jímž chceme ty nejbohatší požádat, aby o trochu více investovali do střední třídy."
Širší daňová reforma byla považována za jednu z mála oblastí, na nichž by se prezident mohl s republikánským Kongresem shodnout, ale podle republikánů tento konkrétní návrh o ochotě spolupracovat nevypovídá. Šéf senátního finančního výboru Orrin Hatch tvrdí, že "prezident musí přestat naslouchat svým liberální spojencům, kteří chtějí zvyšovat daně za každou cenu, a začít spolupracovat s Kongresem na reformě daňového zákona".
Zdroj: Financial Times