US MARKETOtevírá za: 16 h 30 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

USA vydaly pravidla pro těžbu pomocí frakování na federální půdě

Americká federální vláda v pátek zveřejnila pravidla pro těžbu ropy a plynu pomocí takzvaného hydraulického frakování, jímž se dobývá surovina z nepropustných hornin. Nová pravidla platná pro využívání federální půdy by měla rozptýlit obavy z toho, že frakování by mohlo poškodit životní prostředí. Těžaře by to ale významnějšími dodatečnými náklady zatížit nemělo, uvedla agentura Reuters.

Pravidla zajišťují zejména ochranu podzemní vody, na niž se obavy z frakování soustřeďují. Provozovatelé vrtů budou muset předem důkladně zajistit jejich nepropustnost. Těžaři také budou muset informovat úřady o chemických látkách, které používají k úpravě vody rozbíjející horninu. Rovněž se zpřísní pravidla pro skladování odpadních tekutin.

Pravidla se týkají více než 100 tisíc vrtů na půdě spravované federálními úřady, z nichž asi 90 % používá frakování. Vrty na federální půdě se na celkové produkci ropy a plynu v USA podílejí 23 %, uvádějí údaje vládního Úřadu pro energetické informace.

Nová pravidla předložilo ministerstvo po čtyřech letech prací. Vláda prezidenta Baracka Obamy doufá, že se stanou modelem i pro jednotlivé státy unie, z nichž některé mají pravidla velmi volná a jiné zase frakování zakazují.

Frakování vhání do hlubokých hornin, zejména břidlic, pod tlakem upravenou vodu s pískem, což horninu rozbíjí a z trhlin pak proudí trubkami zpět ropa či plyn. Zelení aktivisté tvrdí, že tato technika může znečistit podzemní vody a způsobit další škody.

Spojením metody frakování s horizontálními vrty ve velkých hloubkách vedlo v USA ke konci minulého desetiletí k "břidličné revoluci", která znamenala prudký rozmach těžby, nejprve plynu a později i ropy. Spojené státy se díky tomu staly během několika let v plynu soběstačnými a prudce rostoucí americká ropná těžba loni podstatně přispěla k propadu světových cen této suroviny zhruba na polovinu.

Zdroj: ČTK

Ekologie a životní prostředíRopaRopa WTISpojené státy americké (USA)TěžbaTěžba z břidlicZemní plyn
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika