IPO střípky z pražské burzy: Babiš by rád prodával státní firmy, ČSSD je ale proti. Oživí parket v Rybné AVG nebo Kofola?

Šéf hnutí ANO by investorům na burze rád nabídl akcie řady dosud ryze státních firem. Zmiňuje Lesy ČR, dále vlastníka a provozovatele ropovodů MERO a společnost Čepro, jež skladuje a prodává ropu, a také Letiště Praha, které patří Českému Aeroholdingu. Privatizací částí podniků přes burzu chce lídr ANO získat desítky miliard. Nebude to ale snadné.
Sociální demokraté, s nimiž je ANO ve vládě, i částečný prodej podílů státních firem zavrhují od začátku vládní spolupráce. "Státní firmy se privatizovat nebudou. Vliv státu na jejich fungování pokládáme za strategickou záležitost," tvrdí premiér Bohuslav Sobotka. "Úkolem ministra financí je zlepšit výběr daní, ne vyprodávat podíly ve státních firmách," rýpl si do Babiše.
Jak doslova Babiš tento týden v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, "sociální demokraté nevědí, co je to kapitál". Navzdory dohodě Babiš už loni v létě zkoušel, co by vláda řekla uvedení akcií Českého Aeroholdingu na trh. Do čela představenstva firmy dosadil Václava Řehoře, aby podnik připravil na vstup na burzu. Stát si měl ponechat 60 % akcií firmy. ČSSD pokus okamžitě odmítla.
V současnosti se na pražské burze obchoduje jediná firma, v níž má stát většinový podíl - energetická společnost ČEZ. Soukromí investoři drží třetinu podniku, kterou dal stát v 90. letech do kupónové privatizace. Právě ČEZ patří k nejvýraznějším tahounům burzy, o jeho akcie je zájem.
Babiš však právě privatizaci energetického gigantu paradoxně kritizuje a považuje ji za chybu. "Je to strategická firma pro občany i pro firmy. To, že je na burze a že se možná neměla privatizovat, již není podstatné. ČEZ má jednoduše plnit strategickou roli, musí postavit výrobní kapacity," říká ministr financí. Aktuální vládní koalice s ČSSD podle všeho Babišovi nabídku akcií státních firem na burze znemožní, po volbách v roce 2017 se ale situace může rychle změnit.
Pražská burza čeká na živou vodu. Bude jí Kofola, nebo snad AVG?
Vstup dalších státních firem by oživil uvadající pražskou burzu. Ta dlouhodobě trpí tím, že na ni nové firmy nechodí nabízet své akcie, a roční objemy obchodování proto neustále klesají. Pražský akciový trh tak nabízí méně příležitostí pro investory a neplní svůj hlavní smysl, tedy propojovat poptávku firem po penězích a vytvořit zajímavou příležitost pro investování.
Objem akciových obchodů na pražské burze klesá sedm let v řadě. Zatímco v roce 2007 burza zobchodovala akcie v hodnotě 1,013 bilionu korun, v roce 2010 už to bylo jen 390 miliard korun, a loni dokonce jen 153 miliard korun. To je obrovský propad, který nezachrání ani to, že letos objemy obchodů zatím meziročně rostou.
Firmy se mohou lehce financovat jinak než úpisy akcií. V prostředí nízkých sazeb jsou úvěry mimořádně výhodné. Další důvod nízké aktivity nabízí ředitel pražské pobočky brokerské společnosti CYRRUS Kamil Kricner. "Když si firmy budou chodit pro kapitál do zahraničí, místní trh se nikdy příliš nerozvine. A když nebude rozvinutý, nebude lákat ani další emitenty. Je to začarovaný kruh," uvedl. Burze neprospívají ani neslavné "konce" některých emisí z posledních let (ORCO, ECM, KIT digital, NWR, rozporuplný je vývoj okolo O2).
Burza se snaží s poklesem zájmu investorů bojovat. V roce 2012 byl spuštěn obchodní systém Xetra, který pomohl standardizaci obchodního prostředí se západními trhy a usnadnil zahraničním brokerům přístup. Nový systém ale z technických důvodů snížil objemy obchodování.
Pražská burza usiluje o souhlas softwarové firmy AVG Technologies k obchodování jejích akcií na českém trhu. AVG v roce 2012 jako jediná firma českého původu prodala akcie investorům na Newyorské burze. Podle zdrojů HN, které chtěly zůstat v anonymitě, se AVG snaží k příchodu do Prahy přesvědčit Česká spořitelna, třetí největší člen burzy z hlediska objemu zprostředkovaných akciových obchodů. "Spekulace nekomentujeme, ale obecně platí, že vítáme každou novou emisi na našem trhu," řekl k informacím o lákání AVG mluvčí burzy Jiří Kovařík.
"Vítám každý listing, každý nový titul, ale protože vím, jak pražská burza funguje a jaké jsou zájmy jejích akcionářů, tak si myslím, že to je jen oddalování jejího konce," řekl HN Pavel Makovec, předseda a výkonný ředitel investičního fondu Arca Capital. Naráží tím na Vídeňskou burzu jako vlastníka české burzy, která podle něj nemá motivaci obchodování v Praze rozvíjet.
Jak říká, ani příchod AVG není nic, co by znamenalo obrat a nastartování světlých zítřků. "Pražská burza je odsouzena k postupnému zániku," tvrdí manažer, který byl několik let šéfem investičního bankovnictví v České spořitelně a přes deset let místopředsedou burzovního kotačního výboru.
Záměr vstoupit na pražskou burzu na svém webu v týdnu ohlásila také středoevropská nápojářská skupina Kofola. Její akcie mohou investoři v současnosti získat jen ve Varšavě. Na konci letošního nebo na začátku příštího roku by mohla Kofola nabídnout nové akcie na obou burzách.
Zdroj: Hospodářské noviny, Bloomberg, ČTK