V těžařském sektoru v JAR za dva roky zaniklo 35 tisíc pracovních míst

V těžařském sektoru Jihoafrické republiky za poslední dva roky zaniklo více než 35 000 pracovních míst. To znamená, že o místo přišel každý čtrnáctý zaměstnanec, informoval s odvoláním na údaje tamní Komory těžařů ekonomický list Financial Times. Těžaři v JAR v posledních letech bojují s nepokoji zaměstnanců, rostoucími náklady a nízkými cenami komodit.
Těžařský sektor je v Jihoafrické republice největším soukromým zaměstnavatelem.
Většina pracovních míst zanikla mezi lety 2012 a 2014 v dolech na zlato a platinu. Ve zlatých dolech se počet pracovních míst snížil o 23 100, což představuje asi 16 %, a v dolech na platinu o 10 800, což je asi 5 %. Dalších 1 600 pracovních míst, což je zhruba 7 %, zaniklo v dolech na železnou rudu.
V JAR se nachází kolem 80 % prokázaných světových rezerv platiny. V 70. letech měla tato země na celosvětové těžbě zlata dvoutřetinový podíl a v současnosti je pátým největším těžařem zlata.
Od 90. let však počet zaměstnanců v těžařském sektoru klesá, ze zhruba 800 000 na méně než 500 000. Producenti zlata i platiny jsou závislí na hluboké těžbě, která je náročná na práci, a v poslední době se potýkají i se zmíněnými stávkami zaměstnanců. Ziskovost firem klesá, takže podniky jsou nuceny restrukturalizovat a snižovat náklady.
Zdroj: ČTK