US MARKETOtevírá za: 1 h 24 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Energetičtí giganti všech zemí, třeste se! Tesla přichází

Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors na konci dubna oznámil, že své produktové portfolio rozšiřuje o nový výrobek. Zákazníkům chce nově Tesla prodávat bateriové systémy, které mají domácnosti a menší podniky postrčit k energetické nezávislosti. Podle analytiků z Morgan Stanley to může způsobit revoluci ve světovém energetickém sektoru. Měl by se bát i ČEZ?

Analytici z Morgan Stanley v reakci na oznámení Tesly zhoršili výhled hospodaření australských energetických společností AGL a Origin s tím, že lze čekat masivní zájem Australanů o tyto baterie. Systém je určený pro uchovávání elektrické energie vyrobené z obnovitelných zdrojů v místě spotřeby, tedy malými solárními či větrnými elektrárnami.

Baterie od Tesly mají lidem umožnit fungovat nezávisle na rozvodné síti elektrické energie či elektřinu dostat do špatně dostupných a odlehlých míst, kde rozvodná síť vůbec nefunguje nebo je vysoce nespolehlivá. Zakladatel a šéf Tesly Elon Musk záměr firmy označil za zvrat, který může pomoci transformovat celosvětovou energetickou infrastrukturu.

Automobilka Tesla bude prodávat bateriové systémy pro domácnosti

Automobilka Tesla bude prodávat bateriové systémy pro domácnosti

Muskovy ambice přitom podle všeho nejsou mimo realitu. Morgan Stanley předpovídá, že by AGL a Origin mohly při masivním rozšíření baterií pro skladování elektrické energie vyrobené lokálními solárními či větrnými elektrárnami zaznamenat pokles ročního provozního zisku EBIT o 30-40 milionů dolarů.

Podle odhadů banky by si baterie od Tesly a dalších výrobců mohlo pořídit v následujících letech téměř 2,5 milionu australských domácností. "Revize výhledu hospodaření těchto firem vychází mimo jiné z dění v letech 2009-2013, kdy jsme byli svědky masivního rozvoje domácích solárních elektráren (bez možnosti uskladnění elektrické energie)," uvádí banka.

Trend porazit nelze. Jde o to, kdo bude první

Potenciál trhu s bateriovými systémy pro uskladňování energie vyrobené z obnovitelných zdrojů si podle všeho uvědomují i společnosti, které jsou nástupem této technologie nejvíce ohrožené. AGL v květnu oznámila, že na trh jako první poskytovatel veřejných služeb v Austrálii uvádí vlastní bateriový systém pro domácnosti. Společnost se tak podle všeho snaží získat náskok před Teslou, protože chápe, že bojovat proti bateriím nemá smysl. Současně s tím firma oznámila, že ve snaze přispět k boji proti klimatickým změnám již nebude stavět nové uhelné elektrárny a u stávajících bude usilovat o jejich uzavření do roku 2050.

Odborníci se shodují, že budoucnost energetického sektoru spočívá v decentralizaci a výrobě elektrické energie v místě její spotřeby. "Trendem v energetickém odvětví je posilování významu obnovitelných zdrojů energie spolu s rostoucím zájmem o lokální energetické zdroje. Budoucností jsou decentralizované zdroje, které dokáží výrazně srazit náklady domácností i firem na energie," řekl v květnu na konferenci Cashflow Summit Michal Mička, místopředseda představenstva a obchodní ředitel investiční skupiny DRFG.

Do Česka skutečný solární boom teprve přichází

V Česku jsou zatím bateriové systémy pro domácnosti na začátku dlouhé cesty. Budoucnost tohoto segmentu nicméně vypadá slibně, což souvisí i se skutečností, že elektřina ze slunce výrazně zlevňuje; podle analytiků z Deutsche Bank bude zanedlouho stát stejně jako energie vyrobená v uhelných elektrárnách. "V praxi i na statistických číslech skutečně vidíme, že význam solární energie narůstá, její možnosti se stále zlepšují a cena klesá," potvrzuje Martin Kolařík, majitel firmy ostrovni-elektrarny.cz, která se zaměřuje na solární elektrárny propojené s bateriovými systémy.

"To, že by jednou bateriové systémy pro skladování elektřiny dokázaly ukrojit část tržeb ČEZ, je možné. Firma již na jisté změny na trhu reagovala. Pochopila, že budoucnost neleží v akvizicích bulharských elektráren, ale v nabízení produktů a služeb účastníkům trhu s elektřinou zde v Česku," říká Kolařík.

Tendence k decentralizaci energetiky v nedávném rozhovoru pro server Patria.cz potvrdil i finanční ředitel ČEZ Martin Novák. "Do budoucna bude velkých elektráren a centralizovaných zdrojů energie málo, vývoj půjde spíše cestou decentralizace, tedy cestou menších, levnějších a účinnějších jednotek," řekl. Kromě toho Novák v rozhovoru poznamenal, že se ČEZ začíná více zaměřovat také na kogenerační jednotky, tedy zařízení, která slouží ke společné výrobě elektřiny a tepla, většinou přímo v místě následné spotřeby.

Trendy hovoří jasně. Energetické podniky, které se budou držet starých obchodních modelů, se mohou v dohledné době dostat do nezáviděníhodné situace. Potenciál bateriových systémů dokládá i obrovský zájem domácností a firem. Ve Spojených státech si baterie od Tesly k začátku května předobjednaly desetitisíce zákazníků. Takový zájem o nový produkt se nepodařilo vyvolat ani technologické firmě Apple. "Zájem je neuvěřitelný. Celé je to neuvěřitelné," prohlásil Elon Musk na začátku května během konferenčního hovoru k hospodářským výsledkům Tesly za první čtvrtletí letošního roku.

Zdroj: Morgan Stanley, Tesla Motors, eneweconomy.com.au, theverge.com, ČTK, Deutsche Bank

Ekologie a životní prostředíElektřinaEnergetikaSolární energieTechnologieTeslaTrendyVětrná energie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika