Polsko ani Maďarsko přímý vliv řecké krize nepředpokládají

Řecká krize polskou ekonomiku neohrozí, bankovní systém v zemi je stabilní. Řekla to v pondělí polská premiérka Ewa Kopaczová poté, co řecká vláda ukončila jednání s věřiteli o finanční pomoci, dočasně zavřela banky a zavedla omezení na pohyb kapitálu. Významnější vliv řeckého vývoje na domácí trh nečeká ani Maďarsko.
"Jsme v bezpečí, naše banky jsou stabilní," řekla Kopazcová podle tiskových agentur. Dodala, že v případě výraznějšího oslabení zlotého by ministerstvo financí a centrální banka mohly využít svých vysokých měnových rezerv k rychlému zásahu.
Náměstek polského ministra financí Artur Radziwill uvedl, že řecká krize by neměla mít na polskou ekonomiku takřka žádný vliv. "Polsko nemá přímé finanční, hospodářské ani úvěrové propojení s Řeckem, takže přímý vliv toho, co se děje v Řecku, je prakticky nulový," řekl Radziwill podle agentury Reuters.
Podobně se vyjádřil i maďarský ministr hospodářství Mihály Varga. Vliv víkendových řeckých kroků na maďarskou měnu a trh dluhopisů je podle něj tlumený. Řecko se na zahraničním obchodu Maďarska podílí podle ministra jen 0,4 %, v zemi nepůsobí žádné řecké banky a maďarské finanční trhy se v posledních letech stabilizovaly. Vláda ale vývoj na trzích sleduje a je připravena zasáhnout, kdyby to bylo zapotřebí.
Českému finančnímu sektoru nehrozí přímý dopad řecké finanční krize, uvedl v neděli člen bankovní rady České národní banky Lubomír Lízal. Zátěžové testy podle něj ukázaly, že tento sektor je odolný.
Zdroj: ČTK