EU je ochotná s Řeckem dál vyjednávat, víc ale nabídnout nemůže

Nejvýznamnější země Evropské unie naznačily, že jednání s Řeckem o jeho záchraně před bankrotem a odchodem z eurozóny lze kdykoli obnovit. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ale upozornil, že už není možné Řekům nabídnout něco nového, protože všechny možnosti řešení již byly předloženy.
Atény o víkendu přerušily další vyjednávání a vyhlásily na 5. července referendum, ve kterém se obyvatelé mají vyslovit, zda přijímají podmínky věřitelů. Od pondělí jsou kvůli odlivu kapitálu zavřené banky a fungovat do příštího pondělí nebude ani aténská akciová burza. Evropská komise dala řecké vládě k tomuto kroku oficiální svolení.
Uzavření bank není pro obyvatele úplné - z bankomatů si Řekové stále budou moci vybírat do 60 eur denně na pokrytí základních životních potřeb. Nicméně se očekává, že banky ve čtvrtek otevřou 850 poboček pro výplatu důchodů. Řecký list Kathimerini přitom dříve informoval, že omezený počet poboček by měl být kvůli penzistům otevřen již v pondělí odpoledne.
Deník The Wall Street Journal (WSJ) varoval, že krize se stále intenzivněji začíná dotýkat i turistů, protože peníze v bankomatech vysychají a mnoho obchodů už nepřijímá kreditní karty. Češi na dovolené v Řecku ale podle cestovních kanceláří situaci, kdy jsou zavřené banky a stojí se fronty na vybrání peněz z bankomatu, prakticky neřeší. V jihoevropské zemi by údajně měl navíc fungovat pro mezinárodní karty výběr z bankomatu bez omezení.
Rozhodnutí uspořádat referendum podle WSJ překvapil a rozdělil obyvatele země. Mnoho Řeků, od běžných občanů k politikům, se snaží celou věc pochopit. Podle Financial Times je již mnoho Řeků vyčerpaných a unavených z nepřetržitého pocitu katastrofy. Ultimátum připravené premiérem Alexisem Tsiprasem odkrylo rozdělení řecké společnosti. Šest let úspor ovlivnilo hlavně dělníky, studenty a penzisty a postavilo je proti střední vrstvě a bohatým, kteří budou nejvíce tratit na případném odchodu z eurozóny.
Zdroj: ČTK
Aktuality

