US MARKETOtevírá za: 13 h 15 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Slovinsko prodalo banku NKBM americkému fondu Apollo a EBRD

Slovinsko prodalo druhou největší banku v zemi Nova KBM (NKBM) americkému investičnímu fondu Apollo Global Management a Evropské bance pro obnovu a rozvoj (EBRD) za celkem 250 milionů eur. Oznámil to v úterý slovinský úřad, který prodej organizoval, ve společném sdělení s kupci banky.

Americký fond bude mít v NKBM 80 %, zbylých 20 % bude vlastnit EBRD. Její výkonný ředitel Nick Tesseyman uvedl, že banka bude s novým většinovým vlastníkem NKBM úzce spolupracovat na restrukturalizaci banky, kterou musel slovinský stát předloni zachraňovat.

NKBM je jednou z 15 společností, které vláda v roce 2013, kdy se země ocitla na pokraji dluhové krize, určila k privatizaci. Dosud byly z tohoto seznamu prodány jen tři podniky. Letos vláda rozběhla privatizaci telekomunikačního operátora Telekom Slovenije.

Vláda v únoru uvedla, že hodlá prodat postupně většinu bank. Slovinské banky se v roce 2013 dostaly do problémů kvůli vysokému objemu špatných úvěrů a vláda na jejich sanaci musela vynaložit více než tři miliardy eur. Země se kvůli tomu jen těsně vyhnula potřebě požádat eurozónu o záchranný úvěr.

Od vyhlášení nezávislosti v roce 1991 se Slovinsko zdráhalo prodat své velké banky a další společnosti. Stát tak nadále přímo kontroluje zhruba polovinu ekonomické aktivity v zemi a 60 % bankovních aktiv.

Zdroj: ČTK

Evropské bankyPrivatizaceSlovinsko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika