Británie po sedmi letech nabídla licence na těžbu plynu z břidlic

Británie poprvé po sedmi letech nabídla licence na průzkum těžby plynu z břidlic. Země má podle odhadů této suroviny v břidlicích značné zásoby, pokrok v jejich těžbě je ale pomalý kvůli odporu místních obyvatel a ochránců životního prostředí a také kvůli obavám z dopadů těžby na ceny realit a na cestovní ruch. Uvedla to v úterý agentura Reuters.
Všechny licence jsou na těžbu v Anglii. Parlamenty ve Walesu a Skotsku totiž uvalily moratorium na těžbu hydraulickým štěpením, protože veřejnost má obavy o životní prostředí. Těžba z břidličných formací se provádí právě hydraulickým štěpením, zvaným zjednodušeně frakování.
Britský premiér David Cameron navzdory odporu ekologických aktivistů slíbil těžbu plynu z břidlic v naději, že se tak zemi podaří snížit dovoz energií a získat další daňové příjmy. Těžba metodou frakování vyvolává kontroverze kvůli jejímu dopadu na životní prostředí a kvůli obavám, že může způsobovat zemětřesení. Některé evropské země, například Francie nebo Německo, již tuto metodu kvůli obavám o životní prostředí zakázaly.
Kromě licencí na průzkum těžby z břidlic britská vláda nabídla i licence na těžbu z konvenčních zdrojů. Celkem nabídla 27 licencí a obdržela 95 žádostí od 47 společností.
Zdroj: ČTK