US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Úterní scénář se ve středu neopakoval a americké akciové indexy přerušily sérii prudkých propadů raketovým růstem

Americké akcie ve středu výrazně zpevnily. Trhy po prudkých poklesech vedle nízkých cen navnadila i nečekaně dobrá statistika z americké ekonomiky. Index Dow posílil nejvíce ze čtyři roky.

Redakce IW
Redakce IW
26. 8. 2015 | 22:00
Americké akcie

Index Dow připsal 3,95 % na 16 285,51 bodu (+619,07 bodu), S&P 500 posílil o 3,90 % na 1 940,51 bodu (+72,90 bodu) a Nasdaq Composite zpevnil o 4,24 % na 4 697,54 bodu (+191,05 bodu). Růst byl tažen technologickými tituly a sektory financí a zdravotní péče, "pouze" okolo 1,5 % zpevnily cenné papíry z odvětví základních materiálů a veřejných služeb. Index volatility VIX ustoupil o dalších 15,57 % (5,61 bodu) na 30,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o 11 bazických bodů na 2,18 %.

Za uplynulý měsíc jsou tak nyní americké akciové indexy zhruba 7 % v mínusu.

Akciové trhy po celém světě se dostaly pod tlak kvůli obavám ze zpomalování růstu čínské ekonomiky. Hlavní čínské akciové indexy ve středu popáté za sebou oslabily, což podle agentury Reuters podtrhlo pochybnosti o tom, zda úterní snížení úrokových sazeb čínskou centrální bankou dokáže stabilizovat tamní ekonomiku. Chaos na finančních trzích vyvolaný obavami ze zpomalování růstu čínské ekonomiky by mohl oddálit začátek zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech, který řada ekonomů očekávala již v září.

Středeční silná akciová rally byla podle řady analytiků po předchozích propadech logická a nelze z ní vyvozovat, že dochází k obratu. Navzdory posílení akcií společnosti Apple (+5,74 %) 50denní klouzavý průměr jejich ceny shora prorazil linii 200denního průměru. Takzvaný kříž smrti na grafu ceny největší akcie na americkém trhu není podle analytiků dobrým znamením. Bez jednoho z hlavních motorů podle nich není rychlý návrat růstového trendu příliš pravděpodobný.

Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že zakázky amerických továren na zboží dlouhodobé spotřeby v červenci stouply o dvě procenta. To bylo více, než se čekalo. "Tento nárůst zakázek je příznivým údajem o vývoji největší ekonomiky světa, po chaotickém začátku týdne na globálních finančních trzích však zřejmě nebude stačit na to, aby odradil Fed od pravděpodobného odkladu zvýšení úrokových sazeb," řekl analytik Dennis de Jong ze společnosti UFX.com.

Právě možný posun cyklu zvyšování sazeb v USA by mohl americkému akciovému trhu poskytnout po výprodejích určitou oporu. Šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley uvedl, že zvýšení sazeb na nejbližším zasedání banky, které se bude konat v září, mu nyní připadá méně vhodné než před několika týdny.

Akcie společnosti Syngenta (-13,55 %) prudce oslabily po zprávě, že nabídka firmy Monsanto (+8,57 %) na převzetí švýcarského konkurenta vypršela. Akcie Schlumberger (-3,35 %) oslabily poté, co dodavatel zařízení pro těžební průmysl oznámil akvizici firmy Cameron International (+41,11 %).

Silnější dolar a pokračující pokles cen ropy

Americký dolar ve středu opět posiloval, když ho podporoval růst na akciových trzích v USA. Euro naopak zasáhly výroky hlavního ekonoma Evropské centrální banky Petera Praeta o možném posílení stimulačních opatření v eurozóně z důvodu rostoucích protiinflačních tlaků. Ty zhoršuje zpomalování hospodářského růstu v Číně společně s poklesem komoditních trhů. ECB by podle ekonoma v případě potřeby mohla posílit program kvantitativního uvolňování měnové politiky zahrnující rozsáhlé nákupy státních dluhopisů.

Posílení dolaru ve středu nezabránilo ani rostoucí očekávání, že americká centrální banka kvůli nynějším výkyvům na finančních trzích pravděpodobně odloží zvyšování úrokových sazeb.

Světové ceny ropy ve středečním kolísavém obchodování zamířily dolů, a smazaly tak dřívější zisky. Trhy reagovaly na údaje o nečekaně velkém nárůstu amerických zásob benzínu.

Situace na trhu s ropou v průběhu obchodování nejdříve stabilizovala poté, co Čína podnikla kroky na podporu domácí ekonomiky a údaje o zakázkách na zboží dlouhodobé spotřeby v USA překonaly odhady.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) později během dne oznámil, že americké zásoby ropy minulý týden prudce klesly. Zásoby benzínu a ropných destilátů se ale navzdory odstávkám rafinérií zvýšily. Trh s ropou podle analytiků pokles zásob ropy převážně předpokládal. Vyšší stav zásob benzínu ale do cen ropy nezahrnul.

Ceny ropy klesly od června zhruba o třetinu. Srážela je vysoká produkce v USA, rekordní těžba na Blízkém východě a obavy z klesající poptávky v asijských zemích. V pondělí klesly ceny Brentu i WTI na nejnižší úroveň od začátku roku 2009. Zasáhly je obavy z rychlého tempa zpomalování růstu ekonomiky v Číně, což zapříčinilo také výprodej na světových akciových burzách.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Abercrombie & Fitch ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: ztráta 0,04 USD), tržby 817,8 milionu USD (odhad: 812 milionů USD)

Zdroj: ČTK, CNBC, Finviz, Bloomberg

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie