US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,53 %
NASDAQ+0,52 %
DOW JONES+0,52 %
PX-1,60 %
ČEZ-1,37 %
NVIDIA+0,75 %

Řecko podle záchranného fondu ESM nemůže počítat s odpisem dluhu

Řecko nemůže počítat s odepsáním části svého dluhu. Dluhové břímě země je nicméně možné snížit odkladem splatnosti, pozastavením platby úroků a transfery zisků centrální banky. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci v Berlíně prohlásil šéf Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) Klaus Regling. Fond ESM je klíčovým nástrojem finanční pomoci předluženému Řecku, kterému v rámci nového záchranného programu poskytne během tří let až 86 miliard eur.

Redakce IW
Redakce IW
27. 8. 2015 | 12:57
Eurozóna

Řecký dosluhující premiér Alexis Tsipras se s eurozónou snažil dohodnout odepsání části dluhu, to se mu ale nepodařilo. Hlavním odpůrcem takových škrtů je především Německo, podle kterého by Řecko v takovém případě muselo opustit společnou měnovou unii. Odepsání dluhu navrhuje i Mezinárodní měnový fond (MMF), který jako další řešení nabídl odklady splatnosti. Takovému kroku se Berlín nebrání a je o něm ochoten jednat.

Regling na tiskové konferenci rovněž komentoval současný vývoj v Řecku, které po Tsiprasově rezignaci míří k předčasným volbám. Řekl, že očekávané volby zvyšují nejistotu na cestě za vyřešením krize, je prý ale přesvědčen, že Atény začnou přislíbené reformy uvádět do praxe.

"Celkově nemám pochyby. V řeckém parlamentu dosud byla pro reformy velká většina," dodal.

Řecko před týdnem obdrželo prvních 13 miliard eur z nového záchranného programu ESM. Na pomoci Řecku se v novém programu podílí jen eurozóna, budoucí účast MMF zatím potvrzena nebyla. O zapojení MMF má zájem hlavně Německo.

Zdroj: ČTK

Dluhová krizeEurozónaPIIGSPolitikaŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tři roky býka: Jak drahé jsou teď americké akcie?

Tři roky býka: Jak drahé jsou teď americké akcie?

15. 10.-Andrej Rády
Americké akcie