SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak svět bohatne a co je aktuálně mezi milionáři nejvíce v kurzu

Společnost Capgemini představila ve středu výroční zprávu o světovém bohatství (World Wealth Report, společně s Capgemini ji vypracovala RBC Wealth Management), v níž mimo jiné odhalila počty a jmění dolarových milionářů. Investiční web na akci nechyběl a tiskovou konferenci zprostředkoval ŽIVĚ na svém Twitteru.
- Jak se změnil počet dolarových milionářů v České republice a ve světě?
- Jaké faktory ovlivňovaly objem investovatelného bohatství?
- Kde je nejvíce dolarových milionářů?
- Jaké jsou nejoblíbenější formy jmění?
- Jak se dolaroví milionáři snaží využívat své jmění tak, aby to mělo na společnost pozitivní vliv?
- Co čekat do roku 2017?
Sledujte Twitter Investičního webu.
Celosvětový růst počtu dolarových milionářů v roce 2014 dosáhl téměř 920 000 lidí na 14,6 milionu.
Celosvětově se bohatství dolarových milionářů zvýšilo díky zlepšení ekonomiky a příznivému vývoji akciových trhů o 7,2 % na rekordních 56,4 bilionu dolarů.
Z hlediska jednotlivých zemí více než polovina (52 %) globálního růstu počtu dolarových milionářů připadla na Čínu a USA. Největší nárůst zaznamenala Indie (26 %), důvodem byla situace na akciových trzích a snížení nákladů na důležitý dovoz ropy. Následovala Čína s růstem počtu dolarových milionářů o 17 %. Rychlý růst v Asii a Tichomoří a Severní Americe kontrastoval se situací v Latinské Americe, která je jediným regionem s poklesem počtu dolarových milionářů (o dvě procenta). V Evropě počet dolarových milionářů stoupl o 4 %.
Převážná většina dolarových milionářů je poměrně rovnoměrně rozložena mezi Severní Ameriku, Evropu a Asii a Tichomoří, podobně je tomu i s jejich bohatstvím. Oblast Asie a Tichomoří je ale regionem s nejrychlejším růstem bohatstvím a v počtu dolarových milionářů mírně předstihla i Severní Ameriku.
Veškerá data a z nich sestavené grafy a predikce jsou z doby před začátkem velkých tržních turbulencí v srpnu 2015. I Přibyl tak připouští, že projekce ze studie Capgemini mohou být revidovány.
Akcie předstihly v uplynulém roce hotovost jako nejoblíbenější formu jmění dolarových milionářů Celkem 26 % svého majetku drží bohatí v hotovosti, důvodem je především snaha o zachování stejného životního stylu. Zbytek bohatství mají v nemovitostech (20 %), pevně úročených aktivech (16 %) a alternativních investicích (10 %).
Česká republika
V Česku loni vzrostl počet dolarových milionářů o více než desetinu na rekordních 21 400 lidí.
V Česku počet dolarových milionářů roste výrazně rychleji, než je celosvětový průměr. Přispívá k tomu i růst reálného HDP, státní úspory, růst cen nemovitostí a historicky nejvyšší přebytek zahraničního obchodu.