US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,47 %
NASDAQ+0,24 %
S&P 500+0,40 %
ČEZ+0,08 %
KB-0,39 %
Erste+0,05 %

Clintonová je proti výstavbě ropovodu Keystone XL

Demokratická kandidátka na úřad prezidentky USA Hillary Clintonová se v úterý postavila proti výstavbě ropovodu Keystone XL z Kanady na pobřeží Mexického zálivu. Prolomila tak své dlouhé mlčení k tématu kontroverzního projektu, napsala agentura Reuters. Kongres schválil zákon umožňující výstavbu ropovodu počátkem února, na konci měsíce ho ale podle očekávání vetoval prezident Barack Obama.

Redakce IW
Redakce IW
23. 9. 2015 | 2:39
Komodity

Úvahy o stavbě ropovodu Keystone XL podle Clintonové jen zbytečně odvádějí pozornost od "důležité práce, kterou je potřeba dělat v boji proti změnám klimatu". "Jsem proto proti," dodala bývalá první dáma.

Podle agentury Reuters Clintonová dlouho otálela s vyjádřením jasného názoru ohledně ropovodu kvůli protichůdným zájmům dvou skupin demokratických voličů - odborářů a ekologických aktivistů. Podle odborů by výstavba ropovodu přinesla vznik tisíců pracovních míst, ekologové v něm ale spatřují pokus o oddálení přechodu k čistějším formám energie.

V reakci na prohlášení Clintonové uvedl republikánský uchazeč o prezidentský úřad Jeb Bush na svém twitterovém účtu, že jeho sokyně dává přednost "ekologickým extremistům před pracovními místy pro Američany".

Ještě v pozici ministryně zahraničí v roce 2010 Clintonová uvedla, že je nakloněná povolení výstavby ropovodu. Od oznámení svého úmyslu kandidovat na nejvyšší politickou funkci v USA se ale k tématu odmítala vyjádřit. Největší rival Clintonové z demokratického tábora, senátor Bernie Sanders, je dlouhodobě ostrým kritikem projektu Keystone XL.

Kanadský premiér Stephen Harper v reakci na vyjádření demokratické prezidentské kandidátky uvedl, že se jeho země nebude vměšovat do předvolební debaty v USA. "Víme ale, že americký lid tento projekt podporuje," dodal.

Ropovodem Keystone XL mělo na americký Středozápad proudit z kanadských ropných nalezišť přes 800 000 barelů ropy denně. Jižní část Keystonu po území USA do rafinerií u Mexického zálivu se už staví. Podle odhadů ministerstva zahraničí by projekt mohl vytvořit přímo kolem 10 000 míst. Investice ve výši 3,5 miliardy dolarů by pak přímo i nepřímo podpořila vznik dalších desítek tisíc pracovních příležitostí.

Zdroj: ČTK

Americká ekonomikaEkologie a životní prostředíKomodityPolitikaRopa
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

S&P 500 na dalším rekordu? Pro české investory trh píše trochu jiný příběh

S&P 500 na dalším rekordu? Pro české investory trh píše trochu jiný příběh

25. 7.-Andrej Rády
Americké akcie