US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,37 %
NASDAQ+0,03 %
S&P 500-0,07 %
ČEZ-0,33 %
KB+0,10 %
Erste+0,85 %

Vláda se vrátí k otázce, zda přijmout nový antifosilní zákon

Vláda se má v pondělí znovu zabývat otázkou, zda přijmout nový zákon o snižování závislosti Česka na fosilních palivech, nebo pouze koncepci. Analýza, kterou předkládá ministerstvo životního prostředí, shrnuje hlavní principy, z nichž by nová úprava vycházela. Hodnotí také různé varianty, zda by naplnily programové prohlášení vlády.

Redakce IW
Redakce IW
10. 10. 2015 | 14:29
Komodity

Kabinet Bohuslava Sobotky ve vládním prohlášení vyjádřil vůli připravit zákon, který sníží závislost Česka na fosilních palivech za podmínky, že neutrpí konkurenceschopnost státu. Analýza bude na programu již potřetí, v předchozích případech ji ministři nestihli projednat. Přijetí zákona podporuje například Hnutí Duha jako nástroj, který mimo jiné modernizuje průmysl a podle mínění ekologů sníží jeho energetickou náročnost.

Zákon by do budoucna měl snížit závislost ČR na takzvaných fosilních palivech, mezi něž patří ropa, zemní plyn a uhlí. Podpořit by měl postupné snižování využití fosilních paliv v energetickém mixu ČR a následně dlouhodobé snižování emisí skleníkových plynů tak, aby země splnila cíle Evropské unie až do roku 2050.

Ministerstvo životního prostředí uvádí, že Česko je nyní závislé na fosilních palivech zhruba z 80 %. Podotýká ale, že tento ukazatel bude postupně klesat. "Například podle nově schválené Statní energetické koncepce by měla tato závislost do roku 2030 postupně klesnout na 66 % a do roku 2040 na 56 %," píše se v materiálu.

Analýza obsahuje tři varianty, jak k omezení fosilních paliv dospět i příklady zákonných úprav jinde v Evropě. Takzvaná "nulová" varianta počítá s tím, že by nebyla přijata žádná nová legislativa a cíle by byly stanoveny pouze v horizontu roku 2030 s tím, že nebude nastaven jasný směr pro přechod na nízkouhlíkové hospodářství do roku 2050.

Druhá varianta prosazuje stanovení dlouhodobého cíle snižování emisí v ČR v rámci připravované koncepce Politiky ochrany klimatu v ČR, nový zákon by ale při ní nevznikl. "Ministerstvo životního prostředí bude prosazovat (třetí) variantu vzniku nového zákona, která poskytuje vyšší jistotu pro jeho dodržování a vymáhání, podobně jako je to v jiných vyspělých zemích v Evropě," uvedl dříve ministr Richard Brabec.

Hnutí Duha považuje existenci zákona za důležitou. Upozornilo, že závaznou legislativu jako cestu ke snížení závislosti na ropě, plynu a uhlí už v minulosti zvolily Británie, Dánsko, Finsko, Francie, Švédsko, Rakousko či nejprůmyslovější německý region Severní Porýní-Vestfálsko.

Naposledy byl zákon schválen v tomto týdnu v Irsku. "Irsko si muselo projít obdobím neúspěšné snahy o snížení fosilní závislosti pomocí různých koncepcí, než se politici shodli na zákonu. Také Finsko je pro nás inspirativní, neboť je podobně závislé na uhlí a plynu a také na dovozu paliv z Ruska. Přitom i tam zvítězil zákon. Správnost rozhodnutí potvrdila i nezávislá právní analýza," uvedl mluvčí hnutí Jan Piňos.

Zdroj: ČTK

EnergetikaKomodityRopaUhlíZemní plyn
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

25 plus 25 akcií: Které tituly mají šanci být ve druhém pololetí za hvězdy?

25 plus 25 akcií: Které tituly mají šanci být ve druhém pololetí za hvězdy?

7. 7.-Andrej Rády
Americké akcie