7 kroků na cestě k ochraně soukromí na sociálních sítích

Sociální sítě se za několik posledních let staly neodmyslitelnou součástí našich životů. Bohužel si již ale neuvědomujeme, že se jejich používáním často svlékáme donaha de facto před celým světem. Pokud se Facebooku nebo Twitteru nechcete vzdát, ale zároveň si chcete chránit soukromí, zkuste následovat následujících sedm doporučení.
1. Registrujte se přes jinou e-mailovou adresu
Chcete-li na sociálních sítích zůstat v anonymitě, nikdy na nich k registraci nepoužívejte svůj osobní e-mail. Vytvořte si pro sociální sítě speciální schránku, kterou budete používat jen tam. Ideálně mějte pro každou sociální síť jiný e-mail. Vrcholem bezpečnosti jsou v tomto směru dočasné e-maily, jaké nabízejí například služby mailinator.com či guerrillamail.com.
2. Střídejte profilové fotografie
Ideální je používat jako profilovou fotografii obrázek, který s vaší osobou nemá nic společného. Pokud to z nějakého důvodu možné není, vložte alespoň na každou sociální síť jiný snímek. Zabráníte tak tomu, aby si někdo všechny vaše profily dohledal pomocí obrázku. Taktéž není vhodné jako profilovou fotografii používat snímek ve vysokém rozlišení, protože jej lze zneužít.
3. Nenechávejte otevřená okna v prohlížeči bez dozoru
Nikdy nevíte, kdo půjde kolem vašeho monitoru, když si zrovna na pár minut odběhnete vyřídit hovor nebo si uvařit kávu. Udržujte si proto pořádek v otevřených oknech prohlížeče a nikdy nenechávejte počítač bez dozoru déle, než je nezbytně nutné.
4. Mažte v prohlížeči historii a cookies
Zmapovat chování člověka na internetu je otázka pár minut. Z historie lze vyčíst nejen to, jaké stránky navštívil, ale i to, co si do počítače z internetu stahoval. Na konci pracovního dne proto vždy vymažte historii prohlížení a stahování, v ideálním případě i takzvané cookies.
5. Držte jazyk za zuby
Pokud něco ze svého života ve virtuálním světě chcete udržet v tajnosti, jednoduše o tom nemluvte. Nezmiňujte se před kolegy v práci nebo přáteli, že na sociálních sítích používáte anonymní účty nebo že se na internetu jmenujete jinak.
6. Používejte silná hesla
Silné heslo je základem bezpečnosti na internetu. Nepoužívejte jako heslo datum narození, přezdívku nebo adresu bydliště, a to ani v případě, že jste si účet nezaložili na své vlastní jméno. Používejte pro každý virtuální účet jiné heslo, které nesouvisí s vaším životem. Doporučuje se používat náhodný řetězec znaků.
7. Neusnadňujte čmuchalům práci
Chránit si soukromí znamená mlčet. Snažíte-li se udržet na internetu svoji identitu v tajnosti, dejte si velký pozor, co všechno o sobě dobrovolně prozrazujete. Nenahrávejte si na účet fotky z domova nebo dovolené, nechlubte se, jaké máte auto a kde jste byli o víkendu na obědě. Neprozrazujte ne sebe zkrátka nic, co by se mohlo stát vodítkem k vaší osobě.
Zdroj: totallynotmalware.net