ČR a další země regionu chtějí společně bojovat proti daňovým únikům

Představitelé Česka, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska se shodli na společném boji proti podvodům na dani z přidané hodnoty (DPH) a na spolupráci při lepším výběru této daně. ČTK o tom ve čtvrtek informovala poradenská společnost PwC, která k tématu pořádá v Budapešti konferenci. Té se zúčastnil i český ministr financí Andrej Babiš.
Evropská komise nedávno zamítla Babišovu žádost o rozšíření přenesené daňové povinnosti u DPH. Kromě žádosti Česka Evropská komise odmítla stejný požadavek Rakouska, Bulharska a Slovenska. Přenesená daňová povinnost je založena na principu, podle kterého při poskytnutí služeb nebo zboží nepřiznává DPH prodejce, nýbrž odběratel.
Společnost PwC upozornila, že členské státy EU ze střední a východní Evropy patří mezi země s nejvyšší mírou nevybrané DPH. Rozdíl mezi tím, kolik by měl stát z DPH získat, a skutečným výběrem je v ČR 22,4 %, v Rumunsku 41,1 %, v Maďarsku 24,4 %, v Polsku 26,7 % a na Slovensku 34,9 %. Tento problém přitom podle PwC stojí těchto pět zemí ročně 27 miliard eur. To je prý podstatně více, než například Slovensko vybere za rok na všech daních dohromady.
"Na dnešní konferenci jsme si vyměňovali zkušenosti z různých států střední a východní Evropy, jak zacházet s daňovými podvodníky, jaká legislativní a institucionální opatření fungují nejlépe v boji proti podvodům v oblasti DPH a přispívají k vyššímu výběru," uvedl partner pro otázky daňové politiky a správy daní v PwC Česká republika Peter Chrenko.
Babiš již delší dobu na evropské úrovni prosazuje, aby státy mohly samostatně určovat, jaké zboží a služby budou podléhat přenesené daňové povinnosti. Považuje to za jeden z důležitých nástrojů proti daňovým únikům. DPH ale patří v unii mezi takzvané harmonizované daně, jejichž pravidla jsou určována na celounijní úrovni.
Zdroj: ČTK