ČEZ bude rozvíjet obnovitelné zdroje v Německu

Energetická společnost ČEZ bude rozvíjet obnovitelné zdroje v Německu. Tamní firma Aquila Capital pro ni bude vyhledávat možné investiční příležitosti do větrných farem. Objem investic se může pohybovat v řádu jednotek stovek milionů eur v horizontu pěti let. ČTK o tom v pondělí informovala mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.
"Celková kapacita by mohla být kolem 120 megawattů (MW), záleží na kvalitě projektů, které nám Aquila Capital bude schopna vyhledat. V tuto chvíli již máme první nabídku na asi 30MW projekt, kterou budeme analyzovat," uvedl šéf týmu Rozvoj Tomáš Pleskač. Jednat se může podle něj může jak o podíly ve větrných farmách v provozu, tak o projekty před výstavbou se schválenou formou podpory. Například instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2 000 MW.
Německo po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011 rozhodlo o předčasném uzavření všech jaderných elektráren v zemi. Jaderné zdroje by měly přestat dodávat elektřinu do sítě nejpozději v roce 2022. Jejich výkon by měly nahradit obnovitelné zdroje energie, mimo jiné právě větrné parky. Země chce omezit i výrobu elektřiny z uhlí.
Aquila Capital je investiční společnost specializovaná na alternativní investice. Společnost je součástí skupiny Aquila Capital, která zaměstnává po celém světě více než 200 lidí a spravuje pro mezinárodní okruh investorů majetek ve výši zhruba osm miliard eur. V samotném Německu realizovala dosud společnost projekty související s obnovitelnými zdroji energie o celkovém objemu transakcí přesahujícím 2,8 miliardy eur.
"Společnost ČEZ je zkušený strategický investor v oblasti větrné energie, kterého budeme na německém trhu s naším obsáhlým know-how a přístupem k investování rádi doprovázet," uvedla ředitelka speciálního investičního týmu Aquila Capital Susanne Wermterová.
Již v loňském roce učinil ČEZ v Německu prostřednictvím své dceřiné firmy Inven Capital dvě investice v oblasti takzvané decentralizované energetiky. Nejprve v červenci vstoupil do firmy Sonnenbatterie, která vyrábí bateriová úložiště. Výše investice se tehdy odhadovala na nižší stovky milionů korun. V listopadu pak společnost vstoupila do firmy Sunfire. Hlavním produktem této společnosti jsou palivové články, které dokáží přeměnit palivo, například zemní plyn, na elektřinu a teplo, ale i elektřinu zpět na vodík a další plyny. Cenu transakce ani velikost podílu ČEZ nezveřejnil.
Zdroj: ČTK