Volkswagenu loni v USA klesl odbyt o téměř pět procent

Německé automobilce Volkswagen v prosinci ve Spojených státech opět výrazně klesl odbyt, meziročně se snížil o devět procent na 30 956 vozů. Firma se nyní potýká s dopady skandálu kolem falšování testů emisí. V celém loňském roce se tak prodej Volkswagenu na americkém trhu propadl téměř o pět procent na 349 440 vozů.
Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) loni v září Volkswagen obvinila, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. V pondělí podalo americké ministerstvo spravedlnosti na Volkswagen kvůli těmto manipulacím civilní žalobu.
"Jsme odhodláni obnovit důvěru v naši značku a rádi bychom poděkovali zákazníkům a prodejcům za jejich dosavadní trpělivost a věrnost," uvedl v úterý provozní ředitel amerických aktivit Volkswagenu Mark McNabb, kterého citovala agentura AFP.
Volkswagen už v září přiznal, že software umožňující manipulovat s testy emisí instaloval do milionů aut po celém světě.
Deník Bild ale napsal, že v Německu se automobilce navzdory skandálu podařilo v loňském roce zvýšit prodej aut s vlajkovou značkou VW o 4,4 % na 685 559. V samotném prosinci prodej meziročně vzrostl o 2,5 % na 50 887 aut, napsal Bild s odvoláním na údaje spolkového úřadu pro motorová vozidla (KBA).
Zdroj: ČTK
Aktuality

