Aktivní investiční strategie pro rok 2014: Dáte na rady expertů?

Čtvrtým tématem lednového Investičního fóra byly aktivní investiční strategie pro letošní rok. To hlavní z probíhající diskuze jsme samozžejmě nabídli v živé reportáži.

Diskutující:

Karol Piovarcsy (ředitel Saxo Bank ČR a SR)

Kateřina Zychová (zakladatelka Verdi Capital)

Miroslav Plojhar (investiční stratég, Česká spořitelna)

Zychová: Rozvojové trhy zůstávají problematické. Například Turecko je a bylo problematické, takže je zde spousta zajímavých možností k shortování. Podobně je na tom Polsko, například GTC, nebo v Rakousku Telekom Austria, nebo uměle nadhodnocené firmy, jako je Tesla Motors. Důležité je načasování, například když shortujete firmu, která oznámí zpětný odkup akcií, tak vám to může zlomit vaz.

Plojhar: U amerických a německých dluhopisů je nejvyšší likvidita, centrální banky dlouho tlačí na to, aby vytvořily inflaci, ale dlouho se jim to nedaří. Tyto dlouhé dluhopisy mají ale velkou citlivost. Z hlediska čistě sázek trh rostl čtyři roky, poslední rok bez korekcí, všichni jsou velmi býčí, už dlouho jsem neslyšel názor, že by trh mohl zahučet dolů.

Piovarcsy: Příležitostí pro medvědy budou již zmíněné mladé trhy. Větší korekce o více než 50 % by ale mohla potkat i evropské tituly, například francouzský Louis Vuitton. Poptávka z mladých trhů by mohla být oslabená, což bude mít vliv na měny, které jsou navázané na komoditní sektor, například australský a kanadský dolar.

Piovarcsy: Nacházíme se v takové virtuální realitě - trhy netlačí fundamenty, ale peníze. Tato realita bude ještě nějakou dobu trvat, neskončí v prvním kvartále, proto americké akcie jsou stále ještě příležitostí.

Zychová: Konec QE bude mít vliv na dlouhé bondy, radíme proto klientům, aby se přesouvali například do high yield korporátních dluhopisů.

Plojhar: Krátkodobě se domnívám, že je česká koruna spíše pro range trading. Nemám moc rád trhy, na nichž se nic neděje - pro range tradera, který obchoduje v určitém rozmezí, může být ale česká koruna ideální. Souhlasím s analytiky, kteří tvrdí, že česká koruna je podhodnocená a znovu se rozběhne. Opce na českou korunu jsou výrazně levnější.

Piovarcsy: Co se týká měnových párů, je delší období bez výrazných změn kvůli zásahům centrálních bank. Až toto období přejde, rozběhne se podle nás americký dolar. Postavili bychom ho potom proti australskému dolaru (australský dolar short, americký long), nebo třeba novozélandský dolar, proti kterému bychom postavili britskou libru.

Zychová: Náš fond je denominovaný v eurech, což nám zjednodušuje situaci. Jediné, co hýbe výkonností, je to, zda máme partikulární názor na měny mladých trhů - tureckou liru, polský zlotý. Tam jsme víceméně byli negativní a víceméně jsme shortovali. Co se týče roku 2014, máme největší expozici na americký dolar, asi 5 %.

Piovarcsy: Vidíme příležitosti na aktivech, která byla dlouhou dobu nadhodnocována, mohou projít korekcí. Podobně jsme to loni viděli se zlatem. Vidíme možnost návratu deflačního tlaku, nejen v Evropě, například Německu, ale také v USA, až skončí podpora Fedu. Na druhé straně vidíme úpadek na straně rozvojových trhů, který by se mohl dotknout luxusního zboží, již jsem zmiňoval francouzské akcie, sledoval bych CAC 40. Očekáváme také, že se přehřejí energetické akcie. Ropa by se mohla dostat pod devadesát nebo i na 80 dolarů za barel.

Plojhar: Intervence ČNB byla i nebyla černou labutí. Když se podíváme do minulosti, černé labutě nikdy nebyly bleskem z čistého nebe. Ano, když se hroutily nemovitostní trhy po celém světě, zdálo se to náhlé, ale přitom měsíce a roky předtím se všichni divili, proč pořád rostou. S ČNB to bylo stejné. Černá labuť tedy není nepředstavitelná událost, jako když přiletí mimozemšťani, ale spíše jde o to, jak moc je na takovou situaci trh připraven. V roce 2014 se bude všechno asi točit kolem důvěry centrálním bankéřům. Černou labutí by mohlo být to, jak se politici a lidé budou dívat na centrální banky a jak se začnou ptát třeba na to, jak centrální banky hospodaří - například Fed má páku 75 ku 1, mnohem více než Lehman Brothers před krachem. Jako centrální banku ji to nemusí zajímat pouze do chvíle, kdy to začne zajímat někoho jiného.

Piovarcsy: Ano, centrální banky jsou zapákované, ale mají na rozdíl od všech ostatních jednu významnou páku - můžou tisknout peníze. Ale jinak s tím souhlasím. Od roku 2009 jsou to právě centrální banky, které manipulují trhy, dostaly je tam, kde jsou nyní.

Zychová: Očekávám, že volatilita na selektivních trzích, například Rusko a Turecko, půjde nahoru.

Piovarcsy: Je těžké obchodovat v časech vyšší volatility, protože neexistuje žádný trend a shortovat v takovém období je obtížné.

Plojhar: Čekám, že volatilita poroste, protože dlouho byla nízká a všichni čekají, že bude dole. Největší sázky se vyplatí, když se s centrální bankou bojuje, protože než banka přijde s nějakým řešením, je možné slušně vydělat.

Piovarcsy: Finanční sektor je prvním a přímým příjemcem výhod z jednání centrálních bank. Banky byly relativně stabilizované, Draghi dokázal stabilizovat evropský bankovní trh i přes tragickou situaci, v jaké se v roce 2008 a 2009 nacházel. Když padají akciové indexy, pak jsou to právě bankovní akcie, které je táhnou. Pokud tedy doje ke korekci, bude na bankovních titulech o to silnější.

Zychová: My se soustřeďujeme na akcie, můžeme nabídnout stock picking.

Plojhar: Nabízíme zajištění na měny a úroky. V minulém roce jsme řešili, jak udržet pricing pro derivátové obchody.

Piovarcsy: Doporučujeme koupi opcí na CAC 40 s aspoň šestiměsíční expirací, long na americký dolar, na straně technologií jako Twitter, Facebook a Amazon očekáváme propad, na straně druhé, například u Googlu, čekáme růst.

Plojhar: Počasí je produkt, který se dá obchodovat na derivátovém trhu. V tomto případě (výrazná zima na SV země) je na to už pozdě, protože tato situace už nastala, ale může to mít vliv na zemědělské komodity.

Piovarcsy: Já bych to rozšířil i o stavební průmysl. Každá přírodní katastrofa smete infrastrukturu, a proto má krátkodobý vliv na ekonomický růst.

Zychová: Já bych se podívala na pojišťovny a ty bych shortovala.

Piovarcsy: Facebook, Amazon nebo Twitter byly do velké míry hnány popularitou namísto fundamentů. U těch ostatních očekáváme 5-10% růst.

Zychová: My v současnosti úspěšně obchodujeme s IMMOFINANZ, kterou máme postavenou do páru proti GTC, a funguje to velmi dobře.

Piovarcsy: Pokud Fed upustí od nákupu dluhopisů více, bude se podle nás muset více zaměřit na trh s nemovitostmi, respektive na stavebnictví. V tomto sektoru (REIT) bude podle nás volatilita výrazně vyšší než v průměru.

Čtvrtý blok končí.

To nejpodstatnější z celého Investičního fóra najdete i na Twitteru Investičního webu.

Investiční strategie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2014
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat