Americké akcie pondělní seanci zakončily kolem nuly, ropa přišla o úvodní zisky

Akcie ve Spojených státech uzavřely úvodní seanci druhého květnového týdne smíšeně, pohyby hlavních indexů ale nebyly výrazné. Index Dow dolů stáhl pokles ceny akcií energetických firem a cenných papírů producentů surovin. Světové ceny ropy přišly o počáteční zisky, jimiž reagovaly na pokračující obří požár kolem nalezišť ropných písků v kanadské provincii Alberta, a nakonec klesly.

Dow klesl o 0,2 % na 17 705,91 bodu, zatímco širší S&P 500 přidal 0,08 % na 2 058,69 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,3 % na 4 750,21 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,02 % na 14,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,747 %.

V plusu skončila polovina z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru zdravotní péče a odvětví necyklického spotřebního zboží. Zaostaly naopak sektor základních materiálů a energetické odvětví. Ztráty producentů surovin a materiálů způsobila slabá statistika z Číny. Tamní vývoz i dovoz v dubnu klesly více, než se čekalo, což ukazuje, že poptávka v druhé největší ekonomice světa je slabá.

"Trh balancuje na ostré hraně. Investoři se ptají, zda akciím, které rostly prakticky od února, nezačíná docházet pára," říká Robert Pavlik, hlavní tržní stratég ve společnosti Boston Private Wealth.

Akcie farmaceutické firmy Allergan (+5,98 %) zpevnily téměř o šest procent. Reagovaly tak na oznámení, že firma Teva Pharmaceutical Industries (5,05 %) očekává dokončení akvizice divize výroby generických léků Allerganu v červnu. Teva za uvedenou divizi Allerganu zaplatí 40,5 miliardy USD.

Zpevnily také akcie výrobce koblih a provozovatele řetězce kaváren Krispy Kreme (+24,32 %) po zprávě, že ho koupí německá investiční společnost JAB za 1,35 miliardy USD a jeho akcie pak stáhne z trhu. Skupina JAB Holding uvedla, že koupí Krispy Kreme prostřednictvím své dceřiné firmy JAB Beech. Jejím menšinovým vlastníkem je americká investiční firma BDT Capital Partners. JAB Holding je investičním nástrojem německé miliardářské rodiny Reimannů. Skupina vedená firmou JAB v březnu koupila za 13,9 miliardy dolarů populárního amerického výrobce kávovarů Keurig Green Mountain, čímž vznikl globální gigant na trhu s kávou.

V indexu Dow v pondělí nejvíce zpevnily akcie maloobchodního řetězce Wal-Mart (+1,03 %) a farmaceutických společností Merck (+0,93 %), Johnson & Johnson (+0,87 %) a Pfizer (+0,71 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-3,52 %), energetické firmy Chevron (-1,48 %) či technologického podniku United Technologies (-1,02 %).

Po konci obchodování zveřejnil hospodářské výsledky za první tři měsíce letošního roku dodavatel střešních solárních panelů SolarCity (v řádném obchodování +3,07 %). Společnost, jejímž spoluzakladatelem je šéf automobilky Tesla Motors Elon Musk, oznámila, že v letošním prvním čtvrtletí hospodařila s upravenou ztrátou 2,56 USD na akcii při tržbách 122,6 milionu USD. Trh čekal očištěnou ztrátu jen 2,31 USD na akcii. Reportované tržby byly ale lepší než odhad analytiků na úrovni 110 milionů USD. Za druhé čtvrtletí společnost očekává upravenou ztrátu na akcii 2,70 až 2,80 USD, trh čeká ztrátu jen 2,13 USD. Společnost uvedla, že během prvního čtvrtletí nainstalovala střešní solární panely se souhrnným výkonem 214 MW, čekala přitom jen 180 MW. V after-marketu akcie firmy v reakci na výsledky a představený výhled pro aktuální čtvrtletí zlevňovaly o více než 14 %.

Japonský jen k dolaru oslabil na dvoutýdenní minimum

Japonský jen na počátku nového týdne výrazně oslabil a k dolaru se dostal na nejslabší úroveň za dva týdny. Přispělo k tomu varování japonského ministra financí, že Tokio je připraveno zasáhnout na devizovém trhu, pokud to bude nutné. Na trhu rovněž vzrostl zájem o rizikovější investice, což oslabuje měny považované za bezpečné v době nejistot, mezi které patří mimo jiné také jen.

Jen za posledních šest měsíců posílil k dolaru zhruba o 15 %. Částečně za to může slábnutí naděje, že ve Spojených státech letos stabilně porostou úrokové sazby. Růst jenu však přiměl japonskou vládu, aby jednala o možných zásazích na trhu. Ministr financí Taro Aso v pondělí navázal na komentář premiéra Šinza Abeho z minulého týdne a prohlásil, že Japonsko pozorně sleduje pohyby jenu a pokud to bude nutné, bude jednat.

Světové ceny ropy v pondělí odpoledne přišly o úvodní zisky, jimiž reagovaly na pokračující požár kolem nalezišť ropných písků v kanadské provincii Alberta. Během dne převládla opatrnost a obavy z růstu těžby Saúdské Arábie po víkendovém jmenování nového ministra energetiky.

Severomořská ropa Brent dopoledne zdražovala o více než dvě procenta, večer ale o více než 3,6 % zlevňovala. Cena severoamerické lehké ropy WTI se vyvíjela podobně.

Lesní požár v Kanadě vyřadil z provozu těžební kapacity v objemu více než milionu barelů denně, tedy asi třetiny celkové kanadské těžby. Poslední zprávy nicméně signalizují, že požár se díky úsilí hasičů a počasí začíná dostávat pod kontrolu.

"Růst cen by měl mít krátké trvání. Trh je nadále zaplaven, protože rostoucí produkce na Blízkém východě více než vyrovnává klesající těžbu z amerických břidlic i různé dočasné výpadky," řekl agentuře Reuters Norbert Rücker, který vede komoditní analytiky v bance Julius Baer.

Trh pozorně sleduje vyjádření z Rijádu, kde o víkendu převzal řízení ropné politiky nový ministr energetiky Chálid Fálih. Ten slíbil, že Saúdská Arábie bude dále maximálně vycházet vstříc poptávce zákazníků. "Změna ve vedení saúdské ropné politiky pouze potvrzuje nynější strategii zaměřenou na tržní podíl na úkor cen," upozornila banka Morgan Stanley.

Zlato v pondělí večer zlevňovalo téměř o 25 dolarů na zhruba 1 264 USD za trojskou unci a cena stříbra klesala téměř o pět centů na 17,02 USD za trojskou unci.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Izraelské farmaceutické skupině Teva Pharmaceutical Industries klesly v prvním čtvrtletí zisk i tržby, v obou případech byl však výsledek lepší, než čekali analytici. Společnost měla nižší tržby z prodeje generických přípravků, tedy kopií léků, jimž skončila patentová ochrana. Naopak tržby z prodeje nejprodávanějšího léku Copaxone vzrostly, uvedla firma. Teva, která působí i v České republice, nyní přebírá výrobu generických léků firmy Allergan. Zaplatí za ni 40,5 miliardy dolarů.
  • Výsledky Sotheby's v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,35 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 106,5 milionu USD (odhad: 121 milionů USD). Akcie v pondělí +6,01 %.
  • Výsledky Tyson Foods v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,07 USD (odhad: 0,96 USD), tržby 9,17 miliardy USD (odhad: 9,03 miliardy USD). Akcie v pondělí +1,47 %.
  • Výsledky SolarCity v 1Q: Upravená ztráta na akcii 2,56 USD (odhad: -2,31 USD), tržby 122,6 milionu USD (odhad: 110 milionů USD). Akcie v pondělním after-marketu -14 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat