Americké akcie předvedly v pátek dokonalou houpačku. Širší indexy uzavíraly v plusu

Investory zasáhla především zpráva z trhu práce o nečekaně nízkém počtu nových pracovních míst při současném silném poklesu míry nezaměstnanosti. Během obchodování se tak se zprávou pokoušeli nějak srovnat a rozklíčovat, co to vlastně znamená.

Indexy otevíraly v kladném teritoriu. Vzápětí se propadly do mínusu, aby ke konci obchodování opět vzrostly. Index S&P 500 nakonec posílil o 0,23 % na 1 842,37 bodu, technologický Nasdaq vzrostl o 0,44 % na 4 174,67 bodu. Ztratil tak jen Dow, který přišel o 0,05 % na 16 436,66 bodu.

Trhy především rozhodila zpráva, že americká ekonomika v prosinci vytvořila nečekaně nejméně pracovních míst za tři roky. Míra nezaměstnanosti přitom klesla na 6,7 %. "Jsem tím šokován. Vyvíjí se to úplně jiným směrem, než jaký byl očekáván," komentoval zprávu o nových místech John Lynch z Wells Fargo Private Bank. "Reakce trhu odpovídá tomu, co všichni cítíme. Je to jako bludný kámen. Odporuje to všemu, co jsme zatím viděli," přidává se J. J. Kinahan z TD Ameritrade.

Jenže investoři brzy pochopili, že data z trhu práce jsou pro ně tak jako tak pozitivní. V každém případě bude kvůli nim Fed více zvažovat, zda má dále snížit objem odkupů dluhopisů, kterými pumpuje na trhy likviditu. Kdyby se nakonec v příštím reportu ukázalo, že šlo o ojedinělý jev, bude to zase znamenat, že ekonomika se nijak nezadrhává v oživení. "Pro trh to vlastně může být dobrá zpráva. Pokud čísla nebudou revidována vzhůru, nebude chtít Fed podporu ukončovat rychle," říká Quincy Krosby, stratég z Prudential Financial.

Jeden z členů rady guvernérů Fedu Narayana Kocherlakota v pátek večer prohlásil, že centrální banka, která dostala od Kongresu pověření, aby se zaměřila na ekonomiku s dostatkem pracovních míst a stabilními cenami, by mohla oba tyto cíle naplnit lépe uvolněnější měnovou politikou. "Musíme být velmi opatrní při omezování stimulů," řekl Kocherlakota.

V indexu Dow klesla polovina z 30 společností. Propady vedl Chevron poklesem o 1,9 %. Firma oznámila, že její zisk ve čtvrtém čtvrtletí propadne meziročně o 31 %.

V pátek se dařilo všem sektorům z indexu S&P 500. Nejlépe na tom byly sektor základních materiálů a telekomunikace. Posilovaly dvě třetiny firem. Některým se však poklesy nevyhnuly. Akcie diskontního řetězce Target ztratily 1,14 % poté, co firma oznámila, že únik platebních údajů zasáhl 110 milionů zákazníků. Ještě během pátku se mluvilo "jen" o 70 milionech a před Vánocemi o 40 milionech lidí.

O více než 5 % zlevnily cenné papíry hliníkárenské společnosti Alcoa, která ve čtvrtek oznámila horší než očekávané výsledky hospodaření za 4Q2013.

Za celý týden se nejvíce dařilo indexu Nasdaq, který stoupl o 1,03 %, S&P 500 posílil o 0,6 %, Dow o 0,2 % klesl.

Dolar, ropa, zlato

Kvůli překvapivě slabým údajům o tvorbě pracovních míst ve Spojených státech klesl v pátek i americký dolar. Euro vůči dolaru posílilo o 0,4 % na 1,3664 USD, vůči japonskému jenu však kleslo o 0,3 % na 142,24 JPY. Dolar se vůči jenu propadl o 0,7 % na 104,44 JPY.

Dařilo se naopak zlatu, jehož cena poskočila o 1,42 % na 1 245 USD za unci.

Podobný efekt měly údaje z trhu práce i na ropu. "Ropa posiluje díky tomu, že je výraznější ústup Fedu od stimulace po slabých údajích mimo hru," řekl agentuře Reuters analytik z Commerzbank Carsten Fritch. Podle Michaela Hewsona z CMC Markets je páteční vzestup rovněž korekcí předešlého poklesu.

Ropu Brent během týdne oslabovalo výrazné zvýšení těžby v Libyi. Ta nyní těží asi 650 000 barelů denně a vyváží půl milionu barelů, tedy asi polovinu úrovně dosahované před letním začátkem nepokojů a blokád.

Hlavní události na amerických trzích v uplynulém týdnu

Zdroj:
ČTK, CNBC
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…