US MARKETOtevírá za: 11 h 15 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americká ekonomika v prosinci vytvořila jen 74 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Americká ekonomika v prosinci vytvořila jen 74 tisíc pracovních míst mimo zemědělský sektor, čekalo se přitom, že jich přidá 200 tisíc. To je nejnižší přírůstek od ledna 2011. Míra nezaměstnanosti však nečekaně klesla na 6,7 % (nejníže od října 2008). Soukromý sektor vytvořil 87 tisíc pracovních míst, ačkoli se jich čekalo 189 tisíc. Listopadová data mimo zemědělství byla revidována na 241 tisíc z 203 tisíc, v soukromém sektoru byl původní údaj navýšen na 226 tisíc z 196 tisíc nových míst.

Americká ekonomika v prosinci vytvořila překvapivě jen 74 tisíc nových pracovních míst, což ukazuje na možné pozastavení dosavadního oživení na trhu práce. Zveřejněný údaj byl nižší než nejpesimističtější předpovědi analytiků oslovených agenturou Bloomberg.

Přírůstek pracovních míst byl v prosinci nejnižší od ledna 2011, zároveň však nečekaně klesla míra nezaměstnanosti na 6,7 % z listopadových 7 %, ačkoli se čekala stagnace. Pokles podílu lidí bez práce však nezpůsobila větší zaměstnanost, nýbrž obecný pokles pracovní síly.

Na výsledcích se podle zprávy amerického úřadu práce podepsalo také špatné počasí, více než čtvrt milionu lidí bylo v prosinci bez práce kvůli počasí, což je nejhorší prosincový výsledek od roku 1977. Zaměstnavatelé tedy zjevně vyčkávají na další vývoj ekonomiky.

"Slabá data naznačují, že jsme se možná unáhlili v předpokladu, že americká ekonomika nabírá na síle," řekl Russell Price, hlavní ekonom Ameriprise Financial. Priceovy predikce byly v uplynulých dvou letech nejúspěšnější podle dat sesbíraných agenturou Bloomberg. "Ekonomika a trh práce se možná ozdravují, ne však tak rychle, jak jsme se domnívali," dodal.

Podle zprávy nedošlo k žádné změně počtu pracovních míst v sektoru vzdělávání a zdravotní péče, což je nejslabší výsledek od září 2010. Ve stavebnictví a dopravě zaměstnanost dokonce klesla.

"Nižší tvorba pracovních míst mohla částečně souviset s počasím, v sektoru stavebnictví klesl počet pracovních míst o 16 000. Nejvýraznější zpomalení však bylo ve službách, které byly v předchozích měsících tahounem oživení. Počet vytvořených pracovních míst zde klesl na polovinu (ze 175 na 87 000). Celková dynamika ekonomiky i další ukazatele indikují, že by toto nečekané zpomalení mělo být jednorázovou událostí, nemělo by znamenat nějaký zlom ve vývoji ekonomiky," myslí si analytik z České spořitelny Ľuboš Mokráš.

"Pokles nezaměstnanosti byl způsobem především odchody do důchodu. Trend poklesu míry participace trvá už delší dobu a výrazně se na něm podílejí demografické faktory. Míra nezaměstnanosti je ukazatel, který sleduje Fed, a tento pokles znamená, že spíše roste šance na pokračování i případné urychlení ukončování kvantitativního uvolňování. Obzvlášť pokud byl skutečně pokles tvorby pracovních míst jen jednorázový. Navíc se můžeme v únoru dočkat podstatné revize aktuálního čísla směrem nahoru," dodává Mokráš.

Zpráva agentury ADP zveřejněná ve středu naznačovala, že by páteční čísla za celou ekonomiku mohla být pozitivní. Podle této zprávy soukromý sektor v prosinci vytvořil 238 tisíc pracovních míst oproti očekávaným 200 tisícům, tedy nejvíce za 13 měsíců, a výrazně výše byla revidována i data za listopad.

Zpráva o zaměstnanosti se zařadila k solidním datům z poslední doby - spotřebitelským výdajům nebo průmyslové výrobě -, která naznačují, že ekonomika zakončila rok 2013 ve velmi silné formě a stejně tak našlápne do nového roku.

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala rychlejším tempem, než se původně očekávalo, díky tomu, že spotřebitelé věnovali více peněz na služby, například zdravotní péči, a firmy více investovaly do softwaru. HDP vzrostl o 4,1 %, nejvíce od posledních tří měsíců roku 2011. Analytici očekávali 3,6% růst po 2,5% ve druhém čtvrtletí. Rostoucí zásoby představovaly třetinu růstu HDP, což naznačuje, že jsou firmy optimistické ohledně poptávky.

Zlepšující se stav ekonomiky, který dodal Fedu odvahu omezit tempo nákupu dluhopisů na prosincovém zasedání, reflektuje silnější fiskální pozici země poté, co se politici domluvili na financování vlády na další dva roky.

"Spotřebitelé se drželi zpátky, protože netušili, co od ekonomiky očekávat. Podniky dělaly totéž, nenajímaly nové zaměstnance a neinvestovaly do zařízení," prohlásil Sung Won Sohn, profesor ekonomie na státní univerzitě Channel Islands v Kalifornii. "Nyní spotřebitelé otevřeli peněženky. Utrácejí více a výsledkem je lepší výhled pro celou ekonomiku, což bude znamenat i více pracovních míst," dodal.

Lidí mimo pracovní sílu bylo v prosinci 91,8 milionu, míra participace na pracovní síle je nejnižší od roku 1978

Dva grafy, které hovoří samy za sebe.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, Zero Hedge

Americká ekonomikaNezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa