Americké akcie v pondělí oslabily. Dolů je stahovaly především banky

Americké burzy v pondělí ztrácely, dolů je tlačily především bankovní tituly. Investoři sledovali projevy šéfů Fedu a snažili se z nich vyčíst budoucnost kvantitativního uvolňování.
Dow i S&P 500 mají za sebou první tři ztrátové dny v řadě tento měsíc. Dow odepsal 0,32 %, S&P 500 0,47 % a technologický Nasdaq 0,25 %.
Nejlépe si v indexu Dow vedly společnosti UnitedHealth, 3M a General Electric, nejhůře naopak Goldman Sachs, JPMorgan a Coca-Cola. S&P 500 táhly nahoru akcie společností Apple, FirstEnergy a Frontier Communicaitons, dolů ho tlačily firmy Sealed Air, F5 Networks a J. C. Penney. Na historická maxima si sáhly akcie společností Netflix a Visa.
Akcie bank Goldman Sachs a Citigroup ztrácely kolem tří procent poté, co Atlantic Equities zveřejnila odhad poklesu tržeb obchodních divizí. BlackBerry odepisovala téměř 6 % v reakci na snížení doporučení od několika analytiků, později však ztráty smazala a zakončila procento v plusu po zprávě, že jedná o možném převzetí jedním ze svých akcionářů. Akciím Applu se dařilo (+4,97 %) po zprávě, že firma prodala o víkendu rekordní počet nových modelů iPhone 5S a 5C.
Akcie General Motors posílily o 0,87 % poté, co Moody's jako první ze tří hlavních ratingových agentur vrátila hodnocení úvěrové spolehlivosti největší americké automobilky zpět do investičního pásma.
"Přijde chvíle, kdy si investoři řeknou: 'Co vlastně ospravedlňuje tuto akciovou rally? Potřebujeme nějaká silná čísla'," tvrdí Scott Armiger, investiční ředitel Christiana Trust. "Členové Fedu se snaží neutralizovat trhy. Tentokrát Bernanke řekl, že omezování nákupů dluhopisů nebude, a oni nyní pobíhají sem a tam vykřikují: 'Počkejte, lidi, nenechte se tím unést'," dodává.
V pondělí se to mezi centrálními bankéři jen hemžilo holubičími názory. Pokračování uvolněné měnové politiky Fedu podpořili prezident Fedu v New Yorku William Dudley a Dennis Lockhart z Atlanty. Zdá se tedy, že ohledně začátku omezování QE není nic jisté. S tradičním holubičím názorem vystoupil navíc i prezident ECB Mario Draghi, který oznámil připravenost spustit další kolo programu levných půjček pro banky LTRO.
Světové ceny ropy v pondělí klesaly a barel severomořské ropy Brent se přechodně dostal až pod hranici 108 dolarů. Trhy tak reagují na zvýšení dodávek suroviny z Iráku a na možné uvolnění americko-íránských vztahů, které zlepšily prognózu celkových dodávek ropy na trh. Americká lehká ropa WTI zlevnila o 1,30 USD na 103,45 USD za barel.
Euro vůči dolaru začalo po horších číslech z eurozóny oslabovat, později své ztráty korigovalo a na 1,3494 EUR/USD. Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů v pondělí klesl o 1,29 % na 2,701 %.