Americké akcie v úterý nezvládly závěr obchodování a spadly do červených čísel

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily úterní obchodní seanci mírně v plusu a během dne zisky ještě mírně navyšovaly. Hodinu před koncem obchodování jim ale došel dech a všechny tři hlavní indexy se propadly pod nulu.
Dow oslabil o 0,03 % na 17 875,42 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,21 % na 2 076,33 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,14 % na 4 910,23 bodu. Sedm z deseti hlavních sektorů kleslo, nedařilo se zejména veřejným službám a akciím ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Stouply energetické odvětví, sektor zdravotní péče a odvětví základních materiálů. Index volatility VIX se zvýšil o 0,27 % na 14,78 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA klesl o jeden bazický bod na 1,89 %.
"Akciový trh šlape vodu. Investoři vyčkávají, co ukáže začátek výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí," řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Joe Bell, analytik ze Schaeffer’s Investment Research. "Ve středu bude zveřejněn zápis ze zasedání FOMC, ze kterého ale zřejmě vyplyne pouze to, že centrální banka bude v souvislosti s plánovaným zvyšováním úrokových sazeb nadále sledovat široké spektrum dat."
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Narayana Kocherlakota, šéf pobočky Fedu v Minneapolis, ve svém úterním projevu uvedl, že by centrální banka měla být ohledně zvyšování úrokové sazby extrémně trpělivá. Měnový výbor FOMC by podle jeho názoru měl se zahájením zvyšování sazby vyčkat až do druhé poloviny roku 2016.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v únoru 5,133 milionu (odhad: 5,003 milionu, leden: 4,965 milionu, revidováno z 4,998 milionu). Otevřených pozic bylo nejvíce za 14 let.
- Republikánský senátor zastupující stát Kentucky Rand Paul v úterý oficiálně oznámil svoji kandidaturu v blížících se prezidentských volbách.
- Konsorcium tvořené společnostmi Permira Advisers a Canada Pension Plan Investment Board (CPPIB) stáhne z burzy poskytovatele podnikového softwaru Informatica. Její akcionáři dostanou za každou akcii 48,75 dolaru v hotovosti, minulý čtvrtek akcie uzavřely na ceně 44,22 dolaru.
- Raymond James zvyšuje doporučení na akcie Pattern Energy na "outperform" z "market perform".
- Credit Suisse snižuje doporučení na akcie Alon USA na "neutral" z "outperform".
- Oppenheimer snižuje doporučení na akcie American Express na "underperform" z "market perform".**
- Bernstein zvyšuje doporučení na akcie JPMorgan Chase na "outperform" z "market perform".
- Americký výrobce letadel Boeing překonal v prvním čtvrtletí svého evropského konkurenta Airbus v počtu získaných čistých objednávek na letadla i v počtu dodávek letadel. Dodávky Boeingu byly dokonce rekordní. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnily obě firmy.
- Kanadská vláda prodala investiční bance Goldman Sachs svůj zbývající podíl v automobilce General Motors, který tvořilo 73,4 milionu akcií v hodnotě 2,69 miliardy dolarů. Kanada k prodeji přistoupila v rámci snah vyvážit rozpočet na příští fiskální rok.
- Investiční konglomerát Berkshire Hathaway miliardáře a známého investora Warrena Buffetta oznámil, že koupil celkem 20 milionů kusů akcií výrobce impregnačních pryskyřic a ochranných laků Axalta Coating Systems za 560 milionů dolarů. Produkty Axalty se používají při výrobě aut a v průmyslu.
- Energy Information Administration uvedla, že uvolnění sankcí proti Íránu v příštím roce sníží cenu barelu ropy o 5-15 USD.
Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily cenné papíry energetické společnosti Chevron (+1,52 %), farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (+0,95 %) a výrobce letadel Boeing (+0,92 %). Nedařilo se naopak akciím provozovatele platebních karet American Express (-1,63 %), výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-1,17 %) či technologické firmy Apple (-1,05 %).
Akcie logistické společnosti FedEx (+2,69 %) zdražily o necelá tři procenta poté, co firma oznámila, že koupí svého nizozemského konkurenta TNT Express za zhruba 4,4 miliardy eur. FedEx tím chce expandovat v Evropě v oblasti přepravy balíků. Akcionáři TNT obdrží 8 eur za akcii, což je o třetinu více oproti závěrečné ceně z 2. dubna, oznámila společnost v úterním prohlášení. Firmy uvedly, že se již na spojení předběžně dohodly a nabídku podporují vedení obou společností. Spojení by mělo být dokončeno v první polovině příštího roku.
Dařilo se také cenným papírům výrobce zařízení pro elektronické platby VeriFone (+2,33 %), na něž analytik Christopher Brendler ze společnosti Stifel Nicolaus zvýšil investiční doporučení na "buy" z "hold". Cílová cena akcií je 42 dolarů, tedy asi 19 % nad současnou úrovní. Brendler mimo jiné uvedl, že investoři přeceňují negativní dopady kurzových výkyvů.
Téměř desetinu přidaly akcie výrobce impregnačních pryskyřic a ochranných laků Axalta Coating Systems (+9,81 %) poté, co investiční konglomerát Berkshire Hathaway miliardáře a známého investora Warrena Buffetta oznámil, že od private equity firmy The Carlyle Group koupil celkem 20 milionů akcií Axalty za 560 milionů dolarů. Za jednu akcii Axalta Coating Systems Berkshire Hathaway zaplatila 28 dolarů. Produkty Axalty se používají při výrobě aut a jinde v průmyslu.
Nedařilo se naopak cenným papírům automobilky General Motors (-2,54 %). Akcie firmy ztrácely v reakci na zprávu, že kanadský státní fond Canada GEN Investment prodal všechny své zbylé akcie GM investiční bance Goldman Sachs. Hodnota transakce oficiálně zveřejněna nebyla. Celkem se fond zbavil 73,4 milionu kusů akcií GM.
Mírně zdražily i akcie provozovatele platebních karet American Express (-1,63 %), na něž analytici ze společnosti Oppenheimer snížili investiční doporučení na "underperform" z "perform".
Cena ropy rostla, dařilo se i dolaru
Americký dolar v úterý na devizových trzích zpevňoval, a vzpamatoval se tak z dřívějších ztrát. Trh navíc dále očekává, že bude posilování americké měny pokračovat. Euro k dolaru vykazovalo krátce po desáté hodině pokles o 1,1 % na 1,0813 EUR/USD a americký dolar k japonskému jenu přidával 0,73 % na 120,34 USD/JPY.
Americkou měnu na začátku týdne podkopala páteční zpráva amerického ministerstva práce, podle které zaměstnavatelé v USA vytvořili v březnu mimo zemědělství jen 126 tisíc pracovních míst, což je nejméně za více než rok a také podstatně méně, než se čekalo. Zpráva vyvolala obavy, že by centrální banka USA mohla odložit plánované zvyšování úroků na později.
V úterý se ale na trhy vrátil optimismus. "Scénář silného dolaru zůstává nedotčen, akorát tu máme přestávku, protože dolaru chybí katalyzátor, který by jej dotlačil na nová maxima," sdělila podle agentury Reuters analytička Camilla Suttonová ze společnosti Scotiabank.
Světové ceny ropy se v úterý zvýšily po zveřejnění příznivých dílčích údajů z trhu práce ve Spojených státech. K jejich růstu podle agentury Reuters přispěly rovněž výroky jednoho z představitelů americké centrální banky ohledně zvyšování úrokových sazeb.
Cena severomořské ropy Brent krátce po desáté hodině rostla o 1,11 dolaru na více než 60 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI ve stejnou chvíli zdražovala o zhruba 2 dolary na 53,77 USD za barel.
Americké ministerstvo práce v úterý oznámilo, že nabídka volných pracovních míst ve Spojených státech v únoru stoupla o 168 tisíc na 5,1 milionu. To představuje nejvyšší úroveň od začátku roku 2001. Prezident pobočky Fedu v Minneapolis Narayana Kocherlakota se pak vyslovil proti příliš rychlému zvyšování úrokových sazeb, které by mohlo podkopat hospodářské oživení ve Spojených státech. Fed by měl podle Kocherlakoty začít zvyšovat úroky až ve druhé polovině příštího roku.
Investoři nyní čekají na údaje o vývoji zásob ropy ve Spojených státech. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že tyto zásoby minulý týden pokračovaly v růstu.
Zlato v úterý zlevnilo o více než čtyři dolary na 1 210,50 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 55 centů na 16,87 USD za trojskou unci.
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK