Americké akcie ve čtvrtek kolísaly, ale po krátkém výletu do plusu v závěru opět ztratily

Ceny amerických akcií ve čtvrtek klesaly. Investoři zvažovali smíšená makrodata a jejich možný dopad na rozhodnutí FOMC o kvantitativním uvolňování na prosincovém zasedání.

Index Dow nakonec odepsal 0,66 % na 15 739,43 bodu, S&P 500 ztratil 0,38 % na 1 775,50 bodu a Nasdaq dopadl nejlépe, když klesl jen o 0,14 % na 3 998,40 bodu. Neuhájil tak psychologickou hranici 4 tisíc bodů.

V plusu se udržely sektory energetiky a síťových služeb, ostatní sektory zalila červená. "Nejsytější krev" tekla ze sektorů necyklického spotřebního zboží, technologií a zdravotní péče.

"Trh je za poslední měsíc zhruba na nule, investoři řeší budoucnost kvantitativního uvolňování. Dokud FOMC nerozhodne, nikdo nebude vědět jistě, jestli je jeho rozhodnutí zahrnuto v cenách, nebo není," připomíná snahu řady komentátorů odhadnout další kroky americké centrální banky Paul Nolte, ředitel chicagské Dearborn Partners.

"V poslední době chodí spíše dobré zprávy z ekonomiky a trh začíná tak trochu zpracovávat, jak nenasytně letos požíral historické rekordy," doplňuje Randy Bateman z Huntington Asset Advisors. "Snaha odhadnout, jak dobrá bude která zpráva pro FOMC, vládne obchodování."

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti zaznamenal největší přírůstek za více než rok, což by hovořilo spíše v prospěch opatrného přístupu Fedu. Jde však o velice kolísavý ukazatel. Zato maloobchodní tržby za listopad dopadly lépe, než se čekalo. To byl spíše argument pro omezení podpory ekonomiky.

Na nějakou velkou předvánoční rally to zatím nevypadá, možná ale investoři po zasedání měnového výboru Fedu ještě zamíchají kartami. (Více o Santa Claus rally a lednovém efektu zde: Akcie: Lednový efekt se v posledních letech přesouvá na prosinec, jen ty Vánoce Santovi nikdo nechce přesunout na listopad)

Hlavní čtvrteční události na americkém trhu:

  • Podnikové zásoby v říjnu meziměsíčně vzrostly o 0,8 %, čekalo se +0,3 %. Tržby vzrostly o 0,5 %.
  • Ceny vývozu v listopadu vzrostly o 0,1 % meziměsíčně (odhad: -0,3 %, říjen: -0,6 % revize z -0,5 %), ceny dovozu klesly o 0,6 % (odhad: -0,8 %, říjen: -0,6 % revize z -0,7 %).
  • Výsledky Lululemon Athletica ve 3Q: Zisk na akcii 0,45 USD (odhad: 0,41 USD), tržby: 379,9 milionu dolarů (odhad: 376 milionů dolarů). Akcie firmy ztratily 11,65 %.
  • Řetězec restaurací Buffalo Wild Wings mění dodavatele. Zákazníkům bude nabízet Pepsi namísto Coca-Coly. Akcie PepsiCo ale ve čtvrtek ztratily 1,48 %, akcie Coca-Coly ale dopadly ještě hůře (-2,29 %).
  • Automobilka GM prodává celý 7% podíl (24,8 milionu akcií) v PSA Peugeot Citroën.
  • Vybavení amerických firem stárne, tvrdí David Rosenberg z Gluskin Sheff. Poukazuje tím na fakt, že firmy velmi brzy budou muset investovat do nového zařízení, čímž zaplaví trh hotovostí a nakopnou ho k dalším býčím výkonům.
  • Akcie Hilton Worldwide Holdings zahájily obchodování na 21,30 USD, cena v IPO byla 20 USD. Obchodování zakončily na 21,50 USD, tedy o 7,5 % výše.
  • Facebook posílil na burze o 4,96 % po středeční zprávě, že budou jeho akcie zařazeny do indexů S&P 500 a S&P 100.
  • Akcie Cisco Systems odepsaly 1,77 % poté, co finanční ředitel firmy snížil dlouhodobý odhad růstu tržeb na 3 až 6 % z původních 5 až 7 % v příštích třech letech.

Dolar posiloval díky silným maloobchodním tržbám

Dolar na devizových trzích posiloval. Americkou měnu podpořily údaje o vývoji maloobchodních tržeb v USA, které naznačily, že americká ekonomika stabilně oživuje. V páru s eurem ve 22.30 SEČ přidával zhruba 0,2 % na 1,3756 EUR/USD, v páru s japonským jenem přidával 0,84 % na 103,36 USD/JPY.

Nedařilo se naopak drahým kovům. Zlato odepsalo okolo 2,5 % (nejvíce od října), stříbro dokonce 3 %.

Cena ropy Brent se snížila o 1,1 % na 108,55 USD za barel, americká WTI naopak mírně zdražila na 97,44 USD za barel (+0,05 %). Za rozdílným vývojem byla především situace v Libyi. Libyjský premiér Alí Zajdán ve středu sdělil, že východolibyjští kmenoví vůdci umožní o víkendu otevřít tři tamní ropné přístavy. Kvůli blokádám, které podporují požadavky místních vůdců na posílení autonomie, je od července uzavřena většina libyjských ropných zařízení, což tlačilo ropu Brent v minulých měsících vzhůru.

Ropný trh je rovněž pod tlakem dohadů o krocích Fedu. Ten stále více naznačuje brzké zahájení ústupu od měnové stimulace a trh se obává, že by k tomu mohlo dojít už na zasedání příští týden.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, CNBC, Reuters

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat