Americké akcie ve středu dále oslabovaly. Nasdaq bojuje o udržení 4 tisíc bodů

Americké akcie ve středu dále oslabovaly. Rozpočtová dohoda ve Spojených státech sice odstranila z finančních trhů velkou část nejistoty, podle některých analytiků však také posílila očekávání, že americká centrální banka začne již brzy omezovat svá štědrá opatření na podporu hospodářského růstu. Investory k nákupní aktivitě nepřiměl ani nižší než očekávaný listopadový deficit amerického rozpočtu.

Dow oslabil o 0,81 % na 15 843,53 bodu, širší S&P 500 klesl o 1,13 % na 1 782,22 bodu a technologický Nasdaq odepsal 1,40 % na 4 003,81 bodu. Nejvíce oslabily sektor základních materiálů a energetické tituly, pouze mírně pak sektor necyklického spotřebního zboží.

"Vše nasvědčuje tomu, že se utahování kohoutů levných peněz blíží," říká hlavní tržní stratég společnosti LPL Financial Jeffrey Kleintop. "Investoři se začínají připravovat na to, že by k naznačení, či dokonce samotnému rozhodnutí o omezení podpůrných opatření mohlo dojít již příští týden, kdy se bude konat zasedání americké centrální banky."

Nejdůležitější středeční události na americkém trhu:

Událostí dne se stala dohoda amerických politiků, která zajišťuje financování americké vlády do října 2015. Dosažení dohody v úterý večer místního času (v noci na středu SEČ) oznámili demokratická šéfka senátního rozpočtového výboru Patty Murrayová a její republikánský protějšek ze Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Bez potřebné dohody hrozilo, že vláda bude od 15. ledna 2014 bez peněz, čímž by se zopakovala situace z letošního října.

Z indexu Dow ve středu nejvíce oslabily cenné papíry výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-3,00 %) a největší americké zdravotní pojišťovny UnitedHealth (-2,58 %). Výrazně naopak posílily akcie společnosti Visa, které v řádném obchodování přidaly více než 3 % (+3,12 %).

Mezi nejvíce rostoucí tituly se ve středu zařadily akcie společnosti MasterCard (+3,53 %), která schválila split svých akcií v poměru 10 ku 1. Na burze se tak emise MasterCard "rozroste" z přibližně 120 milionů kusů na 1,2 miliardy kusů akcií. Spolu s tímto rozhodnutím firma schválila také zpětný odkup akcií ve výši 3,5 miliardy USD a dále rozhodla o navýšení čtvrtletní dividendy o 83 % na 1,1 USD.

Akcie společnosti Facebook v after-marketu přidaly 4 % poté, co bylo oznámeno, že po závěru obchodování 20. prosince Facebook nahradí v indexu S&P 500 firmu Teradyne a v indexu S&P 100 (největší společnosti) firmu The Williams Cos. Pro Facebook je to velký úspěch, když vezmeme v úvahu složitý vstup na burzu a ztrátu poloviny hodnoty během několika měsíců. Po středečním závěru obchodování byla nejpopulárnější sociální síť s tržní kapitalizací 121,2 miliardy USD 30. největší americkou firmou.

Akcie biofarmaceutické společnosti CytRx vystřelily o 68,20 % poté, co společnost oznámila, že pacienti se sarkomy měkké tkáně, kteří podstoupili její aldoxorubicinovou terapii, vykazují mnohem lepší výsledky než pacienti léčení klasickým protinádorovým léčivem doxorubicin. Aldoxorubicinová terapie umožňuje díky speciálním molekulám, jež se pojí pouze se specifickým krevním proteinem, využít k léčení sarkomů měkké tkáně bez dalších vedlejších účinků větší množství účinné látky, a s nádorovými onemocněními tak bez dalšího zatěžování organismu bojovat mnohem efektivněji.

Příliš se naopak nedařilo cenným papírům kosmetické společnosti Avon (-4,43 %), které oslabily poté, co firma oznámila pozastavení zavádění nového objednávkového systému, jehož pilotní program v Kanadě vyústil v "zásadní narušení obchodní činnosti". Firma uvedla, že je pravděpodobné, že toto rozhodnutí povede k propouštění.

Nevydařenou obchodní seanci zažily také akcie společnosti Joy Global (-5,49 %). Výrobce těžební techniky ve středu zveřejnil své kvartální finanční výsledky, podle kterých se ve čtvrtém čtvrtletí svého fiskálního roku dostal do zisku 0,25 USD na akcii (loni: 1,99 USD na akcii). Upravený zisk na akcii dosáhl 1,11 USD (odhad: 1,12 USD, meziročně -47 %) při tržbách 1,18 miliardy USD (odhad: 1,13 miliardy USD, meziročně -26 %). Pro fiskální rok 2014 firma očekává tržby v rozmezí 3,6 až 3,8 miliardy USD a celoroční upravený zisk na akcii 3 až 3,5 USD.

Nedařilo se ale ani vývojáři počítačových her Electronic Arts (-4,44 %), technologické společnosti Salesforce.com (-4,26 %) nebo výrobci solárních panelů First Solar (-4,05 %).

Dolar vůči euru oslabil na nové šestitýdenní minimum

Kurz eurodolaru zahajoval poblíž 1,377 a během dne vystoupil až nad 1,380. Kolem desáté hodiny se dolar obchodoval za 1,379 EUR/USD. Jednotná evropská měna, která vůči dolaru od začátku letošního roku posílila přibližně o 4,5 %, těží mimo jiné z rostoucího přesvědčení, že Evropská centrální banka již nebude snižovat úrokové sazby. Kromě toho přispívá podle analytiků k posilování eura skutečnost, že v evropském bankovním systému klesá nabídka hotovosti, protože banky splácejí levné úvěry, které získaly od ECB v dobách největší krize. Vůči japonskému jenu dolar oslabil z 102,80 JPY na 102,45 JPY.

Světové ceny ropy se ve středu vyvíjely smíšeně. Severomořská ropa Brent zahajovala na 109,60 USD za barel, avšak prakticky ihned zahájila pokles až k 108,60 USD za barel. Kolem 20.00 SEČ však Brent začal růst a kolem desáté hodiny se obchodoval za 109,75 USD za barel. Za jeho oživením stála především nejnovější zpráva o vývoji zásob suroviny v USA, které minulý týden prudce klesly.

Zpráva amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) ukázala, že zásoby ropy v USA v uplynulém týdnu klesly o 10,6 milionu barelů, což byl nejvyšší propad od loňského prosince. Přispěl k tomu nižší dovoz suroviny a prudký nárůst produkce rafinerií.

Cena severomořské ropy WTI klesla přibližně o dolar na 97,40 USD za barel. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v měsíčním výhledu předpověděla, že celková světová poptávka po ropě letos vzroste o 1,2 milionu barelů denně a stejným tempem se zvýší i v roce 2014. Agentura letošní výhled proti listopadové zprávě zvýšila o 145 tisíc barelů denně a na příští rok o 110 tisíc barelů.

Zlato ve středu po předcházejícím růstu až k 1 270 USD za trojskou unci mírně oslabilo a krátce po uzavření amerických burz se žlutý kov obchodoval za 1 253 USD za trojskou unci.

Je zlato zralé na rally?
Andrew Su, šéf Compass Global Markets, vysvětluje svůj optimistický výhled na zlato.
Zdroj:
ČTK, Bloomberg
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 5. 2021 17:01
Jaroslav Vybíral (ČSOB AM): Pandemie ukázala, že inovativnost vždy obstojí. Masivní fiskální a…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:21
Chlupatý & Sedláček: Kapitalismus se (z)mění. I kvůli pandemii covidu-19
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Globalizace
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Internet
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
28. 4. 2021 11:51
ABCD investora: ESG investice, trh START a kapitalismus po covidu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat