Americké akcie ve zkráceném obchodování mírně posilovaly díky pozitivním datům z trhu práce. Investory však znepokojuje situace v Egyptě

Americkým akciím se ve středu dařilo a připisovaly si mírné zisky díky pozitivním zprávám z trhu práce. Investory nezneklidnilo ani zpomalení sektoru služeb na tříleté minimum, ani prohloubení deficitu zahraničního obchodu, mají však obavy z vývoje situace v Egyptě.
Dow si připsal 0,38 %, širší S&P 500 uzavřel s mírným ziskem 0,08 % a technologický Nasdaq posílil o 0,30 %.
"Středeční data byla z velké části v souladu s odhady, a na trh proto neměla příliš velký vliv," říká Lawrence Creatura z Federated Investors. "Důležitějším faktorem jsou události v Egyptě a jejich vliv na trh s ropou," dodává.
Cena americké lehké ropy WTI se ráno v asijském obchodování dostala až na 101,60 dolaru, maximum za 14 měsíců a dva dolary nad úterní závěr. Severomořská ropa Brent, která v úterý posílila o dolar na rovných 104 dolarů, ráno stoupla na 105 dolarů za barel.
Trh práce by mohl v pátek přinést další dobré zprávy
Podle průzkumu výzkumného institutu ADP američtí soukromí zaměstnavatelé v červnu vytvořili 188 tisíc pracovních míst, očekával se nárůst jen o 160 tisíc. Květnové údaje byly revidovány níže o jeden tisíc na 134 tisíc.
Pozitivní údaje přinesl i týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který klesl více, než se čekalo. "Dnešní data z amerického trhu práce mírně potěšila – počet nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru podle statistik ADP rostl o 188 tisíc (trh čekal 160 tisíc) a počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu mírně klesl na 343 tisíc z revidovaných 348 tisíc. Údaje zvyšují šanci, že v souladu s očekáváním nebo mírně lépe vyjdou také klíčová páteční oficiální čísla o vývoji na trhu práce. Trh tyto údaje bude sledovat jak kvůli posouzení stavu a perspektiv vývoje ekonomiky, tak kvůli odhadu časování a tempa ukončování kvantitativního uvolňování. Tržní reakce je minimální, což je vzhledem k malé odchylce od očekávání pochopitelné," komentoval data Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
Už ne tak příznivá data zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Schodek zahraničního obchodu USA se v květnu prohloubil na 45 miliard USD, a dosáhl tak nejvyšší hodnoty za půl roku. Na vývoz měl vliv skomírající hospodářský růst v zahraničí, zatímco silnější poptávka v USA vedla k nárůstu dovozu z Číny a dalších zemí světa. Celkový objem importů se v květnu vyšplhal na 232,1 miliardy dolarů, nejvýše od března 2012.
Ani negativní červnová statistika indexu ISM ve službách trh nevykolejila. Růst v americkém sektoru služeb přitom v červnu zpomalil na nejnižší hodnotu za více než tři roky a například růst nových zakázek se skoro zastavil. Zaměstnanost ve službách však stoupla, což je dobrá zpráva pro americký trh práce. Index aktivity v sektoru služeb minulý měsíc klesl na 52,2 bodu z květnových 53,7 bodu, a dostal se tak na nejnižší úroveň od února 2010. Zaostal zároveň za odhady analytiků v průzkumu agentury Reuters, kteří předpokládali růst ukazatele na 54 bodů, podle Bloombergu měl index vzrůst až na 54,5 bodu.
Aktuality
