US MARKETOtevírá za: 0 h 38 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Americké akcie zakončily středu ve ztrátě. Dolů je stáhlo zklamání z dat z trhu práce i nízké prodeje aut

Americké akciové trhy zakončily první dubnový den mírným poklesem. Náladu investorů na Wall Street podkopaly slabší údaje z domácího trhu práce. Stejně tak je zklamaly prodeje automobilů, které v březnu zpomalily.

Index Dow zakončil obchodování poklesem o 0,44 % na 17 698,18 bodu, širší index S&P 500 odepsal 0,40 % na 2 059,69 bodu a Nasdaq ztratil 0,42 % na 4 880,23 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,18 % na 15,11 bodu.

V červených číslech ve středu skončily čtyři z deseti hlavních sektorů. Nejvíce ztrácely odvětví cyklického spotřebního zboží a sektor zdravotní péče (oba -0,66 %). Dařilo se naopak sektoru telekomunikačních služeb (+0,89 %) a energetice (+0,59 %).

Středeční zpráva o menším počtu nových pracovních míst v soukromém sektoru vyvolala na akciovém trhu obezřetný postoj před klíčovými pátečními údaji o vývoji amerického trhu práce. Opatrnost je dána především tím, že zpráva vyjde v den, kdy na ni kvůli svátku nebudou moci trhy okamžitě reagovat, což může po velikonočním víkendu vyvolat zvýšenou volatilitu.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Dominantní americký registrátor internetových domén GoDaddy své akcie v IPO upsal za 20 dolarů za kus. Celou společnost tak primární úpis ocenil zhruba na 4,5 miliardy dolarů. Firma své akcie původně plánovala upsat za 17 až 19 dolarů za kus. Čekala přitom, že jí IPO vynese až 418 milionů USD. Podle agentury Reuters zvýšení upisovací ceny na 20 USD za kus zvýšil příjem GoDaddy z IPO na 440 milionů dolarů. Akcie firmy, která má obrovské dluhy a nevydělává, posílily první den o 30,75 %. Že by znamení euforie na trhu?
  • Analytici z Jefferies ve středu zvýšili investiční doporučení na akcie výrobce počítačů a tiskáren Hewlett-Packard na "buy" z "hold". Zároveň začali pokrývat akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter s doporučením "buy" a 12měsíční cílovou cenou 65 dolarů.
  • Podle zprávy agentury ADP soukromý sektor ve Spojených státech v březnu vytvořil 189 tisíc pracovních míst, čekalo se 225 tisíc. Zaznamenal tak nejnižší přírůstek od loňského ledna, kdy pracovní trh i celou ekonomiku podkopalo nezvykle chladné počasí. Zároveň došlo k mírné revizi únorových dat na 214 tisíc míst z původně hlášených 212 tisíc.
  • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 27. března stoupl o 4,6 % (předchozí týden: +9,5 %).
  • Úrokové sazby ve Spojených státech by se mohly začít zvyšovat mezi červnem a zářím letošního roku. Ve středu to řekl šéf pobočky Fedu v Atlantě Dennis Lockhart. Podle Lockharta není překážkou ani očekávané zpomalení růstu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí. "Zpomalení růstu v prvním čtvrtletí beru v potaz, na mém názoru to ale nic nemění," prohlásil.
  • Těžba ropy ve Spojených státech vzrostla v roce 2014 o 16,2 %, což bylo nejrychlejší tempo za tři čtvrtě století. V absolutním vyjádření se produkce zvýšila novým rekordním tempem 1,2 milionu barelů denně na 8,7 milionu barelů a dosáhla nového maxima od roku 1985. Vyplývá to z údajů Úřadu pro energetické informace (EIA) při americkém ministerstvu energetiky.
  • Růst aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v březnu podle společnosti Markit zrychlil. Její index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu vzrostl na 55,7 bodu z 55,1 bodu v únoru. Index tak dosáhl nejvyšší hodnoty od loňského října. Podle Markit trh práce nadále svižně roste a ziskovost průmyslových podniků podporuje pokles cen surovin.
  • Stavební výdaje v únoru meziměsíčně klesly o 0,1 % (odhad: 0 %, leden: -1,7 %).
  • Tempo růstu aktivity ve zpracovatelském sektoru ve Spojených státech v březnu zpomalilo pátý měsíc za sebou a bylo nejslabší za téměř dva roky. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru klesl na 51,5 bodu z 52,9 bodu. Čekal se mírnější pokles na 52,5 bodu. K oslabení přispělo zpomalení růstu nových zakázek a stagnace trhu práce, sdělil ve středu Institut nákupních manažerů (ISM).
  • Výsledky Micron: Zisk na akcii 81 centů a tržby 4,17 miliardy USD byly nad odhady. Akcie výrobce čipů v poobchodní fázi přidávaly přes 4 %, horší výhled tržeb je ale srazil o něco níže.
  • Společnost Hewlett-Packard požaduje zhruba 5,1 miliardy dolarů jako odškodné po dvou někdejších ředitelích britské softwarové společnosti Autonomy. Americký výrobce počítačů ji koupil před čtyřmi roky, obchod ale skončil fiaskem. Od té doby bylo zahájeno několik soudních řízení. Nyní je to ale poprvé, kdy HP podala žalobu přímo na bývalé manažery firmy, napsala ve středu agentura AFP.
  • McDonald's asi 90 tisícům zaměstnanců mzdy o více než 10 %. Přidá jim navíc i benefity včetně placené dovolené. Vyplácet bude nově minimálně o dolar na hodinu více, než bude lokální minimální mzda. Podle některých analytiků krok firmy signalizuje, že přichází růst platů v celých USA.
  • Americký provozovatel aplikací pro alternativní taxislužbu Uber podal k Evropské komisi stížnost na zákazy svých služeb v Německu a Španělsku. Firma to uvedla ve středečním prohlášení. Uber už dříve poslal do Bruselu námitku proti francouzské regulaci taxislužby, kterou firma označuje za diskriminační.
  • Březnové prodeje automobilů v USA klesly o 3,5 %, odbyt největších domácích automobilek klesl. Vedle očekávaného oslabení trhu po období silného růstu se na tom podepsalo počasí spolu s nižším počtem prodejních dní. Domácí jednička General Motors zaznamenala meziroční pokles prodeje osobních a lehkých užitkových automobilů o 2,4 %, Ford prodal o 3,4 % vozů méně než před rokem. Skupině Fiat Chrysler naopak odbyt stoupl o 1,7 %.
  • Zásoby ropy v USA v týdnu do 27. března opět stouply. Zvýšily se o 4,8 milionu barelů na 471,4 milionu. Jde o 12. rekordní maximum v řadě.

Akcie automobilky Ford Motor Company v reakci na slabé prodeje oslabily o 1,43 %, akcie General Motors Company odepsaly přes dvě procenta.

Středa byla špatným dnem také pro americké aerolinky, zejména pro akcie American Airlines Group (-4,45 %) a Delta Air Lines (-3,77 %). Analytik z Deutsche Bank Michael Linenberg totiž snížil jejich cílové ceny, v případě American Airlines ze 78 na 58 USD za kus a u Delta Airlines ze 60 na 50 USD za kus. Linenberg zároveň změnil doporučení na akcie těchto dopravců z "buy" na "hold". Na vině je podle něj kombinace silného amerického dolaru, zvyšování kapacit zahraničních aerolinek i zpomalující růst globálního hospodářství.

Po středečním oznámení IPO za 20 dolarů za kus naopak výrazně posílily akcie amerického registrátora internetových domén GoDaddy, a to o 30,75 %.

Dařilo se rovněž těžařské společnosti Newfield Exploration, jejíž akcie díky nárůstu cen ropy zakončily obchodování s posílením o 2,79 % na cenu 36,07 dolaru.

Dolar klesl kvůli slabým údajům z ekonomiky, ropu zdražil Írán

Americký dolar ve středu klesl vůči euru kvůli slabým údajům o vývoji ekonomiky USA. Tato data podporují očekávání, že Fed nebude spěchat se zvyšováním úrokových sazeb.

Po 22. hodině posilovala evropská měna vůči americké o 0,20 % na 1,0763 USD. Její růst nicméně omezila skutečnost, že se Řecko stále nedohodlo s mezinárodními věřiteli na reformách potřebných k vyplacení zbývajících peněz ze záchranného programu. Euro navíc nadále tlačí dolů pokračující uvolňování měnové politiky v eurozóně.

Vůči japonskému jenu oslaboval dolar o 0,31 % na 119,71 JPY.

Světové ceny ropy ve středu naopak oživily z počátečních ztrát, trh reagoval na nepřesvědčivý vývoj jednání o íránském jaderném programu. Vyhlídky na delší rozhovory maří očekávání rychlé dohody, která by ukončila protiíránské sankce a znamenala příliv íránské ropy na světový trh.

Cena severomořské ropy Brent po propadu až na 54,70 dolaru po 22. hodině zdražovala skoro o tři procenta na 56,79 dolaru za barel.

Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 4,42 % na cenu 49,59 dolaru za barel.

Rozhovory mezi šesti mocnostmi a Íránem se protáhly za termín úterní půlnoci a vyhlídky jsou zamlžené. Podle diplomatů brání uzavření dohody shoda v důležitých otázkách. K vyjednávačům se v pondělí připojili ministři zahraničí šesti vyjednávajících zemí, což vyvolávalo dojem, že se k dohodě schyluje. V úterý ale tři z ministrů odjeli.

"Spousta lidí očekávala, že v noci bude dohoda hotová a Írán bude zítra posílat na trh miliony barelů. Tak to ale nebude," řekla agentuře Reuters analytička Amrita Senová z Energy Aspects. "Teď všichni snižují svá očekávání, což se promítá do cen," dodala.

Írán nyní podle průzkumu Reuters těží kolem 2,8 milionu barelů denně a západní sankce omezují jeho vývoz na milion denních barelů. Nyní drží v supertankerech nejméně 30 milionů barelů ropy připravených k okamžitému prodeji, jakmile to bude možné.

Cena zlata po 22. hodině rostla o 1,76 % na 1 204,55 dolaru za trojskou unci.

Zdroj: MarketWatch, Google, ČTK, Bloomberg

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika