AP: Sankce USA proti Íránu dopadají také na libanonský Hizballáh

Írán, čelící kvůli obnoveným americkým sankcím finanční krizi, omezil financování svých spojenců, což se dotklo mimo jiné libanonské šíitské skupiny Hizballáh. Agentura AP informovala, že v Bejrútu, kde má Hizballáh velkou základnu, se objevily billboardy s výzvami o přispění této skupině.

"Ten, kdo vyzbrojí bojovníka, se podílí na bitvě," stojí na plakátech jako citace výroku proroka Mohameda. Je na nich člen Hizballáhu v uniformě s vlajkou Libanonu i Hizballáhu. Uvedeno je i telefonní číslo, na něž mohou zájemci o přispění volat.

USA řadí Hizballáh k teroristickým organizacím desítky let, ale v nové vlně sankcí proti němu se zaměřily na jeho vedení i na podnikatele a společnosti, které skupinu financují.

Méně peněz začal posílat také Írán, který podporuje šíitské skupiny bojující v Sýrii a Jemenu i šíitské milice v Iráku. Podle amerického ministerstva zahraniční vydal Írán od roku 2012 na podporu režimu syrského prezidenta Bašára Asada a spojenců v Iráku a v Jemenu 16 miliard dolarů a Hizballáhu ročně poukazuje 700 milionů dolarů.

Rozpočet Hizballáhu se začal tenčit už v roce 2013, kdy tato skupina vstoupila po boku Íránu coby Asadův spojenec do syrských bojů. Padlo při nich 2000 členů Hizballáhu a další tisíce byly zraněny. Z nich někteří si odnesli doživotní postižení. To je pro skupinu velká finanční zátěž, protože Hizballáh platí příspěvky rodinám padlých a bojovníkům pak zdravotní výlohy.

Vedení skupiny začalo finanční problémy přiznávat. "Nemohou říci, že sankce nebudou mít vliv," řekl v srpnu v projevu vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh. Bojovou sílu jeho organizace to prý ale neoslabí. "Máme sílu, infrastrukturu a lidské zdroje, abychom tyto potíže překonali," sdělil. Na schůzi užšího vedení ale prohlásil, že je "třeba trochu si utáhnout opasky".

Z úsporných důvodů už skupina začala omezovat počet svých bojovníků v Sýrii, řekl odborník na záležitosti šíitských muslimů Ibráhím Bajram. Rodin bojovníků, výsluh ani zdravotních výdajů se to prý ale zatím nedotklo. Lidé, kteří dosud bojovali "na plný úvazek", dostali pokyn trávit víc času s rodinami, omezují se výjezdy aut.

Hizballáh je ale stále nejsilnější bojová síla v Libanonu, rozšiřuje svůj raketový arzenál i politickou základnu. Pořád může počítat s podporou veřejnosti, která plní pokladničky rozmístěné v obchodech, na ulicích, v mešitách i školách v šíitských částech Bejrútu.

Ztrátu peněz ze strany Íránu, na který v listopadu dopadne další část amerických sankcí, pociťují také jemenští šíité, kteří bojují proti tamní vládě od roku 2014. Citelně už kvůli tomu zvýšili daně obchodníkům i podnikům na území, jež ovládají.

Nejméně se potíže Íránu dotknou šíitských milicí v Iráku, které tamní vláda povoluje a podílí se na jejich financování. Tyto oddíly, čítající až 100 000 bojovníků, mají navíc zisk z podnikání, které provozují, a jsou ochotné libanonskému Hizballáhu pomoci.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Terorismus a extremismus
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 10. 2021 12:10
Šura: Amazon stále prudce roste, jeho akcie mám v portfoliu už roky
Akciové tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat