Asijské akcie zahájily červenec smíšeně. Nálada japonských průmyslových firem se zlepšila

Asijské akcie zahájily nové pololetí smíšeně. Nikkei připsal 1,28 %, přes půl procenta připsal i čínský Shanghai Composite. Čínský zpracovatelský sektor prohloubil propad a nálada japonských průmyslových firem se naproti tomu rapidně zlepšila.
Burza v Hong Kongu zůstala dnes uzavřená a zbývající asijské burzy ztrácely. Australský S&P/ASX 200 odepsal 1,92 % a korejský Kospi 0,41 %.
Zpracovatelský sektor v Číně podle údajů agentury HSBC a Markit zůstává i nadále v kontrakci. Index nákupních manažerů spadl na 48,2 bodu ze 49,2 bodu a v důsledku toho australská společnost Fortescue Metals Group, jejímž největším odběratelem kovů je právě Čína ztratila na burze téměř tři procenta.
"Čína se zdá být v současné době pro trhy největší nebezpečí," říká Nader Naeimi z AMP Capital Investors. "Pokud se ekonomický růst zpomalí, poroste nezaměstnanost, což povede ke společenským nepokojům. Netušíme, jak moc vláda dovolí, aby se růst zpomalil. Naproti tomu Japonsko očividně nabírá dech pro druhou rally. Měli bychom zaznamenat další vylepšení výhledů na hospodářské výsledky firem, protože monetární stimulace začne nést ovoce," dodává.
Oficiální PMI index pro Čínu za červen mírně příjemně překvapil, dosáhl 50,1 bodu oproti očekávaným 50 bodům. Stále se však jednalo o pokles z květnových 50,8 bodu.
Výsledky dnešního průzkumu japonské centrální banky naznačují, že nedávné turbulence na finančních trzích se neodrazily v ústupu důvěry průmyslových firem v ekonomický vývoj, který vyvolala hospodářská a měnová politika za vlády premiéra Šinzó Abeho. Hlavní index zprávy "tankan", který ukazuje náladu velkých průmyslových výrobců, vzrostl proti prvnímu kalendářnímu čtvrtletí o 12 bodů na plus čtyři body. Bylo to druhé čtvrtletní zlepšení za sebou a první kladný výsledek od průzkumu ze září 2011. Kladná hodnota indexu znamená, že podíl firem, které čekají zlepšení, je vyšší než podíl pesimistů.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
