US MARKETOtevírá za: 6 h 6 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Béžová kniha Fedu: Ekonomika USA pokračovala v růstu navzdory slabé ropě

Americká centrální banka (Fed) ve středu zveřejnila svou průběžnou zprávu o stavu ekonomiky za červenec a první polovinu srpna. Celkově zpráva pro americké hospodářství vyznívá pozitivně. Ekonomika Spojených států podle Fedu během léta pokračovala v růstu, zároveň ale banka uvedla, že některé podniky již začaly pociťovat negativní důsledky zpomalování hospodářské expanze v Číně.

Většina ekonomiky USA je na vzestupu, výjimkou je energetický sektor, který se dostal pod tlak kvůli klesajícím cenám ropy, uvedla centrální banka USA. "Růst by měl pokračovat současným tempem, jedinou výjimkou je oblast spadající pod pobočku Fedu v Kansas City, kde jsou očekávání smíšená," stojí ve zprávě.

Aktivita průmyslu byla převážně příznivá, pouze New York a Kansas City reportovaly její pokles. Maloobchodní tržby nadále rostly, převážně pozitivní bylo i hodnocení stavu realitního trhu.

Růst mezd zůstává velice utlumený, což je jedna z důležitých okolností, které centrální banka bere v úvahu při hodnocení inflačních očekávání. A právě míra inflace okolo 2 % je jedním z cílů Fedu. Ekonomové věří, že Fed poprvé po devíti letech mírně zvýší základní úrok již v září, obchodníci a stratégové z Wall Street ale očekávají spíše posunutí termínu zahájení "normalizace" měnové politiky na později.

Známý portfoliomanažer Bill Gross z Janus Capital ve svém měsíčním tržním komentáři vydaném ve středu uvedl, že sice předpokládá zvýšení sazeb již v září, ale současně s tím i o to delší období jejich stagnace v následujících měsících. Rétorika Fedu podle něj bude muset být naprosto precizní a opatrná.

Rozhodnutí banky by mohla mimo jiné ovlivnit i páteční klíčová data z trhu práce. Podle zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v srpnu 190 tisíc pracovních míst. Očekávalo se 200 tisíc nových pracovních míst po 177 tisících v červenci (revidováno níže z dříve hlášených 185 tisíc). Ekonomové předpokládají, že v USA vzniklo v srpnu zhruba 220 tisíc pracovních příležitostí mimo zemědělský sektor. Bylo by to o něco více než 215 tisíc nových míst v předešlém měsíci. Míra nezaměstnanosti podle jejich odhadů mírně klesla na 5,2 % z červencových 5,3 %.

Americké akciové indexy po zveřejnění zprávy mírně navýšily zisky. I tak ale stále napravují jen asi polovinu hlubokých úterních ztrát. V době obav o globální ekonomiku kvůli tlaku na tu čínskou jsou ale optimistické zprávy z USA vnímány převážně pozitivně.

Za chaosem na finančních trzích stojí obavy ohledně čínského hospodářství. Druhá největší ekonomika světa loni stoupla o 7,4 %, což představovalo nejpomalejší tempo růstu za posledních 24 let. V letošním druhém čtvrtletí vzrostla v meziročním srovnání o sedm procent, tedy stejným tempem jako v předešlých třech měsících.

Hospodářský růst v USA ve druhém čtvrtletí zrychlil na 3,7 % z 0,6 % v předchozím kvartálu. Fed od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %, aby podpořil ekonomiku a růst spotřebitelských cen. Na červencovém zasedání Fedu většina členů vedení soudila, že ekonomické podmínky ještě nedosáhly úrovně potřebné pro zvýšení sazeb, ale že se k této úrovni blíží.

Zdroj: ČTK, CNBC

Americká ekonomikaFedSpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika