US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,44 %
NASDAQ+1,05 %
DOW JONES+0,50 %
PX-0,05 %
ČEZ-0,62 %
NVIDIA+4,35 %

Británie prodala část státního podílu v Royal Bank of Scotland

Británie prodala část státního podílu v Royal Bank of Scotland (RBS), který získala v rámci záchrany bank v době finanční krize před sedmi lety. Vláda v Londýně v úterý oznámila, že za 2,1 miliardy liber prodala podíl ve výši 5,4 %. V držení státu tak zůstává ještě téměř 73 % akcií.

Redakce IW
Redakce IW
4. 8. 2015 | 11:15
Banky

Vláda prodala akcie RBS při ceně 330 pencí za jednu, což je o 2,3 % méně proti pondělní závěrečné ceně na burze.

Začátek odprodeje vyvolal na britské politické scéně kritiku. Podle některých názorů je prodej se slevou uspěchaný. Ministr financí George Osborne v úterý ale zahájení odprodeje přivítal.

"I když tím nejjednodušším by bylo vyhnout se obtížným rozhodnutím a nechat RBS ve státních rukou, pro ekonomiku a pro daňové poplatníky je začátek odprodeje našeho podílu správný," uvedl Osborne podle agentury Reuters.

Británie zachránila RBS v roce 2008 částkou 45,8 miliardy liber (dnešních 1,8 bilionu Kč). Zahájení odprodeje je přitom dalším milníkem v zotavování britského bankovního sektoru z krize. Během minulých dvou let Británie odprodala se ziskem podíl v bance Lloyds Banking Group a nyní jí zůstává podíl 14 %. Po sanaci skupiny v roce 2009 držela 43 procent akcií.

Daňoví poplatníci nyní v RBS drží podíl 72,9 %, namísto původních 78,3 %. Výtěžek z prodeje státního podílu půjde na splátky státního dluhu.

Zdroj: ČTK

BankySpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

20. 10.-Andrej Rády
Akciový trh