Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle předběžných dat vzrostla meziročně o 4,3 %

Hrubý domácí produkt České republiky vzrostl ve třetím čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 4,3 % a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,5 %. Analytici čekali meziroční zlepšení o zhruba čtyři procenta, ve srovnání s druhým čtvrtletím ale odhadovali mírný pokles kvůli nižší tvorbě zásob.
Růst ekonomiky táhl zejména zpracovatelský průmysl, s významným přispěním stavebnictví a obchodu. "Na výdajové straně působily ve prospěch růstu ekonomiky rostoucí investiční aktivita, zahraniční poptávka i spotřeba domácností," uvedl ČSÚ.
Pokračující hospodářský růst se pozitivně projevil i na trhu práce. Zaměstnanost v pojetí národních účtů ve 3. čtvrtletí vzrostla meziročně o 1,1 % a mezičtvrtletně se nezměnila.
"Oproti naší krátkodobé prognóze (+4,1 %) je růst mírně vyšší (+4,3 %). Aktuální data indikují, že by mohlo dojít k mírné revizi historických hodnot, neboť při použití aktuální časové řady by 0,5% mezikvartální růst implikoval 4,6% meziroční růst," poznamenal Jiří Polanský, analytik z České spořitelny.
"Z hlediska celkového příběhu se z našeho pohledu nic nemění. Růst je i nadále tažen jak domácí, tak zahraniční poptávkou. Spotřebu domácností podporuje v letošním roce nízká nezaměstnanost a růst reálných mezd. Nutnost dočerpat v letošním roce prostředky z EU fondů z minulého programového období naopak stojí za silným růstem veřejných investic. Také oživení v zahraničí ovlivňuje kladně vývoj v české ekonomice - jednak podporuje růst soukromých investic, jednak výrazně podporuje objem vývozu. Také vládní spotřeba přispívá v letošním roce k růstu," poukázal Polanský.
"Z hlediska naší prognózy může dojít k jejímu mírnému zvýšení, které nicméně bude relativně malé okolo zhruba 0,1 procentního bodu (nyní čekáme +4,3 % pro letošní rok). V příštím roce růst HDP výrazně zpomalí, jakmile odezní letošní silné investice spolufinancované EU fondy a další necyklické faktory. Cyklický příběh se ale dle nás výrazně nezmění. I v příštím roce zůstane silná spotřeba domácností a také zahraniční poptávka bude kladně ovlivňovat vývoj v ČR. K tomu bude i nadále přispívat slabý kurz koruny k euru. Rizika naší nové prognózy pro příští rok budou pravděpodobně mírně vychýlená směrem dolů z důvodu oslabení v Číně a dalších rozvíjejících se ekonomikách," dodal Polanský.
Zdroj: ČSÚ