Čína chce rozvojovým ekonomikám v Mezinárodním měnovém fondu zajistit větší moc

Čína ve středu vyzvala Mezinárodní měnový fond, aby dodržel své sliby a dal rozvojovým trhům více moci. Poznámky mluvčího čínského ministerstva zahraničí Chunga Leje byly nepřímou kritikou Spojených států, které jsou nejmocnějším státem v MMF a svou hlasovací silou přesahující 15 % mohou vetovat jakékoli rozhodnutí (pro schválení je třeba 85 % hlasů).
Chung Lej Spojené státy přímo nejmenoval, ale narážka byla z jeho řeči zřejmá poté, co se američtí zákonodárci v pondělí nedohodli na přesunu finančních prostředků pro MMF.
Obamova vláda se téměř rok snaží přimět Kongres, aby schválil přesun zhruba 63 miliard USD, které poskytly USA krizovému fondu MMF, do stálého fondu MMF. K tomuto kroku se USA zavázaly v roce 2010. Přesun prostředků má zachovat vliv Washingtonu v MMF.
Změny, které by z Číny učinily třetího největšího člena, by rovněž daly větší slovo zemím, jako je Brazílie nebo Indie. Reforma se však již nějakou dobu odkládá kvůli nesouhlasu Spojených států. "Reforma kvót Mezinárodního měnového fondu představuje významné rozhodnutí," prohlásil Lej.
"Relevantní členové organizace by měli toto rozhodnutí implementovat, ctít hlas a reprezentaci rozvojových zemí v MMF," dodal. Změna kvót bez souhlasu USA nemůže proběhnout, právě proto, že USA svou hlasovací silou mohou veškerá rozhodnutí blokovat. V roce 2012 USA požadavek odložily kvůli prezidentským volbám, od té doby se ministerstvo financí snažilo bez úspěchu dodatek připojit k několika zákonům schvalovaným Kongresem.
Zástupci Indie i Jižní Korey, kteří nechtěli být jmenováni, prohlásili, že jsou ze zdržování amerického Kongresu zklamaní. "Ačkoli oceňujeme snahy americké vlády, mrzí nás, že navrhované opatření na poslední chvíli v Kongresu opět neprošlo," řekl zástupce jihokorejského ministerstva financí. "Reforma hlasovacích kvót MMF je důležitá a je třeba se jí věnovat. Doufáme, že bude tato záležitost projednána na úrovni jednání skupiny G20," dodal.
Zdroj: Reuters
Aktuality
