Citigroup: Odtržení Skotska od Spojeného království může Edinburghu zlomit vaz

Referendum o odtržení Skotska od Spojeného království se blíží. Skotové k volebním urnám vyjdou již v polovině září, tedy za necelý měsíc. Průzkumy veřejného mínění sice zatím naznačují, že z hlasování vyjdou vítězně zastánci současného svazku s Londýnem, těch, kteří si myslí pravý opak, nicméně neustále mírně přibývá. Podle Michaela Saunderse ze Citigroup by přitom osamostatnění Skotska přineslo hned tři zásadní problémy. A ne zrovna malé.
Skotsko by podle Saunderse coby nezávislý stát čelilo vysokému deficitu veřejných financí, který by se prakticky okamžitě dostal nad rozpočtový schodek zbytku Spojeného království. Jedním z důvodů, proč by země musela urychleně začít vysoké výdaje řešit, je postupný pokles rozpočtových příjmů spojených s těžbou ropy a zemního plynu způsobený poklesem samotné těžby těchto surovin.
Dalším problémem by se podle Saunderse pro Skotsko stala otázka národní měny. Skotská národní strana (SNP) sice tvrdí, že by zajistila vytvoření měnové unie se zbytkem Spojeného království, a tedy uchování britské libry jako oficiálního platidla, političtí představitelé Spojeného království však hovoří jinak. Komise pro skotské záležitosti při britském parlamentu například uvedla, že je přesvědčena, že by vytvoření měnové unie se Skotskem nebylo přínosem ani pro jednu ze stran.
V neposlední řadě by pak zemi mohla přitížit také velikost jejího bankovního sektoru. Aktiva skotských bank dosahují podle odhadů až 1 000 % skotského HDP, což by Edinburghu v případě zhoršení situace ve finančním sektoru a nutnosti provedení bail-outu některých finančních ústavů mohlo podle Saunderse zlomit vaz.
Zdroj: Citigroup