Co musíte ráno vědět (13. října)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a v USA, v čem Česko předběhli Slováci a kolika let se může dožít člověk? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu uzavřely kolem nuly, zápis ze zasedání Fedu potvrdil odhodlání některých členů banky brzy zvýšit sazby

Americké akcie středeční obchodní seanci zakončily poblíž nuly. Zápis ze zasedání měnového výboru Fedu potvrdil, že šance na opětovné zvýšení úrokových sazeb v prosinci rostou. Ceny ropy ve středu pokračovaly v poklesu z ročních maxim, podkopala je zpráva, že těžba kartelu OPEC vzrostla v září na mnohaleté maximum. Index Dow stoupl o 0,09 % na 18 144,20 bodu a širší S&P 500 přidal 0,11 % na 2 139,18 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,15 % na 5 239,02 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,58 % na 15,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o bazický bod na 1,771 %. Dařilo se sektoru veřejných služeb či odvětví necyklického spotřebního zboží. Nejvýrazněji naopak klesly energetický sektor a odvětví zdravotní péče.

Dražší než Apple a Alphabet dohromady: Náboženství v USA

Strach už netáhne, vítězové prvního pololetí paběrkují

2. Evropské burzy ve středu ztrácely, trápil je pokles cen ropy

Evropské akciové indexy ve středu skončily pod nulou. Dění na trzích znovu ovlivňoval pokles cen ropy. Investoři zároveň netrpělivě vyhlíželi večerní zápis z posledního zasedání amerického Fedu. Regionální index SOTXX Europe 600 klesl o 0,47 % na 338,56 bodu, když většina jeho sektorů uzavřela v červených číslech. Francouzský CAC 40 ztratil 0,44 % na 4 452,24 bodu, německý DAX přišel o 0,51 % na 10 523,07 bodu a britský FTSE 100 odevzdal 0,66 % na 7 024,01 bodu. Britská libra se ve středu dostala z červených čísel díky slovům britské premiérky Theresy Mayové. Ta po naléhání opozice přislíbila řádnou a transparentní debatu o brexitu. Debata by se měla odehrát v britském parlamentu ještě před aktivací článku 50, který oficiálně zahájí proces vystoupení Británie z Evropské unie. Mayová zároveň prohlásila, že Spojené království bude usilovat o maximální možný přístup k jednotnému trhu EU.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Další finanční krize? Tento graf vám nedá spát

3. Pražská burza ve středu opět klesla, dolů ji táhl ČEZ

Pražská burza ve středu prohloubila úterní ztrátu, když index PX klesl o 0,43 % na 590,74 bodu. Dolů burzu táhly akcie ČEZ, dařilo se naopak cenným papírům Kofoly ČeskoSlovensko. Největší zobchodovaný objem si připsal energetický gigant ČEZ, jeho akcionáři však s výsledkem seance nemohou být spokojení. Akcie polostátního podniku zaznamenaly největší procentuální propad od poloviny srpna, když klesly o 2,4 % na 443,10 Kč. Jan Tománek z Fio banky upozornil, že analytici J&T Banky přistoupili ke snížení cílové ceny akcií ČEZ na 534 Kč z 661 Kč. Doporučení nechali na stupni "kupovat". Výraznější ztrátu zaznamenala i mediální společnost CME, jež zlevnila o 1,79 % na 54,85 Kč. Z titulů, které skončily v pozitivním pásmu, si nejvyšší zisk připsala nápojářská firma Kofola ČeskoSlovensko, jejíž akcie při malém zobchodovaném objemu zpevnily o 1,5 % na 399,90 Kč. Dařilo se také Komerční bance, jejíž akcie zdražily o 0,34 % na 891 Kč, likérce Stock Spirits, jež si polepšila o 0,99 % na 46 Kč, a petrochemickému holdingu Unipetrol. Jeho akcie vzrostly o 0,56 % na 180 Kč. Skupina Stock Spirits ve středu oznámila, že od české firmy Bohemia Sekt koupila tři značky lihovin - Pražská vodka, vodka Nordic Ice a gin Dynybyl. S akciemi výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens se ve středu obchodovalo naposledy s nárokem na dividendu z loňského zisku ve výši 1,25 eura na akcii (dividendový výnos 4,3 %). Cenné papíry firmy ve středu zpevnily o 0,38 % na 792 Kč.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Čína zveřejní výsledek obchodní bilance. Z evropských makrodat budou investoři vyhlížet údaje o zářijové inflaci v Německu, v USA budou zveřejněny pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, indexy vývozních a dovozních cen, pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob ropy od vládní energetické agentury EIA a měsíční bilance federálního rozpočtu a Kanada vydá srpnový index cen nových domů. Před řečnický pultík se ve čtvrtek postaví guvernér Bank of England Mark Carney a prezident filadelfského Fedu Patrick Harker. Čtvrtletní hospodářské výsledky zveřejní například First Republic Bank, Lindsay Corporation, Delta Air Lines nebo společnost Advanced Micro Devices (AMD). Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed: Tlak na zvýšení úroků v posledních měsících zesílil

Několik členů měnového výboru americké centrální banky na zářijovém zasedání soudilo, že důvod ke zvýšení úrokových sazeb by mohl nastat "poměrně brzy", jestliže se bude stav americké ekonomiky dále zlepšovat. Vyplývá to ze zápisu ze zasedání výboru, který ve středu zveřejnil Fedu.

6. Těžba OPEC v září dosáhla mnohaletého maxima

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýšila v září svou celkovou těžbu na mnohaleté maximum 33,39 milionu barelů denně, 220 000 barelů nad srpnovou úroveň. OPEC to uvedl ve středeční měsíční zprávě. Ropný kartel rovněž předpověděl, že navzdory nedávné dohodě o snížení své produkce se přebytek suroviny na ropném trhu příští rok ještě zvýší, protože nečlenské země budou produkovat více suroviny.

7. Stock Spirits koupila od společnosti Bohemia Sekt tři značky tvrdého alkoholu

Likérka Stock Spirits oznámila, že od českého producenta vín Bohemia Sekt koupila tři značky tvrdého alkoholu. Konkrétně jde o značky Pražská vodka, Nordic Ice a gin Dynybyl. Hodnota transakce je 135 milionů Kč. Stock Spirits Group v České republice vlastní likérku Stock Plzeň-Božkov.

8. Akcie Samsungu klesly na měsíční minimum kvůli Galaxy Note 7, společnost snížila odhad čtvrtletního zisku

Cena akcií jihokorejské společnosti Samsung Electronics ve středu sestoupila na měsíční minimum. Investoři mají obavy ohledně vyhlídek Samsungu poté, co firma kvůli problémům se vznícením baterií definitivně ukončila výrobu i prodej svého vlajkového chytrého telefonu Galaxy Note 7. Podle investorů je zapotřebí, aby Samsung co nejrychleji odhalil příčinu problémů a uvedl na trh nový model.

9. Škoda Auto hlásí historický rekord, v září prodala přes 100 tisíc aut

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zvýšila v září prodej o 14,4 % na 107 100 vozů. Jde o nejúspěšnější měsíc za celou více než 120letou existenci společnosti. Oproti letošnímu srpnu prodala Škoda v září o 26 400 vozů více. Velké přírůstky zaznamenala automobilka na svém klíčovém evropském trhu a v Číně, která je největším samostatným trhem.

10. Minimální mzda na Slovensku stoupne, bude vyšší než v ČR

Minimální mzda na Slovensku od příštího roku stoupne o 7,4 % na 435 eur (11 745 korun) měsíčně. Ve středu o tom rozhodla vláda premiéra Roberta Fica. Nejnižší výdělek v zemi tak bude vyšší než v ČR, kde minimální mzda od ledna vzroste o 1 100 na 11 000 korun.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Dosáhl už člověk maximální délky života?

Zapomeňte na to, že se díky pokrokům ve zdravotnictví dožijete 150 nebo i více let. Podle nové studie, která vyšla na začátku října v časopise Nature, není příliš pravděpodobné, že by někdy byla pokořena hranice 122 let, tedy věk, ve kterém v roce 1997 zemřela Francouzska Jeanne Calmetová, nejstarší známý člověk světa.

"Předcházející výzkumy tvrdily, že délka lidského života nemá hranic, naše data ale ukazují, že je limitována," píší autoři studie.

Prodlužování lidského života podle studie ustalo kolem roku 1980, což podporuje hypotézu, že délka lidského života má své limity.

Nejednalo by se ovšem o podnětnou studii, kdyby nevyvolala polemiku. Podle Stevena Austada, profesora biologie na The University of Alabama at Birmingham, vědci v minulosti věřili, že se člověk může dožít maximálně 110 let, než se objevil někdo, kdo žil déle. To ukazuje, že je těžké predikovat jakékoli limity. Podle Austada je navíc velkou neznámou, jaký vliv bude mít na délku života genové inženýrství. Kdo ví, možná jsme na prahu lidské nesmrtelnosti, a zatím o tom nemáme ani tušení.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat