US MARKETOtevírá za: 27 h 48 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Burzovní kalendář (10. 10. - 14. 10. 2016)

Druhý říjnový týden nenabídne tak významný makroekonomický údaj, jaký si investoři slibovali od zářijové zprávy z amerického trhu práce, začíná ale výsledková sezóna, která podle řady analytiků bude katalyzátorem dalšího vývoje na akciových trzích. Druhá debata kandidátů na prezidentskou funkci v USA může ovlivnit začátek týdne, přičemž Donald Trump po novém skandálu s vulgárními vyjádřeními o ženách přihrál další vítr do plachet své demokratické protikandidátce Hillary Clintonové.

Ohlédnutí

Na začátku října se, tak jako ostatně na začátku každého měsíce, čekalo na data z amerického trhu práce. Ta ovšem vyzněla víceméně neutrálně - pracovních míst vzniklo lehce méně, než se čekalo, a celková míra nezaměstnanosti vzrostla na 5 %, ovšem to bylo způsobeno především vracením se lidí na trh práce. Údaje zkrátka nebyly tak výrazně odlišné od očekávání, že by snad měly zahýbat s očekáváními ohledně nastavení úrokových sazeb v Americe.

Jinak byl uplynulý týden spíše ve znamení vyčkávání na ostrý začátek výsledkové sezóny za třetí kalendářní kvartál. Akciovému trhu pomáhaly rostoucí ceny ropy, když se barel Brentu i WTI po několika měsících obchodovaly za více než 50 USD, to vše navíc při posilování americké měny. Na to naopak doplácelo zlato, jehož cena spadla dokonce pod 200denní klouzavý průměr.

Americké akcie za celý týden ztratily jako celek okolo půl procenta, evropské trhy dokonce procento a půl. Za zmínku stojí relativní uklidnění obchodování s akciemi Deutsche Bank, které napravily část hlubokých ztrát a přidaly za týden přes 6 %. Významným zeleným ostrůvkem v jinak převážně rudém akciovém moři Evropy byla britská burza, která posilovala díky výraznému pádu hodnoty britské libry, jež v pátek zažila ukázkový flash crash.

Index pražské burzy PX zakončil týden silnější o 2,6 %. Důležitý byl vývoj okolo společnosti ČEZ. "Ta nejprve oznámila, že nebude podávat nabídku na polská aktiva EDF, což jsme hodnotili pozitivně. Následně se obnovily informace kolem zmrazení více než 600 milionů korun v rámci projektu v oblasti obnovitelných zdrojů, kde odhadujeme, že se situace časem vyřeší," komentoval dění v týdenním shrnutí hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček. Akcie ČEZ každopádně v průběhu týdne přidaly 5,6 %, a to hlavně díky 8% nárůstu cen elektřiny. Výkon ČEZ, nejsilnějšího titulu v rámci indexu PX za uplynulý týden, výrazně pomohl i celé pražské burze.

Ve středu zveřejnil modelové marže Unipetrol. Rafinérská marže klesla na 1,6 USD na barel a spolu s rozdílem cen ropy Brent a Ural je meziročně nižší o 45,2 %. Jednalo se o očekávaný pokles. Společná petrochemická marže dosáhla 841 EUR na tunu, což je o 10,8 % meziročně méně. Podrobné hospodářské výsledky firmy budou zveřejněny 20. října. Kvůli údajně nevýhodné akvizici Spolany žalují Unipetrol někteří minoritní akcionáři. Titul zakončil týden slabší o 2,2 %.

Nejvíce klesající akcií týdne byla Stock Spirits (-8,9 %). Luis Amaral, největší akcionář firmy, v rozhovoru pro média uvedl, že je připraven navýšit svůj podíl ze současných 9,7 %, pokud cena bude atraktivní. To si trh interpretoval zřejmě tak, že aktuální ceny nejsou dostatečně atraktivní.

Výhled

Nadcházející týden bude ve znamení začátku výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí. Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters v průměru očekávají meziroční pokles zisků amerických firem o necelé procento a věří v možnost mírného zlepšení tržeb. Podle údajů společnosti FactSet by dokonce mohlo dojít k ukončení takzvané ziskové recese, tedy k mírnému nárůstu ziskovosti společností.

Analytici jsou zpravidla před začátkem výsledkové sezóny pesimističtí, což může znamenat dvě věci (tedy vlastně tři) - buď jsou odhady zisků firem opět "podstřelené", a v takovém případě by nejspíše opravdu zisky měly reálně vzrůst, nebo jde o opačný efekt, a sice že analytici (jako tradičně) v delším výhledu výsledky firem nadhodnocovali, své predikce postupně snižovali, ale nestihli je snížit dostatečně, aby to odpovídalo současnému ekonomickému vývoji. Třetí možností je to, že se prognostici přesně strefí, což se ale stává opravdu výjimečně.

"Situace na akciovém trhu je již několik týdnů velice podobná. Indikátory jsou smíšené, ale nejdůležitější je graf. Ten je v neutrálním nastavení, index se obchoduje v rozpětí 2 120 až 2 195. Až prolomení v jednom směru se stane katalyzátorem pro další vývoj," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Celý týden se čekalo na páteční data z trhu práce. Co na tom, že vycházejí každý měsíc a jsou několikrát revidována, investoři si nedají pokoj. Index S&P 500 v pátek po zveřejnění údajů klesl o 0,33 %. Říká to vůbec něco? Snad budou hospodářské výsledky amerických firem pro trh zajímavější."

V úterý neoficiálně zahájí výsledkovou sezónu výrobce hliníku Alcoa, ve čtvrtek se přidá například letecká společnost Delta Air Lines a v pátek bude živo hlavně ve finančním sektoru, když svá čísla oznámí JPMorgan, Citigroup a Wells Fargo. Poslední jmenovaná se potýká se skandálem se zakládáním účtů bez vědomí klientů, investoři proto budou očekávat i podrobné vyjádření k této věci. Své by mohl říci také významný akcionář banky Warren Buffett. V Evropě se z velkých firem svými čísly pochlubí například LVMH - Moët Hennessy Louis Vuitton nebo Sky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. října

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. října

Hospodářská čísla firem mohou být zásadní pro další vývoj na finančních trzích, se svou troškou do mlýna letos ale ještě jistě přijde také americká centrální banka. Ta by ráda do Vánoc stihla posunout výše svou základní sazbu, podmiňuje to ale pokračujícím oživením americké ekonomiky a absencí významných aktuálních rizik v ekonomice světové. O náladě v měnovém výboru banky na zářijovém zasedání prozradí více zápis z jednání, který vyjde ve středu.

Start týdne může být na trzích ovlivněn tím, jak vyzní druhá televizní debata kandidátů na funkci americké hlavy státu. Po posledním skandálu s nahrávkou vulgárních vyjádření Donalda Trumpa o ženách z roku 2005 se od republikánského kandidáta odklánějí i někteří jeho dosavadní podporovatelé, Hillary Clintonová má tedy před televizním kláním nabito opravdu ostrými náboji a v průzkumech preferencí narůstá její náskok.

Na pražské burze se nečekají žádná konkrétní oznámení, pouze ve středu bude důležité, že se naposledy s nárokem na dividendu 1,25 eura na akcii obchodují akcie Pegasu Nonwovens. Ve čtvrtek tak lze očekávat výraznější pokles ceny akcií této společnosti.

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

České akcie na prahu výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí pohledem analytiků z Komerční banky

České akcie na prahu výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí pohledem analytiků z Komerční banky

V týdnu bude zveřejněno také velké množství makrodat. V Číně budou důležitá data o zahraničním obchodu a inflaci, V USA vedle zápisu z jednání FOMC budou podstatné například maloobchodní tržby, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti a také zásoby ropy. V Evropě zaujmou indexy ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu nebo například průmyslová výroba v zemích eura a inflační údaje z Německa, Itálie nebo Španělska. V Česku vyjdou mimo jiné data o inflaci, nezaměstnanosti a běžném účtu, veřejně promluví viceguvernér ČNB Mojmír Hampl a banka zveřejní svou bilanci za prvních deset říjnových dnů.

Na co také pravděpodobně narazíte v našem i jiném zpravodajství:

  • Angela Merkelová je od neděle na třídenní cestě po Africe. Téma ekonomické i bezpečnostní migrace se nabízí.
  • V pondělí bude udělena Nobelova cena za ekonomii.
  • Guvernéři Fedu mezi zasedáními měnového výboru nezahálejí, řada z nich má naplánována veřejná vystoupení. Janet Yellen není výjimkou.
  • Od čtvrtka má třídenní sjezd Skotská národní strana. Pokud by se mělo začít drolit Spojené království, bude to velice pravděpodobně od severu.
  • V pátek zaktualizují ratingy některých zemí velké agentury. Dojde mimo jiné na ČR (Fitch, Moody's), Řecko (Moody's), Rusko (Fitch) nebo Španělsko (Moody's).
Co předvedou trhy do konce roku? Rozhodovat budou rozstřel mezi Clintonovou a Trumpem a vyznění výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí

Co předvedou trhy do konce roku? Rozhodovat budou rozstřel mezi Clintonovou a Trumpem a vyznění výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí

Říjen na trzích a jeho (ne)zasloužená pověst: Kam se v příštích týdnech vydají ceny akcií?

Říjen na trzích a jeho (ne)zasloužená pověst: Kam se v příštích týdnech vydají ceny akcií?

Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika