Co musíte ráno vědět (19. ledna)

Jak si v pondělí vedly trhy v Evropě, zatímco v USA se neobchodovalo, co plánují akcionáři Volkswagenu a jak rychlý je jazyk chameleona? To vše musíte ráno vědět.

1. Evropské akcie v pondělí kolísaly a v závěru zamířily do červených čísel

Investory stále zneklidňuje nízká cena ropy a dobře nereagovali ani na slabé výkony evropských bank. Britský FTSE 100 odepsal 0,42 %, francouzský CAC 40 0,49 % a německý DAX 0,25 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztratil 0,4 %, dolů ho vedly především banky. Banca Monte dei Paschi di Siena (BMPS), Banco Popolare a UniCredit podávaly jedny z nejhorších výkonů, všechny ztrácely přes 5 %, BMPS se propadla o více než 14 %. Nedařilo se ani portugalským bankám, které táhly dolů hlavní portugalský akciový index, jenž kvůli nim zakončil více než 3 % v mínusu. Naproti tomu akcie společnosti Adidas vyskočily o více než 6 % v reakci na zprávu, že Herberta Hainera nahradí v pozici generálního ředitele Kasper Rorsted, který doposud byl ředitelem společnosti Henkel. Akcie společnosti Henkel naopak ztrácely.

Co chystají světové centrální banky?

Klid, je to jen panika!

2. Pražská burza v pondělí neudržela úvodní zisky a ztratila 1,5 %

Index PX v pondělí odepsal 1,51 % na 867,85 bodu. Více než polovinu zobchodovaného objemu obstaraly akcie ČEZ, které se propadly o 2,7 %, druhý největší objem zaznamenala Komerční banka, jejíž cenné papíry odevzdaly 2,3 %. Ztrácel také druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, když odepsal 0,8 %. Nedařilo se ani VIG, která ztratila procento, a Unipetrolu, jehož akcie oslabily o 0,9 %. O2 C.R. odevzdala 1,7 % a Pegas Nonwovens ztratila 0,17 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenala Fortuna, jejíž akcie oslabily o 3,27 %, a dolů se posunula i cena akcií NWR, které uzavřely na ceně 7 haléřů za kus. Polepšila si naopak likérka Stock, jejíž akcie připsaly 2,6 %, Kofola ČS posílila o 0,6 % a tabáková společnost Philip Morris ČR zpevnila o 0,2 %.

Koruna tvrdošíjně sedí na 27 EUR/CZK. Co s tím, když podnikáte v eurech?

Kofola v roce 2016: Co čeká investiční expert?

Unipetrol na prahu roku 2016: Rekordní zisky, nulové dluhy a dividenda ve hře

3. Očekávané události

V noci na úterý zveřejní Čína hned několik velmi důležitých statistik - maloobchodní tržby, průmyslovou výrobu a údaje o HDP za poslední loňské čtvrtletí. Dopoledne vyjdou v Německu data o inflaci a zpráva institutu ZEW, která ukáže, jak se vyvíjí důvěra analytiků a investorů v největší evropskou ekonomiku. ZEW vydá zprávu i pro celou eurozónu, která přidá ještě výsledek běžného účtu, zprávu o inflaci a stavební výrobu. Spojené království odtajní index maloobchodních cen, index cen domů DCLG, index výrobních cen a inflační data. Spojené státy týden po prodlouženém víkendu odpoledne zahájí skromně indexem trhu s nemovitostmi NAHB. Do výsledkové sezóny v USA přispějí Charles Schwab, Bank of America, Morgan Stanley, Netflix, IBM či Advanced Micro Devices, Delta Air Lines a UnitedHealth Group a v Evropě Unilever. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Velcí akcionáři podají na Volkswagen žalobu na stovky milionů eur

Desítky velkých akcionářů ze Spojených států a Británie podají na německou automobilku Volkswagen hromadnou žalobu za propad hodnoty akcií firmy v důsledku skandálu s manipulací emisí. Institucionální investoři budou požadovat odškodnění v řádu stovek milionů eur. Sdělila to v pondělí německá právnická společnost Nieding + Barth, která tyto žaloby shromažďuje.

5. Hollande: Francie dá na tvorbu nových míst dvě miliardy eur

Francie vynaloží více než dvě miliardy eur na podporu zaměstnanosti a tvorbu pracovních míst. Oznámil to v pondělí francouzský prezident François Hollande. Opatření zahrnují pomoc malým a středním podnikům, které přijmou mladé a nezaměstnané. Nové daně prý ale Paříž kvůli dvouletému "nouzovému" plánu zavádět nebude, prohlásil socialista Hollande.

6. Goldman Sachs čeká v letošním roce na trhu s ropou zrození nového býčího trendu

Ačkoli světové ceny ropy bojují o udržení hladiny 30 dolarů za barel, analytici z Goldman Sachs neztrácejí optimismus. Čekají, že rok 2016 přinese na trh s černým zlatem "nový býčí trend".

7. Reuters: Británie a Německo chtějí ulehčit menším bankám

Přísnější požadavky na kapitálovou přiměřenost bank v Evropské unii způsobují, že se menší banky stále hůře prosazují v konkurenčním boji. V dokumentu, z něhož v pondělí citovala agentura Reuters, to tvrdí Británie a Německo. Tyto země proto navrhují, aby pravidla pro menší banky byla mírnější.

8. Společnost Adidas potvrdila, že Kasper Rorsted nahradí Herberta Hainera ve funkci generálního ředitele

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas nahradí svého dlouholetého generálního ředitele Herberta Hainera (61) dosavadním šéfem společnosti Henkel Kasperem Rorstedem (53). Firma v pondělí oznámila, že se Rorsted ujme řízení společnosti 1. října. Hainer vedl Adidas od roku 2001 a je nejdéle sloužícím generálním ředitelem z šéfů 30 společností, které patří do hlavního německého burzovního indexu DAX.

9. V roce 2015 byl v Česku zaznamenán historicky největší pokles cen průmyslových výrobců

Meziměsíčně klesly v prosinci v Česku ceny průmyslových výrobců o 0,4 % a tržních služeb o 0,8 %. Ceny zemědělských výrobců se zvýšily o 0,8 %, ceny stavebních prací stagnovaly. Meziročně byly nižší ceny průmyslových výrobců o 2,9 % a ceny tržních služeb o 0,3 %. Ceny zemědělských výrobců byly vyšší o 1,1 % a ceny stavebních prací o 1,3 %.

10. Tata Steel zruší ve Spojeném království 1 050 pracovních míst

Ocelárna Tata Steel zruší v Británii 1 050 pracovních míst. Může za to silná konkurence levného dovozu z Číny, která nutí ocelárny v Evropě snižovat náklady. Tata Steel je největším producentem oceli v Británii.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jazyk chameleona je jednou z nejrychlejších věcí na Zemi

Podle nejnovější studie by jazyk chameleona, kdyby byl autem, dokázal dosáhnout zrychlení z nuly na 60 mil v hodině (97 kilometrů v hodině) za setinu sekundy, což z něj dělá jeden z nejrychlejších a nejsilnějších výkonů v přírodě. Nejlepších výsledků dosahují menší druhy. Podle vědců tkví tajemství úspěchu v extra pružné tkáni jazyka, který chameleoni mají běžně poskládaný jako akordeon. Chameleoni mají v průměru jazyk dvakrát delší než tělo, u člověka by to znamenalo jazyk o délce tři až čtyři metry.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat