Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden a měsíc akcie v Evropě i zámoří, jak je na tom zpracovatelský sektor na obou stranách Atlantiku a kdo se opět nechává pozvat na oběd za miliony dolarů? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úvodu týdne po smíšených makrodatech mírně zpevnily

Americké akcie se v rozkolísané první polovině pondělního obchodování pohybovaly kolem pátečních hodnot, nakonec se jim však podařilo mírně posílit. Investoři po pátečním poklesu vstřebávali sérii nejednoznačných zpráv z ekonomiky. Dow připsal 0,16 % na 18 040,37 bodu, S&P 500 posílil o 0,21 % na 2 111,73 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,25 % na 5 082,93 bodu. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností Microsoft, DuPont a Goldman Sachs, dolů ho naopak stahovaly cenné papíry firem Intel, Pfizer a Verizon Communications.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Blíží se konečně prudší změna cen?

Odkupy akcií jsou rekordní, investory to ale přestává zajímat

2. Evropské akcie zahájily červen úspěšně díky optimismu ohledně řeckých jednání a makrodatům

Evropské akcie do nového měsíce vstoupily v zelených číslech. Investoři pozitivně přijali pokračující jednání Řecka s jeho věřiteli i americká a evropská makrodata. Britský FTSE 100 ztratil 0,44 %, francouzský CAC 40 naopak 0,35 % připsal a německý DAX zpevnil o 0,19 %. Regionální STOXX Europe 600 připsal 0,18 %, dařilo se realitnímu sektoru a sektoru zdravotní péče, dolů index naopak táhly sektor základních materiálů a ropný sektor. Trhy reagovaly pozitivně na sérii zpráv agentury Markit a institutu ISM o podmínkách ve zpracovatelském sektoru, podle nichž se situace zlepšila v květnu v Evropě i USA. Investory potěšila také slova nejmenovaného evropského činitele, podle něhož by dohoda s Řeckem mohla být uzavřena do konce tohoto týdne.

Euro opět míří do hlubin. Dočkáme se parity ještě letos?

Tři argumenty pro pokračování býčího trendu na evropském dluhopisovém trhu

3. Pražská burza v úvodu nového měsíce posílila, akcie O2 C.R. vystřelily vzhůru

Index PX v pondělí připsal 0,61 % na 1 028,08 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které zpevnily o 1,83 %. Na druhém místě se co do objemu umístila Komerční banka, která naopak 0,26 % ztratila, a oslaboval i druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, který odevzdal 1,33 %. Třetí největší objem obchodů zaznamenaly akcie O2 C.R., s nimiž se v pondělí začalo opět obchodovat po rozdělení firmy na operátora (O2) a správce telekomunikační infrastruktury a datových center (CETIN). Oproti referenční ceně, která byla stanovena na 49,40 Kč, v pondělí akcie O2 C.R. prudce zpevnily o 40 % na 69,20 Kč. Naproti tomu akcie CETIN, jejichž referenční cena byla stanovena na 150 Kč, odevzdaly 11 % na 133,50 Kč. Do nově vytvořené společnosti CETIN přešlo z operátora O2 k pondělku celkem 1 187 zaměstnanců, v O2 jich zůstaly necelé tři tisíce. Obě firmy zároveň nabírají desítky nových pracovníků. Vyplývá to z informací obou společností. Akcie Unipetrolu před úterní valnou hromadou ztratily 0,43 %. Petrochemická společnost zřejmě opět nevyplatí akcionářům dividendu. Z pozvánky na valnou hromadu firmy vyplývá, že představenstvo navrhuje nerozdělovat mezi akcionáře nekonsolidovaný zisk z roku 2014 ani nerozdělený zisk z minulých let. Unipetrol vyplatil dividendu naposledy za rok 2007.

V Dole Paskov by se mohlo těžit uhlí i po roce 2017

Šlápne ČNB na dluhopisovou brzdu? Tři možná vysvětlení

4. Očekávané události

V úterý se budou investoři soustředit zejména na evropskou statistiku inflace a německá data o nezaměstnanosti. Údaje z trhu práce zveřejní i Španělsko, které přidá ještě index cen domů. Řecko se zpožděním po prodlouženém víkendu odtajní index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, Spojené království přidá zprávu o spotřebitelských úvěrech a schválených žádostech o hypotéku a eurozóna k inflaci doplní ještě index výrobních cen. Ve Spojených státech vyjdou index aktivity ISM pro oblast New Yorku, podnikové objednávky a údaje o prodejích aut a výsledek hospodaření za první kvartál zveřejní Dollar General. Valnou hromadu pořádá Unipetrol. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Světová banka zlepšila výhled ruské ekonomiky

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o 2,7 %, předpověděla ve své pondělní zprávě Světová banka (SB). Zlepšila tak svůj dosavadní výhled, který zveřejnila počátkem dubna a který počítal s poklesem o 3,8 %. Ještě v prosinci ale SB předpovídala ruské ekonomice pokles jen o 0,7 %.

Pokles ruské ekonomiky v dubnu zrychlil na 4,2 %

6. Intel koupí společnost Altera za 16,7 miliardy dolarů v hotovosti, za každou akcii zaplatí 54 dolarů

Největší světový výrobce počítačových čipů, americká firma Intel, převezme za zhruba 16,7 miliardy dolarů svého menšího konkurenta Altera. Jde zřejmě o největší akvizici v téměř padesátileté historii Intelu, informovala agentura AP. Intel si chce převzetím Altery mimo jiné kompenzovat zpomalující poptávku v odvětví osobních počítačů, pro které dodává procesory.

7. Eurozóna: Růst aktivity ve zpracovatelském sektoru v květnu mírně zrychlil

Podle finálních dat agentury Markit v eurozóně růst aktivity ve zpracovatelském sektoru v květnu zrychlil. Index nákupních manažerů vzrostl na 52,2 bodu z 52 bodů v dubnu, předběžná data počítala s růstem na 52,3 bodu. Nejlépe si vedly Španělsko, Nizozemsko a Itálie, naopak podmínky ve Francii jsou stále napjaté. Květnová data pro Irsko a Řecko budou zveřejněna v úterý.

USA: ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v květnu vzrostl na 52,8 bodu z 51,5 bodu v dubnu (odhad: 52 bodů)

8. Český zpracovatelský sektor v květnu expandoval rychleji, než se čekalo

Index nákupních manažerů v Česku v květnu vzrostl na 55,5 bodu z dubnových 54,7 bodu, očekával se mírnější nárůst na 55,2 bodu. Tempo expanze produkce a nových zakázek v květnu zrychlilo a zaměstnanost se zvýšila nejprudším tempem za poslední čtyři roky. Zpráva také zaznamenala silnější inflační tlaky a nejrychlejší růst cen vstupů od února 2014. Ceny výstupů se ocitly na 17měsíčním maximu.

9. Zástupkyně Řecka u MMF po kritice SYRIZY odmítla funkci

Elena Panaritisová, kterou řecká vláda minulý týden jmenovala svou zástupkyní u Mezinárodního měnového fondu (MMF), tuto funkci nepřevezme. Bývalá poslankyně za stranu levého středu PASOK, která podporovala politiku úspor, své rozhodnutí v pondělí zdůvodnila odporem, který vůči její osobě vyjádřila řada poslanců vládní krajně levicové strany SYRIZA.

10. Počet nezaměstnaných ve Francii v dubnu stoupl na nový rekord

Počet nezaměstnaných ve Francii v dubnu vzrostl o 0,7 % a dosáhl nové rekordní úrovně 3,54 milionu lidí. Oznámilo to v pondělí ministerstvo práce. Oproti loňskému dubnu se počet lidí bez práce zvýšil o rekordních 5,1 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Věštec z Omahy opět pořádá charitativní dražbu oběda

Americký miliardář Warren Buffett v neděli zahájil tradiční charitativní aukci, v níž se pokusí prodat vůbec nejdražší oběd na světě. O možnost poobědvat s čtyřiaosmdesátiletým finančníkem a filantropem budou zájemci usilovat opět v internetové dražbě na portálu eBay. Výtěžek půjde tak jako v minulých letech na konto nadace Glide Foundation.

Letošní aukce je šestnáctá v řadě. Za posledních 15 let už Buffett pro sanfranciskou nadaci vydělal 17,9 milionu dolarů. Zatím nejvíce vynesla aukce v roce 2012, kdy vítěz vydražil oběd s Buffettem za téměř 3,5 milionu dolarů.

Letošní aukce potrvá do pátečního večera a minimální nabídka činí 25 000 dolarů. Buffett podle agentury AP očekává, že se mu povede přinejmenším zopakovat loňskou nadprůměrnou částku 2,17 milionu dolarů. Vítěz si ke stolu bude moci přivést až sedm přátel a ptát se Buffetta na cokoli vyjma jeho budoucích investic.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat