Evropské akcie zahájily červen úspěšně díky optimismu ohledně řeckých jednání i americkým makrodatům

Evropské akcie do nového měsíce vstoupily v zelených číslech. Investoři pozitivně přijali pokračující jednání Řecka s mezinárodními věřiteli i americká a evropská makrodata.
Britský FTSE 100 ztratil 0,44 %, francouzský CAC 40 naopak 0,35 % připsal a německý DAX zpevnil o 0,19 %. Regionální STOXX Europe 600 připsal 0,18 %, dařilo se realitnímu sektoru a sektoru zdravotní péče, dolů index naopak táhly sektor základních materiálů a ropný sektor.
Evropské akcie reagovaly pozitivně na sérii zpráv agentury Markit a institutu ISM o podmínkách ve zpracovatelském sektoru, podle nichž se situace zlepšila v květnu jak v Evropě, tak ve Spojených státech. V poslední hodině obchodování však zisky mírně odevzdaly.
Investory rovněž potěšila slova nejmenovaného evropského činitele, podle něhož by dohoda s Řeckem mohla být uzavřena do konce tohoto týdne.
"Zprávy o Řecku nyní dominují, proto nás čeká několik volatilních dní," říká Guillermo Hernandez Sampere z MPPM EK. "Všichni se stále zabýváme tím nekonečným příběhem Řecka a jeho potíží," dodává.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Ruská ekonomika v letošním roce klesne o 2,7 %, předpověděla ve své pondělní zprávě Světová banka (SB). Zlepšila tak svůj dosavadní výhled, který zveřejnila počátkem dubna a který počítal s poklesem o 3,8 %. Ještě v prosinci ale SB předpovídala ruské ekonomice pokles jen o 0,7 %.
- Podle finálních dat agentury Markit v eurozóně růst aktivity ve zpracovatelském sektoru v květnu zrychlil. Index nákupních manažerů vzrostl na 52,2 bodu z 52 bodů v dubnu, předběžná data počítala s růstem na 52,3 bodu. Nejlépe si vedly Španělsko, Nizozemsko a Itálie, naopak podmínky ve Francii jsou stále napjaté. Květnová data pro Irsko a Řecko budou zveřejněna v úterý.
- Tempo poklesu ruské ekonomiky v dubnu zrychlilo, hrubý domácí produkt se meziročně snížil o 4,2 % po březnovém zpřesněném poklesu o 2,7 %. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo ruské ministerstvo hospodářství. Ekonomiku od loňska podkopává výrazný pokles cen ropy na světových trzích a západní sankce kvůli postoji Moskvy v ukrajinské krizi.
- Britský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v květnu vzrostl na 52 bodů z 51,8 bodu v dubnu (revidováno z 51,9 bodu), čekal se růst na 52,5 bodu. Hlavním pilířem růstu zůstává sektor spotřebního zboží, avšak růst zaměstnanosti stále zpomaluje. Index nákupních manažerů tak zůstává už 26. měsíc za sebou.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Německu v květnu klesl na 51,1 bodu, předběžná data počítala s mírnějším poklesem na 51,4 bodu z dubnových 52,1 bodu. Produkce sektoru a nové zakázky rostly letos nejslabším tempem, naopak ceny vstupů se ocitly na 37měsíčním maximu.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Francii podle finálních dat v květnu vzrostl na 49,4 bodu (duben: 48 bodů, flash: 49,3 bodu), což je nejvíce za poslední rok. Index tak sice zůstává pod klíčovou padesátibodovou hranicí dělící pásmo kontrakce od expanze, postupně se k ní však blíží. Produkce i nové zakázky klesaly pomalejším tempem a růst cen vstupů se ocitl na sedmnáctiměsíčním maximu.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v květnu nečekaně stoupl na 54,8 bodu z 53,8 bodu v dubnu. Čekal se mírnější pokles na 53,6 bodu. Zrychlil růst produkce, nových zakázek v odvětví i zaměstnanosti, velký vliv na pozitivní výsledek měly nové zakázky ze zahraničí.
- Španělsko: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v květnu vzrostl na 55,8 bodu (odhad: 54,5 bodu, duben: 54,2 bodu).
- Tempo inflace v Německu v květnu podle předběžných dat zrychlilo na 0,7 % meziročně z 0,5 % v předešlém měsíci. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,1 % v souladu s odhady po dubnové stagnaci. Inflace harmonizovaná metodikou výpočtu EU rovněž zrychlila na 0,7 %, očekávalo se 0,6 % po dubnových 0,3 % meziročně. Meziměsíčně zrychlila na +0,1 % z dubnových -0,1 %, jak se očekávalo.
- Britská tabáková společnost British American Tobacco (BAT) se s chorvatskou skupinou Adris dohodla na převzetí jejího výrobce cigaret TDR. Majitel značek Lucky Strike, Pall Mall, Kent a dalších v pondělí oznámil, že za tuto firmu zaplatí 550 milionů eur.
- Rusko prý chce vyrábět legendární pušky kalašnikov v Řecku. Podle italské agentury ANSA, která se odvolává na řecká média, Rusko oficiálně navrhlo řeckému ministerstvu obrany společnou výrobu kalašnikovů v Řecku. Oficiální odpověď Rusko očekává do srpna. Podle internetového serveru onalert.gr návrh padl při nedávné návštěvě řeckého ministra obrany Panose Kammenose v Moskvě.
Zdroj: Bloomberg