Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se v úterý obchodovalo na burzách v Evropě i Americe, na kolik si loni přišel zakladatel a šéf sociální sítě Facebook a co si pro letošní apríl vymyslel sir Richard Branson? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý zahájily nové čtvrtletí stylově, index S&P 500 přepsal historii

Americké akciové trhy v úterý zahájily nové čtvrtletí růstem a širší index S&P 500 ještě dopoledne vystoupil na nový historický rekord 1 884,60 bodu. Akcie podpořila nejnovější statistika institutu ISM, která naznačila, že ekonomický růst v USA po zimním útlumu nabírá na rychlosti. Společnost Markit sice uvedla, že růst aktivity ve zpracovatelském sektoru zpomalil, sektor však pokračuje v najímání zaměstnanců. Výdaje ve stavebnictví v únoru mírně vzrostly, i když výdaje na soukromou bytovou výstavbu klesly nejvíce za sedm měsíců.

Dow posílil o 0,46 % na 16 532,61 bodu. Širší S&P 500 přidal 0,70 % a poté, co v samotném závěru obchodování své historické maximum posunul ještě výše na 1 885,84 bodu, nakonec skončil na novém zavíracím maximu 1 885,52 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 1,64 % na 4 268,04 bodu. Posílily všechny sektory s výjimkou odvětví služeb. Největší zisky se připsaly technologické tituly, sektor cyklického spotřebního zboží a průmyslové odvětví.

Hodnotovým akciím se daří lépe než růstovým. Co to říká o ekonomice?

Čtyři dubnové tipy na trhu s ETF

2. Evropské akciové trhy v úterý do nového čtvrtletí vstoupily růstem

Evropské akcie v úterý během prvního dne nového čtvrtletí zdražovaly. Optimismus investorů nadále podporují slabší čísla z evropské ekonomiky, která živí naději, že by Evropská centrální banka mohla na svém čtvrtečním zasedání oznámit konkrétní kroky v boji proti nástupu deflace. Investoři v průběhu dne zvažovali sérii evropských indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a údaje o nezaměstnanosti v eurozóně, která je už od loňského října stabilní na 11,9 %. Britský FTSE 100 posílil o 0,82 %, německý DAX přidal 0,50 % a francouzský CAc 40 přidal 0,80 %. Nejvíce se dařilo bankám, automobilkám a sektoru stavebnictví. Oslabily naopak akcie telekomunikačních společností, potravinářské odvětví a sektor zdravotnictví.

Trh čeká, že ECB ve čtvrtek nebude nečinná. Opak může vyvolat výprodej

3. Pražská burza v úterý pokračovala v růstu, index PX táhly vzhůru banky

Akcie na pražské burze v úterý převážně zdražily. Index PX navázal na pondělní mírný růst a přidal 1,03 % na 1 016,78 bodu. Dařilo se akciím bank a mediální CME, propadly naopak cenné papíry developera Orco a slovenské firmy TMR. Nejvíce se dařilo cenným papírům CME, které posílily o 3,72 % na 61,40 Kč, a akciím rakouské Erste Group Bank, které zdražily o 3,31 % na 699,20 Kč. Investoři ale nakupovali také akcie Komerční banky (+1,47 %), uhelné společnosti NWR (+1,32 %) nebo Fortuny (+1,25 %). Kolem půl procenta si připsaly akcie pojišťovny VIG (+0,61 %), telekomunikační firmy Telefónica C.R. (+0,67 %) a tabákového podniku Philip Morris ČR (+0,52 %). Hluboko v červených číslech naopak skončily akcie developera Orco (-7,54 %), které zlevnily na 25,15 Kč, a slovenského provozovatele lyžařských areálů Tatry Mountain Resorts (-4,27 %).

Kam (ne)investovat a čím se při tom (ne)řídit: ECB by neměla sedět s rukama v klíně, vyspělé trhy jsou v lepší pozici než emerging markets a Rusko s Ukrajinou jsou sázka pro hazardéry

Martin Urban (brokerjet ČS): Komerční banka je nejbezpečnější bankovní akcie, kterou lze koupit

4. Očekávané události

Austrálie v noci na středu zveřejní meziroční vývoj počtu vydaných stavebních povolení. Spojené království dopoledne přidá index cen domů (odhad: +0,8 % meziměsíčně a +9,6 % meziročně, leden: +0,6 % meziměsíčně a +9,4 % meziročně) a index nákupních manažerů ve stavebnictví (odhad: 63 bodů, únor: 62,6 bodu), Španělsko na trhy pošle údaje o březnové nezaměstnanosti a eurozóna finální údaje o HDP za poslední čtvrtletí minulého roku (předchozí odhad: +0,5 % meziročně a +0,3 % mezičtvrtletně) a index výrobních cen (konsenzus: -1,6 % meziročně a -0,1 % mezičtvrtletně, leden: -1,4 % meziročně a -0,3 % mezičtvrtletně. Ve Spojených státech odpoledne agentura ADP zveřejní údaje o počtu nových pracovních míst ve firemní sféře (odhad: +195 tisíc, únor: +139 tisíc) a institut ISM přidá index aktivity pro oblast New Yorku (únor: 57 bodů). Dále budou investoři v USA soustředit pozornost na vývoj podnikových objednávek (odhad: +0,9 %, leden: -0,7 %) a pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob ropy na území USA a počtu žádostí o hypotéky. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v únoru stagnovala na 11,9 %

Míra nezaměstnanosti v eurozóně je už od loňského října stabilní na 11,9 %. V celé evropské osmadvacítce dosáhla míra nezaměstnanosti v únoru 10,6 %, tedy o 0,1 procentního bodu méně než v lednu a 0,3 procentního bodu méně než ve stejném měsíci před rokem. Údaje přinesl evropský statistický úřad Eurostat. Podle odhadů Eurostatu bylo v únoru bez práce v EU28 25,92 milionu lidí, 18,965 milionu z nich v zemích eurozóny. Oproti lednu 2014 se tak jejich počet snížil o 65 tisíc v EU28 a o 35 tisíc v eurozóně. V porovnání s únorem 2013 je v EU28 o 619 tisíc lidí bez práce méně, v eurozóně pak o 166 tisíc.

6. Česká ekonomika ve čtvrtém kvartálu 2013 expandovala méně, než se čekalo

HDP České republiky ve čtvrtém kvartálu loňského roku vzrostl jen o 1,8 % mezikvartálně, růst byl tedy revidován o 0,1 procentního bodu níže oproti předchozímu odhadu. Stejně tak byl revidován meziroční růst, který se snížil na 1,2 % z 1,3 %. V celém roce 2013 HDP klesl o 0,9 %. Data v úterý zveřejnil český statistický úřad. Hrubý domácí produkt za rok 2013 očištěný o nestejný počet pracovních dní, cenové vlivy a sezónnost byl podle zpřesněného odhadu meziročně nižší o 0,9 %. Vývoj české ekonomiky byl také jedním z témat úterního Investičního večera.

Česká republika: Veřejný dluh v roce 2013 klesl na 46 % HDP z 46,2 % HDP, deficit rozpočtu byl 1,4 % HDP

Rozpočet České republiky mezi lednem a březnem vykázal přebytek 43,6 miliardy korun

7. Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu klesl na 53 bodů z únorových 53,2 bodu v souladu s odhady

Oživení zpracovatelského sektoru v eurozóně se v březnu protáhlo do devátého měsíce v řadě, přestože index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v souladu s předběžnými daty mírně klesl na 53 bodů z únorových 53,2 bodu. Průměrný výsledek za celé čtvrtletí však byl 53,4 bodu, což představuje nejlepší výkon od druhého kvartálu 2011. V březnu došlo ke zpomalení v zemích, které měly nejlepší únorové výsledky - Německu (4měsíční minimum), Nizozemsku (7měsíční minimum) a Rakousku (8měsíční minimum). Toto mírné zpomalení však plně vykompenzovala silnější expanze v Irsku (35měsíční maximum), Španělsku (47měsíční maximum) a Itálii (2měsíční maximum) a návrat k expanzi ve Francii, kde index nákupních manažerů vyskočil na 33měsíční maximum a přehoupl se přes padesátibodovou hranici.

8. Český zpracovatelský sektor v březnu expandoval mírnějším tempem

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v České republice v březnu klesl na 55,5 bodu z únorových 56,5 bodu, očekával se pokles na 55,9 bodu. Index se nad hladinou 50 bodů nachází už jedenáctý měsíc v řadě a je téměř 10 bodů nad minimem 46 bodů zaznamenaným v prosinci 2012. "Za pokles může zejména oslabení nových zakázek, index nových exportních zakázek spadl na nejnižší úroveň od loňského října. Ovšem v absolutních hodnotách PMI nadále pozitivně poukazuje na zlepšující se podmínky ve výrobním sektoru," uvedla ekonomka pro střední a východní Evropu u HSBC Agata Urbanska-Giner.

9. Šéf Facebooku si snížil plat na jeden dolar, vydělal díky akciím

Šéf internetové sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg měl loni o více než dvě třetiny nižší mzdu než v předešlém roce. Stalo se tak hlavně proto, že se podobně jako ředitelé jiných velkých firem spokojil se základním platem jeden dolar. Vyplývá to podle agentury AFP z dokumentů předložených americkým regulátorům. Přes tři miliardy dolarů ale devětadvacetiletý Zuckerberg v uplynulém roce vydělal díky akciím.

10. Ministři financí eurozóny schválili další část pomoci pro Řecko

Ministři financí eurozóny v úterý schválili vyplacení další části dohodnuté úvěrové pomoci pro Řecko. Země tak získá 8,3 miliardy eur. Oznámil to v úterý šéf ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem. Řecko by podle něj mělo koncem měsíce obdržet 6,3 miliardy eur. Zbývající dvě miliardy mají být vyplaceny do konce července, napsala agentura DPA. Řecko momentálně nemá žádné naléhavé finanční potřeby, v květnu však bude muset splatit dluhopisy v hodnotě kolem devíti miliard eur.

Rakouský ministr financí si myslí, že Řecko další pomoc nepotřebuje

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Richard Branson ani letos nezapomněl na malý aprílový žert. A natáčení si evidentně užíval.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat